banner2

banner1

banner22

Bakan Selçuk’tan fuar ziyareti

Geyve Ayva Çiçeği ve Hendek Kalayık Kadın Kooperatifi’nin yöresel ürünlerini sergilediği Türkiye Kooperatifler Fuar’da, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, fuarın açılış törenine katıldı.

GÜNDEM 24.09.2020, 19:31 Editör: Gizem Demirsoy
Bakan Selçuk’tan fuar ziyareti
banner48

Türkiye Kooperatifler Fuarı’nda Geyve Ayva Çiçeği ve Hendek Kalayık Kadın Kooperatifi yöresel ürünlerini Ankara’da sergiledi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye Kooperatifler Fuarı Açılış Törenine katıldı. SATSO Kadın Girişimciler Kurulu, Geyve Ayva Çiçeği Kadın Kooperatifi, Hendek Kalayık Kadın Kooperatifi’nin de katıldığı fuarın açılışında Bakan Selçuk kooperatiflerin, sürdürülebilir sosyal ve ekonomik kalkınmada, istihdam politikalarında etkin model olduğunu ifade etti.

FUAR KADIN GİRİŞİMCİLİĞİ İÇİN ÖNEMLİ

Türkiye Kooperatifler Fuarı'nı önemsediklerini dile getiren Selçuk, fuarın kadın girişimciliği konusunda da hayati rol üstlendiğini söyledi. Kadın kooperatifçiliğinin, kişisel gelişimi ve beceriyi artırma, girişimcilik fırsatlarını yakalama imkanı verdiğine işaret eden Selçuk, kadın girişimciliğinin etkin olduğu toplumların ise gelişmişlik seviyesinin yüksek olduğunu vurguladı. Selçuk, Bakanlık olarak girişimcilerin sayısının artırılması, kooperatiflerin gelişmesi ve çoğalması için gereken tüm destekleri sağladıklarını bildirdi.

2019’DA BİRÇOK KADININ GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ ALDI

Kadın girişimcilere verilen hibelere değinen Selçuk, 2019 sonu itibarıyla yaklaşık 220 bin kadının da girişimcilik eğitimi aldığını kaydetti. Kadın girişimcilerin, bebek sektöründe, biyoteknolojide, kozmetikte, hediyelik eşyada, sosyal girişimcilik ya da gastronomi alanlarında öne çıktığını anlatan Selçuk, şöyle devam etti: "Son 10 yılda Türkiye'deki teknoloji girişimlerinin kurucularının yüzde 16'sının kadın olduğunu görmekteyiz. Bu da Türkiye'yi, Avrupa'da dördüncü sıraya yerleştirdi. Bu önemli bir rakam. Teknolojide de artık kadınlar kendilerine daha fazla yer bulmaktadır. Bu olumlu tablonun daha da ileri noktaya ulaşmasında kadın girişimciliğinin, kadın kooperatifçiliğinin önemli bir payı var."

Yorumlar (0)