banner2

banner1

banner22

Baklavacılar hazırlıklara başladı

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte Sakarya’da baklavacılar hazırlıklara başladı. Ramazan ayında yaşanan yoğunluk nedeniyle güzel geçeceğini düşünen baklava ustaları, vatandaşları da güvenilir ve bildikleri firmaları tercih etmeleri konusunda uyardı.

GÜNDEM 03.04.2021, 10:09 Editör: Ebru Bulut
banner48

HAZIRLIKLAR 10 GÜN ÖNCESİNDE BAŞLADI

Sakarya’daki baklavacılar yaklaşan Ramazan ayı için hazırlıklara yaklaşık 10 gün öncesinden başladı. Baklavayı, Ramazan ayının olmazsa olmazı olarak ifade eden baklava ustaları, pandemi sürecinde vatandaşların evde kalması nedeniyle taleplerde yoğunluk yaşanacağını düşünürken, hem vatandaşlara hem de baklava ustalarına uyarılarda bulundu. Vatandaşlara baklavada nelere dikkat etmesi gerektiğini anlatan baklava ustası Ahmet Özen, meslektaşlarından da TSE standartlarına uymalarını ve insan sağlığına zarar verecek ürünleri kullanmamalarını istedi.

“BAKLAVA SEKTÖRÜ RAMAZAN’IN OLMAZSA OLMAZI”

33 yıllık baklava ustası Ahmet Özen, “Bizim baklava sektörümüz Ramazan ayının olmazsa olmazıdır. Ramazan hazırlıklarımıza hızlı bir şekilde devam ediyoruz. İnsanların oruç tuttuğunda kan şekerleri çok düştüğü için akşamları yemekten önce tatlıyı düşünüyorlar. Tatlıyı yiyip kan şekerlerini dengelemek için bütün insanlarımızın beklediği an baklava anı. Birincisi insanların baklava alırken kendine has, güvenilir bir baklavacısı olmalıdır. İkincisi baklava altın rengi olmalıdır. Üçüncüsü de hijyen şartlarına göre üretilip üretilmediği kontrol edilmelidir. Baklava, yediğin zaman boğazında yanma yapıyor mu, ona dikkat edilmeli. Yedikten sonra da midede yanma yapıyor mu, ona dikkat edilmeli. Vatandaşlarımız güvenilir bir firmayı tercih ederse bunların hiçbirisinde sıkıntı yaşamaz” dedi.

“SATIŞLARDA YOĞUNLUK YAŞANIYOR”

Pandemi döneminde satışlarda yoğunluk yaşandığını belirten baklava ustası Özen, “İnsanlar tatile memleketlerine gidiyordu fakat şimdi pandemi nedeniyle herkes evinde kalıyor. Bu sebeple baklava satışlarında da yoğunluk yaşanıyor. Geçen yıl Ramazan’da da çok yoğun olmuştu. Bu yıl da aynı şekilde bir yoğunluk bekliyoruz. Meslektaşlarımdan TSE standartlarına göre baklava yapmalarını rica ediyorum ve insan sağlığına zarar verecek hiçbir ürünü kullanmasınlar. Müşterilerimize de güvenilir firmaları tercih etmelerini tavsiye ederim. Baklava bir sanattır, baklava bir mutluluktur. Osmanlı döneminden beri bu günlere gelen baklavacılığı biz daha iyi yerlere taşıyalım. Ülkemizi de daha güzel yerlerde temsil edelim” ifadelerini kullandı.

“MİLLET RAHAT YESİN DİYE BAYRAMDA KAMPANYA YAPARIZ”

Baklavacı Özcan Kocaman, “Ramazan ayının güzel geçeceğini düşünüyoruz fakat pandemi süresince ne olur bilmiyorum. Malum bu ara herkes işinde biraz sıkıntı çekiyor. Ramazan ayı için biz de inceden bir hazırlık yaptık. İnşallah iyi olur diye düşünüyoruz. Baklavaları kendimiz yapıyoruz, fiyatlarımız da gayet uygun. İnşallah böyle devam ederiz. Bir de millet rahat yesin diye bayramda kampanya yaparız. Fıstıklı baklavanın fiyatı 80 TL, cevizli baklavanın 50 TL, bir de sütlü soğuk baklavamız var, o da 60 lira. Fiyatlarımız böyle uygun. İnşallah tatlı yer tatlı konuşuruz, pandemiyi de kısa sürede atlatırız” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)