banner2

banner1

banner22

Bakan Koca'dan toplantı sonrası önemli açıklamalar

Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca toplantının ardından AVM ve kafeler için PCR testi şartının gündemde olmadığını açıkladı. Aşılamanın önemine bir kez daha değinen Koca, tam doz aşı olanlarda vefat oranının yüzde 10 olduğunu duyurdu.

GÜNDEM 02.09.2021, 21:55 Editör: Ebru Bulut
Bakan Koca'dan toplantı sonrası önemli açıklamalar
banner48

AKTİF VAKALARIN YÜZDE 81'İ AŞILI OLMAYAN KİŞİLER

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Koca; “2020'de bilinmezliklerle dolu kaygılı bir yıl geçirdik. 2021'de aşıyla önümüzü daha iyi görmeye başladık. Bugün itibarıyla aktif vakalarımızın yüzde 81'i tam aşılı olmayan kişilerden oluşmaktadır. Hastaneye yatan vatandaşlarımızın yaklaşık yüzde 90'ı da yine tam aşılı olmayan kişilerdir. Aşınızı olun kendinizi ve toplumu koruyun. Önümüzdeki hafta başından çocuklarımız gençlerimiz okullarına kavuşacak. Tüm gayretimiz onlara yüz yüze eğitim vermek ve bunun sürekliliğini sağlamaktır. Gençlerin eğitiminin eksik kalması bugün ve geleceğimiz için çok üzücüdür. Okullarda kalabalık ortamlar oluşmaması için tedbirleri ve kuralları içeren rehber yayınlayacağız” dedi.

KAPALI ALANLARDA AŞI KARTI VE PCR TESTİ İSTENECEK Mİ?

Kabinede Cumhurbaşkanı açıkladı biliyorsunuz. Nerelerde PCR testi isteneceği açıklandı, ulaşımda, tiyatro, konser gibi kalabalık vb ortamlarda istenecek. Şuan başka bir alanda bunu gündeme taşıyalım diye düşünmüyoruz. Daha çok üzerinde durduğumuz aşılanma oranlarını yükseltmek istiyoruz. Bu toplumun bu anlamda bir sorunu olduğunu düşünmüyorum.

PCR TESTİ RESTORANLARDA VE KAFELERDE İSTENECEK Mİ?

Biz doğrusu AVM, restoran ve kafeler içim PCR testi uygulamasını gündeme almadık. Önümüzdeki dönemde aşılanma oranı ile birlikte salgının gündemden düşeceğini vaka saylarının azalacağını düşüyorum. Aşıya yönelik eğitim artıyor. Aşılanma 95 milyonu geçti. Bu anlamda bizden önceki ülkeler nüfusu bizden fazla olan ülkeler. Aşılanma oranının artacağını düşünüyoruz. Gençlerimiz ile ilgili 18 ve 19 yaş en az bir doz aşısını 1 milyon 970 kişi yaptırmış. Yüzde 87.29 birinci doz aşısını olmuş. Ben bu oranların yükseleceğine inanıyorum.

Yorumlar (0)