banner2

banner1

banner22

Balıkçılar tepki gösterdi

Kandıra İlçesine bağlı sahillerde balık avı için hazırlık yapan kaptanlar, Kefken Limanı’nda bir araya gelerek yasaklanacağı öğrenilen eleklerin yasaklanmaması için açıklama yaptı.

GÜNDEM 07.02.2021, 14:08 Editör: Gizem Demirsoy
banner48

Kocaeli’ne bağlı Kandıra İlçesinin Kefken Mahallesi’nde bulunan Kefken Limanında bir araya gelen çok sayıda balıkçı, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından 7 Şubat sabahı yayınlanan genelgeye tepki gösterti. Genelgede yer alan; ‘gemilerdeki eleklerin mühürleneceği ve ava çıkacak gemilerin görevlendirmeyle kendilerine gönderilen Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı bir kurum personeliyle avcılık yapabileceği’ ibaresine tepki gösteren balıkçılar, görevlilerin kendileriyle gelmesinde bir sorun olmadığını ancak eleklerin mühürlenmesi durumunda balıkların elle ayıklanması gerekeceğini ve ayıklama işleminin çok uzun sürmesi nedeniyle tutulacak balık miktarının azalacağını belirterek karara tepki gösterdi.

“YASAK BELİMİZİ BÜKTÜ”

Konuyla ilgili olarak konuşan 47 yaşındaki Mustafa Karaduman, Samsun’dan av için Sakarya’ya geldiğini belirterek; “Tarım ve Orman Bakanlığının aldığı karar sonrası hamsi avcılığı 30 gün yasaklandı. Biz buna uyduk ama bu yasak belimizi büktü. Biz devletten iş istemiyoruz, çalışmak istiyoruz. Bize destek olmalarını istiyoruz. Hamsi avcılığı bugün itibariyle şartlı şekilde serbest kaldı, izin ve 1 personel ile avcılık yapılacak denildi. Hamsinin göç balığı olduğu göz önünde bulundurularak; illerden alınan izin ve personelle ilgili sorun olabileceğini öngörüyoruz. Buradan aldığımız izin ve personelle balık peşinde başka bir şehre geçersek izin ve personel ne olacak?” dedi.

“ÇIKARILAN ARA KARARLARA BALIKÇILAR NASIL HAZIRLANSIN?”

Eleğin yasaklanması durumunda gemi başına 40 kasa hamsiyle geri dönebileceklerini, bu miktarın ise giderleri bile karşılayamayacağını belirten Karaduman, “Alacağımız memur deniz koşullarına uyabilecek mi? Avcılık gemisindeki eleklerin gemide bulunma sebebi; yoğun balık avlarında balıkların kanlanmasını önlemek için yıkamak ve ince balıkları ayırmaktır. İsteğimiz vatandaşlarımızın taze ve ucuz hamsi yiyebilmesi için bu kararın balıkçılar arasında tartışılıp kaldırılmasıdır. Ayrıca ticari amaçlı su ürünleri tebliği 4 yılda 1 çıkmakta ve balıkçılar tüm hazırlıklarını buna göre yapmaktadır. Çıkarılan ara kararlara balıkçılar nasıl hazırlansın? Tüm konular tebliğde ele alınmalıdır. Devletimiz bu eleği iptal ederse teknelerdeki 4 personelin akşama kadar seçebileceği hamsi miktarı 40 kasayı geçmez. Bunun için mağdur durumdayız, bunun düzeltilmesini istiyoruz” dedi.

Yorumlar (0)