banner2

banner1

banner22

Bakan Soylu’dan çarpıcı açıklamalar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hendek’te yaşanan havai fişek patlamasından kalan patlayıcılar imhaya götürürlerken yaşanan üzücü olay nedeniyle açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu havai fişek fabrikasının ruhsatının iptal edildiğini arazinin de imarının değiştirildiğini açıkladı

GÜNDEM 09.07.2020, 18:46 Editör: Ebru Bulut
banner48

ÇALIŞMA RUHSATI İPTAL

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Taşkısığı mahallesinde meydana gelen patlamada şehit düşen 3 askerimize rahmet, yakınlarına sabırlar dileyerek başladığı konuşmasında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu fabrikanın çalışma ruhsatının önce askıya alındığını ardından da iptal edildiğini duyurdu. Bakan Soylu sadece çalışma ruhsatının iptaliyle kalınmadığını aynı zamanda arazinin de imarının değiştirildiğini duyurdu

“İKİ FARKLI TAŞ OCAĞINA TAŞINIYORDU”

Yetkililer tarafından alınan karar neticesinde havai fişeklerin iki farklı taş ocağına nakli gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Soylu, “Geçen hafta 3 Temmuz Cuma günü Hendek ilçemizde bir patlayıcı, yanıcı üretim ruhsatı olan bir havai fişek fabrikasında patlama meydana geldi. Ve bugün de buradaydık. Acı kayıplarımız oldu. Onlara tekrar huzurunuzda Cenabı Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılarımız vardı onlara da şifa diliyorum. Biz de buradayken adli ve idari soruşturmalar başlatıldı. Adli soruşturma sayın başsavcımızın koordinasyonunda, idari soruşturmalar da hem Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığımızın çalışma açısından diğer taraftan da bu ruhsatları veren takip eden valiliğimiz açısından da bir taraftan da ülkeye teftiş kurulu tarafından başladı. Arkadaşlarımız geldiler ve burada çalışmalarını gerçekleştirdiler. Bunların akabinde orada hali hazırda bekleyen patlayıcıların taşınması gerekliydi. Valimiz, Başsavcımız ve tüm yetkililer birkaç kez bir araya geldiler. Her gün ortak koordinasyon yaptılar. Oradan taşınması ve imha edilmesi hususunu karara bağladılar. Ve ardından özellikle bu konuda ülkemizde çok yetki olarak jandarmamıza bağlı patlayıcı maddeleri imha timlerimiz var bizim. Kısa adı PAMİT’dir. PAMİT’ler geldi, zaten olay olduğu zaman da geldiler ve onlar hem bu nakli hem imhanın hem taşımanın bütün bu sürecin sayın savcılığımızın koordinatöründe gerçekleştirmek üzere çalışmalarına başladılar. Yaklaşık ilk olarak 15 tonluk patlayıcının taşınması hususunu değerlendirdiler. Ve ardından da bugüne kadar 15 tonluk patlayıcı iki ayrı taş ocağına taşınmaya başlandı ve orada da imhası başlandı. Niye iki ayrı taş ocağı. Birisinde özellikle havai fişeklerin patlamasında ormana yakınlık söz konusu olduğu için, diğer taş ocağında ormana biraz daha uzaklık söz konusu olduğu için bu konuda daha emniyetli daha güvenli olabileceği konusunda bir değerlendirme ortaya koydular.” dedi.

“3 JANDARMA PERSONELİMİZ ŞEHİT OLDU”

Son 1,5 tonluk havai fişeğin taşındığı sırada meydana gelen patlama sonucunda 2’si PAMİT Timine mensup, birisi de güvenliği orada almakla görevli olan 3 jandarma personelinin hayatını kaybettiğini söyleyen Soylu, “Maalesef bugün neredeyse ortada söylediğim patlayıcıların bitmesine yakın 1,5 tonluk bir patlayıcı varmış. Bizi de çok üzen memleketimizi de çok üzen bir olayla karşı karşıya kaldık. Orada 3 jandarma personelimiz 2’si PAMİT Timine mensup, birisi de güvenliği orada almakla görevli olan 3 jandarma personelimiz şehit oldular. Onlara da Cenabı Allah’tan rahmet diliyorum. İlk etapta 12 yaralımız vardı ama bundan birkaç saat önce yaptığım açıklamada da bu 12 yaralının 3’ünün durumunun farkı olduğunu ifade etmiştim. Birinin de ağır olduğunu söylemiştim. Şimdi hastanelerde 6 yaralımız kaldı. Biri biraz önce yaptığım açıklamada belirttiğim gibi Hendek Belediyesinde çalışan aracı süren şoförümüz, 2 de jandarma personelimiz. Onların da hafif ama toplam 6 kişi onlarda kontrol hasebiyle hastanede tutuluyorlar. Onlara da geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.” şeklinde konuştu.

“ÇALIŞMA RUSATIN İPTALİ”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu fabrikanın sadece çalışma ruhsatının iptal edilmekle kalınmadığını, fabrika arazisinin imarıyla ilgili de değişikliğe gidildiğini duyurdu. Bakan Soylu; “Tabi mülkiye teftiş kurulumuz da, başsavcılığımız da kendi idari soruşturmalarını devam ettiriyorlar. Tabi biz mülkiye teftiş kurulunun ilk etapta gördüklerini değerlendirmek üzere Ankara’da bir değerlendirmelerimiz olacaktı ama bu olay olunca ben de ardından onlar da buraya intikal ettiler. Ve orada neler gördüklerini neler tespit ettiklerini bizlerle paylaşacaklar. Burada yaptığımız değerlendirme çerçevesinde bir kararı da kedi aramızda değerlendirdik. Özellikle can ve mal güvenliği açısından ve bu tür işletmelerin kurulumuna cevaz veren Tüzük açısından neler yapılabileceğini yaptığımız değerlendirmelerde ortaya koyduk. Yaptığımız değerlendirmeler şunlardır; Birincisi 87 yılında özellikle patlayıcı, yanıcı depolama, üretim gibi oluşturulan bir tüzüğün çerçevesi içerisinde burada faaliyet gösteren bir havai fişek fabrikasından bahsediyoruz. Bu çerçevede ülke teftiş kurulumuzun bulmuş olduğu bir takım değerlendirmeler var. Ve diyorlar ki bunun çalışma izninin ilk önce askıya alınması hemen ardından da iptal edilmesi hususunu teklif ediyorlar. İkicisi ise buranın ‘patlayıcı ve yanıcı’ üretim tesisi olarak imarda bulunan uygunluğunun kaldırılması konusunda sayın Bakanımız Murat Kurum ile görüştük. Bu tesisin üretim iznini hemen askıya ardından ise iptalini gerçekleştirebileceğimiz adımın atılması diğerinin ise imar durumunun Bakanlık tarafından re’sen değiştirilmesi durumu” ifadelerini kullandı.

İMAR İZNİNİN İPTALİ

Yapılan değerlendirmeler sonucunda fabrikanın önce ruhsatının askıya alındığı ardından iptal işlemlerinin gerçekleştirileceğini belirten Bakan Soylu; “Bu değerlendirmeleri yaptıktan sonra Sayın Cumhurbaşkanımıza bu değerlendirmeleri arz ettik ve o da ortaya çıkan değerlendirmelerin yerine getirilmesi talimatını verdi. Bunun üzerine arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yaptılar. Teftiş Kurulu kararı ve tavsiyesiyle Valiliğimizce önce ruhsat askıya alındı ardından iptal işlemlerini gerçekleştirilecek. İkincisi ise yine Çevre ve Şehircilik Bakanımızın talimatıyla buranın imar izninin iptali gerçekleşmiş olacak. Son günlerde yaşadığımız, Sakaryamızı, Ülkemizi ve insanlarımızı üzen bu meselelerle ilgili hem adli hem idari çalışmalar neticesinde çıkan sonuçlara yönelik nereye vardığımızı ve nasıl sonuçlar aldığımızı kamuoyuna arz etmeyi de kendimize bir görev olarak addediyoruz. ”dedi.

“HEPİMİZ İNSANIZ VE CANIZ”

“Ebetteki bizim için temel olan insanımızın güvenliğidir. Bunun için her türlü adımı atmak bizim temel sorumluluğumuzdur. Ayrıca başka bir sorumluluğumuzda var, hepimiz insanız ve canız” diye Bakan Soylu; Bir kişinin tırnağına bir şey gelse dahi bu ülkeyi yönetenler olarak kendi yükümlülüklerimizin farkındayız. Bunun için buradan kamuoyumuza, Sakaryamıza ve milletimize ifade etmek isteriz ki; burada kimin en ufak bir ihmali söz konusuyla herkes bilmelidir ki; bunun gereği yerine getirilecektir. Var olan hadise canımızı yakmıştır ama tekerrürü bizi bambaşka bir sorumluluğun altına iter ki; bu insan olarak da, yönetici olarak da bizim içinde ülkemiz içinde zor bir durum olur. Özellikle bu konuda ihmali olanlarla ilgili zaten özellikle tutuklama konusunda fabrika yöneticileri için gerekli kararları Başsavcılığımız ve adalet mekanizmamız yerine getirmiştir ama diğer süreçlerde aynı şekilde devam edecektir. Tekrar başımız sağ olsun, geçmiş olsun. Allah rahmet eylesin” şeklinde konuştu.

JANDARMA MINTIKASINDA JANDARMA TEDBİR ALMAKTADIR

Jandarma mıntıkasında Jandarma ekiplerinin görev aldığını belirten Soylu; “Yani bu belirli bir çerçevede gerçekleştiriliyor. Buradaki temel mesele kamu güvenliğinin sağlanmasıdır. Burada hem Jandarmamız hem polisimiz kolluk kuvvetimizdir ve temel görevleri ise kamu güvenliğinin tesis edilmesidir. Bu olaya özellikli olarak da başka bir bakış açısı var o da şudur; Buradan bunların muhafazasını, naklini yapmak üzere görevlendirilen kişiler, kurallar ve kanunlar çerçevesinde uzman kişilerdir. Bu da bizim kolluk kuvvetimizde vardır, muadili söz konusu değil. Başsavcılığımız koordinesinde yönetilen bir durumdur ve başından beri böyledir. Jandarma bölgesi olması nedeniyle Jandarmadadır. Bizimde PAMİT Timlerimiz var, patlayıcı konusunda Jandarma ve Polis olarak en iyi noktadayız ve bizden daha iyi bu işi yapabilecek; kamu güvenliği ve işin sağlığı açısından kimse yok. Biz mayınların sınır ötesi ve kendi sınırlarımızda temizlenmesi, Allah muhafaza tüm bomba olaylarında tedbir ve önlenmesi konusunda da hem emniyetimizin hem Jandarmamızın kendine ait birimleri var ve bu konuda da yetkindirler. Böyle bir durumda elbette ki nerede olursa olsun, hangi sektörde olursa olsun ilk tedbiri alması gereken jandarma ve doğal olarak polisimizdir. Burası da Jandarma mıntıkası olması nedeniyle Jandarma tedbir almaktadır.” dedi.

“HEPİMİZİN ACISI VAR”

Bakan Soylu; Bu şuna benzer; bir afetle karşılaşıyorsunuz, buraya neden AFAD geldi demek gibi. AFAD’ın görevi o. Temel görevi budur. Orada da bir kamu güvenliği var, burada da jandarmanın, polisin kendi yetkinliği içinde bir durum olarak değerlendirmek gerekir. Tabi siyaseten bu tip tartışmalar yapılıyor, bende bugün gördüm ve üzülerek takip ettim. İlla ki birbirimize bir kabahat bulacaksak başka alanlarda bulabiliriz ama mesneti, dayanağı olmayan, kendi görev çerçevesi içinde olan meselelerde bu tip kabahatler bulmak, hele ki kendisini bu memleketin yetişmiş insanı olarak gören insanlar tarafından bu dönemde olmaması gerekir. Hepimizin acısı var. Burada kendim bir soruşturma memuru gibi herkesle teker teker konuşarak olayı hem kendi açımızdan aydınlatmaya ki ilgili arkadaşlarımızda zaten bu konuda yetkinler. Bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz” dedi.

“DİĞER PATLAYICILAR DEPODA”

Burada 2 türlü patlayıcı var, birincisi depolarda var olan patlayıcılar. Bu depolardaki var olan ve soğutulan patlayıcılar henüz oradalar. Esas orta noktada olan patlayıcılar ise bizim tahmini olarak 16 buçuk ton olarak söylediğimiz patlayıcının 15 tonu patlatılmıştı. İşte bugün en geç yarın tamamlayacaktık ama böyle bir kazayla karşılaştık. Diğer patlayıcılar ise oradaki depolardalar hala”

TESPİT ÜZERİNE ADIM ATILDI

Soylu son olarak; “Bu kadar büyük patlayıcıların olduğu ve depoların bulunduğu bir alanda neyi nasıl ve ne şekilde imha edeceksiniz? Elbette ki herkesin kendine ait mesleki tecrübesi ya da bilimsel yetkinliği olabilir ama olayın yerini görmeden, etkisini ve nasıl cereyan edeceğini değerlendirmeden böyle bir takım dayanağı olmayan değerlendirmelerde ve en kötüsü ise kamuoyunu yanıltıcı bilgilerde bulunmak son derece yanlış. Burada eksik var mıdır? Elbette ki var. Eksik olduğu için aksaklık olduğu için zaten bir takım tedbirler alınıyor. Oradaki eksiklik ve aksaklıkları değerlendirecek olan adli ve idari soruşturmadır. Burada neden yerinde patlatılmadı, orada patlatılması lazımdı gibi dayanağı olmayan, nasıl patlatacaksınız? 1 tonu patlatacaksınız peki oradaki depolarda 70 ton 75 tonu nasıl patlatacaksınız? Orada da yapılan toplantı ve değerlendirmelerde başka yerde patlatılması konusunda bir ortak değerlendirme yerinde patlatılması konusunda getirilecek sakıncalar düşünülerek tespit edilmiştir. Bu tespit üzerine de bir adım atılmıştır.” dedi.

Yorumlar (0)