banner2

banner1

banner22

Bakan Koca'dan mutasyon açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere'de ortaya çıkan koronavirüsün mutasyona uğramasıyla ilgili açıklama yaptı. Bakan Koca Türkiye'deki vakalarda mutasyona rastlanılmadığını belirtti.

GÜNDEM 26.12.2020, 20:24 Editör: Gizem Demirsoy
Bakan Koca'dan mutasyon açıklaması
banner48

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere'nin güneydoğusunda ortaya çıka koronavirüsün mutasyona uğrayan türü ile ilgili sosyal medya hesabından yeni bir açıklama yaptı. Türkiye'de Covid-19'un yeni türüne rastlanmadığını belirten Koca, gerekli incelemelerin sürdüğünü ifade etti.

"DÜZENLİ İNCELEMELERİMİZ DEVAM EDECEK"

Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Ne son dönemde yurda ilgili ülkelerden giriş yapan PCR pozitif vakalardan alınan numunelerde ne de yurdun çeşitli bölgelerinden toplanan örneklerde İngiltere'nin rapor ettiği gen mutasyonuna rastlanmamıştır. Düzenli incelemelerimiz devam edecek" dedi.

“BELİRLENEN MUTASYONLAR DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ İLE PAYLAŞILMAKTADIR”

Koca, paylaşımının devamında şu ifadeleri kullandı: "Mutasyon tedbir uygulamaları kapsamında son dönemde İngiltere'den ülkemize gelen ve test sonucu pozitif çıkan kişilerin PCR örnekleri ile ülkemizin çeşitli bölgelerinden örneklerin referans laboratuvarımızda tam gen sekanslama yöntemi ile incelenmiştir.Virüste mutasyona ve varyasyon değişikliklerinin izlenmesi için Halk Sağlığı referans laboratuvarlarımız düzenli olarak ülkemizin çeşitli bölgelerinden örnekleri incelemektedir. Bu incelemeler kapsamında belirlenen varyasyon ve mutasyonlar Dünya Sağlık Örgütü ile paylaşılmaktadır."

Yorumlar (0)