banner2

banner1

banner22

Bakan Koca ''Aktif ilaç bulunamadı!''

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınacak yeni tavsiye kararları için Koronavirüs Bilim Kurulu, saat 17:00’de toplandı. Kritik toplantı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklamalarda bulunuyor...

GÜNDEM 10.06.2020, 19:47
Bakan Koca ''Aktif ilaç bulunamadı!''
banner48

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu ile toplantısı sonrasında açıklamalarında bulundu. Bakan Koca, tüm seferberliği yapıyoruz, bu bir sınavdır bizde bu finale geliyoruz ifadelerini kullandı.

Bakan Koca’nın konuşmasını detayları şu şekilde:  

‘’Devletimiz salgınla mücadelenin kahramanlarına gerekli bütün imkanları sağladı. Ülkemiz koronavirüs sebebiyle uygulanan kısıtlar, bu kısıtların yerini tedbirlerin alacağı inancıyla büyük ölçüde kaldırıldı. 65 yaş üstü büyüklerimiz artık haftanın her günü sabah 10 ile 20 arasında dışarı çıkabilecektir. 65 yaşta kısıtın neredeyse tümden kalkmış olması dezavantajın ortadan kalktığı anlamına gelmiyor. Vakaların yüzde 15.7'si bu yaş grubundandı. Sokağa çıkma yasağından sonra bu oran yüzde 7.5'a düştü. Hastalığa yakalanma oranı yaklaşık yüzde 50 oranında azalmıştır. Tedbir tam ise korkuya mahal yoktur’’.Salgın döneminde genç olmak kabahat değildi. Hastalık belirtisi göstermeden virüsü yayma potansiyeli taşımanız maalesef günlerinizi evde geçirmenize yol açtı.Bugünlerin örnek genci bence maskesini takan mesafesini koruyan gençtir. Evde kaldığınız günler boyunca riskten uzak kaldınız. Şimdi size serbestlik gelmiş olması riskin ortadan kalktığı anlamına gelmiyor. Azalmakla birlikte risk devam ediyor.Büyük bir sınav verdik, şimdi bu sınavın finaline hazırlanmalıyız. Bugün sahip olduğumuz bilgiye, tecrübeye alışkanlıklara kısıt döneminde sahip değildik. Salgınla mücadelede kontrollü sosyal hayat ilkelerine uyarak aktif mücadele günlerine geçti. Aktif mücadele iki koruyucu silahımız var. Maske ve mesafedir. Bu iki tedbirden biri tek başına yeterli değildir. İki tedbir birlikte tam tedbirdir. Bunlarla birlikte elzem olan bir üçüncü husus var. El temizliğine normalden fazla önem gösterilmelidir.

İLAÇ HENÜZ BULUNAMADI 

Bakan Koca koronavirüs salgını için henüz bir ilaç bulunamadığını açıklarken çalışmaların sürdüğüni ifade etti. Bakan Koca ''Koronavirüse karşı aktif ilaç henüz bulunmadı. Çalışmalar sürüyor. 5 bine yakın insanımızın bu salgın nedeniyle aramızdan ayrıldığını hatırlayın. Normale dönüş sürecinde gözümüzü salgının geride bıraktığı tablodan ayırmayalım. 10 gün önce başlayan normalleşme süreci çok geniş bir alanı içeren ve büyük önem arz eden süreçtir.Tedbirlere uymak şimdi devletimize ve milletimize karşı bir ödevdir. Son vakayı en kısa zamanda görmek tedbirlere uyumla mümkündür'' dedi. 

DAHA MUTLU BİR ÜLKE OLACAĞIZ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, DSÖ ile görüşmesiyle alakalı ‘’Normale dönüşün geri dönüşsüz olmasını sağlarsak daha mutlu bir ülke olacağız. Kontrollü sosyal hayatın amacı, geriye dönüş yolunu kapatmaktır. Bu hayat tarzından taciz vermeyelim. Normalleşme sürecinde klavuzumuz riskin devam ettiği gerçeğidir. Son vakayı görmek, tedbirlere uyumla söz konusudur. Önümüzdeki hafta, Dünya Sağlık Örgütü’nün verileriyle birlikte 6 aylık süreçle ilgili size genel bir değerlendirme yapacağım’’ dedi.

HAVALİMANLARI AÇIKLAMASI

Bakan Koca turistlerle ilgili konuda ise ‘’Dünyada özellikle bu normalleşme döneminde uçuşlarla ilgili çok büyük tartışmalar olduğunu biliyorsunuz. Özellikle şirketler ve ülkeler yoluyla bu uçuşların nasıl yapılabileceği konusu çok tartışıldı. Ve Avrupa ülkeleri, bu süreçte havalimanlarında test yapılmasını önermedi. Avrupa ülkeleri de önermiyor, yapmıyor. Biz Türkiye’de özellikle turizmin yoğun olduğu bölgelerde, oteller de dahil olmak üzere oralardaki yerleşim yerlerini sertifikalandırarak ve nasıl hareket etmesi gerektiği, çalışanların çalışma şekilleri dahil olmak üzere tüm detayları belirlendi. Burada Avrupa’dan farklı olarak şunu yapmak istiyoruz, gelen bütün herkesi sağlık taramasından geçirmek istiyoruz. Herhangi bir semptomunun olup olmadığını bilmek istiyoruz’’ ifadelerini kullandı.

“60 ÜLKE DAHA EKLENDİ”

Bakan Koca yurt dışı seferleri için ‘’En ufak bir şüpheli durum olduğunda, hastanede tedavisini planlıyor olacağız. Biz Kültür ve Turizm Bakanlığı ve THY ile birlikte, Ulaştırma Bakanlığımızla da birlikte, hangi ülkelerin hangi takvimle bu seferlerin, uçuşların, izinlerin verilebileceğini de belirlemiş olduk. Bunu ülkelerle birlikte yaptık. Bugünden itibaren planlamıştık, 90 ülkeyi belirledik. Son 60 ülkeyi daha ekledik. Almanya ve Rusya’ya açılma takvimi olarak, ülkelerle görüşülerek takvimde mutabık kalmaya çalışıldı. Bu ülkelerdeki bulaşın, vaka durumunun ne olduğunu bilmek istiyoruz, yani test yapmak istiyoruz. O ülkeyle ilgili seferler yapıldığında, toplamda öngörülebilir bir düşüklüğün olduğunu anlarsak daha sonra örneklem yöntemiyle devam etmek istiyoruz. Risk tespit ettiğimizde yeniden değerlendireceğiz’’  açıklamasını yaptı.

65 YAŞ KSITILAMASI

Bakan Koca 65 yaş kısıtlamasıyla alakalı olarak ‘’Biz Türkiye olarak, 65 yaş üstü kısıtlamadan son derece büyük bir fayda gördüğümüzü özellikle söylemek istiyorum. Ve halen 65 yaş üstü ve kronik hastalara vermiş olduğumuz değeri, DSÖ daha yeni yeni fark ediyor. Ve maske kullanımında 65 yaş üstünün kullanılması gerektiğinin farkına vardı. Toplum bilimi kurulu özellikle bizim, ikinci dönem, yani normalleşme, yeni normal, kontrollü sosyal hayat olarak adlandırdığımız dönem için çok büyük bir fonksiyon icra edecek. Bilim Kurulumuz daha çok tıbbi boyutuyla fonksiyon gördü. Bundan sonraki süreçte, özellikle vatandaşımızın psikolojik ve sosyolojik etkilerini de konuşacağımız ve bunları da değerlendireceğimiz bir dönem olduğunu görüyoruz. Bunu barometreyle, yer yer çalışmalarla görmek istiyoruz. Bunu primer anlamda psikolog, psikiyatri, sosyoloji, din ile ilahiyatçı olmak üzere sosyolojik ve psikolojik yönlerini irdeleyebileceğimiz bir dönem olduğunu görüyoruz ve bu kurulu böyle öngörüyoruz. Toplum Bilimleri Kurulumuzundan beklentilerimiz var. Önümüzdeki haftalar, günler daha doyurucu yapılanları aktarma çabasında olacağız’’ ifadelerini kullandı.

İLLERDEKİ VAKA DURUMU

İllerde yaşanan olumsuz vakaların hakkında da Bakan Koca ‘’Özellikle vaka sayısının yüzde 60 oranında olduğu İstanbul’u biliyoruz. İstanbul, İzmir gibi illerimizde vaka sayılarının azaldığını ve bu illerimizde daha kontrollü olduğunu söyleyebilirim. Özellikle 1 Haziran sonrası Orta Anadolu ve Doğu Anadolu’da kısmi bir artış olduğunu söyleyebiliriz. Diyarbakır’da son 3-4 gün bir yükseliş içinde, 100 vakaya kadar çıkan bir artışı görüyoruz. Burada genel bir artıştan öte, kültürel, sosyal ve nişan gibi etkinlikler sonrası artışın olduğunu görüyoruz. Buralarda özellikle filyasyon çalışmalarımızı yoğunlaştırmış durumdayız. Tedbirler noktasında katı davranmamız gerektiğini tekrar hatırlatmak istiyorum. Ankara’da da bir yükseliş içindeydi, bugünden itibaren düşüşe geçmiş oldu. Konya’da iki fabrika ve bir yerleşim yerinde bir artış olduğunu gördük ama bugün itibariyle bir düşüş olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal ve kültürel etkinliklerde mutlaka mesafe kuralına, ve mutlaka herkesin maskeli olmasına dikkat etmemiz gerektiğini tekrar hatırlatmak istiyorum’’ açıklamasında bulundu.

DETAYLAR GELECEK...

Yorumlar (0)