banner2

banner1

banner22

Bakan Ersoy normalleşme sürecini açıkladı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm sektöründeki normalleşmeye yönelik açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 10.05.2020, 20:37 Editör: Aysima Kortak
Bakan Ersoy normalleşme sürecini açıkladı
banner48

Koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de olağanüstü bir yaz bekleniyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Dünya gazetesine yazın uygulanacak kuralları anlattı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı bu yaz sezonundan itibaren geçerli olacak ‘Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı’ başlatıldı. Bu sertifikasyonu alan tesisleri 1 Haziran itibarıyla duyurulacak. Belgelendirme prosedürü, 132 maddelik kriterlerle tga.gov.tr sitesinde yayımlandı. Programa göre Türkiye'ye gelen her yolcu test edilecek. Sertifikasyonda temel kriter sosyal mesafe. İkinci konu hijyen, üçüncü konu personelin eğitimi, dördüncü kural da tüm bunların denetimi.

"HER YOLCUYA TEST UYGULANACAK"

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turist gönderen bütün ülkelere devlet olarak bir ‘niyet mektubu’ göndereceklerini ve ‘Biz hazırız’ diyeceklerini açıklayarak, “Bence bu yıl için otellerin yüzde 50-60'ını açabilirsek, iyi olacak. Fiyat değil hareketi başlatmanın öncelik olduğunu düşünüyorum” dedi.

Ersoy, şunları anlattı:

"Sağlık Bakanlığı, haziran başında Antalya’dan başlamak üzere bütün havalimanlarında, Kapıkule ve İpsala’da test istasyonları kuracak ve gelen her yolcuya test uygulanacak. Sonucu 5-6 saatte alınacak. Gelen yolcunun Türkiye’deki adresi belli olduğu için gerektiğinde anında müdahale edilecek.

Testler pasaporttan geçişten önce uygulanacak. En fazla 2-3 dakika sürecek. Otel lobilerindeki koltukların arası, plaj şezlongları, havaalanı ve yemek kuyruklarında sosyal mesafe 1.5 metre olacak.”

MERAK EDİLEN NOKTALARI ANLATTI

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yaz tatili, için en çok merak edilen sorulara da açıklık getirdi. İşte o sorulardan bazıları ve cevapları:

* Animasyon programı, salonlarda kapasite uyarısı yapılarak devam edecek. Alanlara girişte veya aktivite alanlarında ulaşılabilir halde alkol bazlı el antiseptiği/dezenfektanı bulundurulacak.

* Sauna, Hamam, Buhar Banyosu gibi alanların, misafir tarafından kullanım süresi en çok 30 dakika ile sınırlandırılarak sonrasında en az 15 dakika alanın temizlenecek. Giriş çıkış saatleri ile kişi sayısı sınırlandırması yapılacak. İlgili alanları kullanan misafirler kayıt altına alınacak.

* Masalar arası en az 1,5 metre, sandalyeler arasında ise 60 cm mesafe bırakılacak

* Ortak kullanımda olan çay/kahve makinası, sebil, içecek makinası ve benzeri cihazlar kaldırılmış veya misafirlere bir görevli aracılığıyla bu cihazlardan içecek verilecek.

* Masa üzerinde tek kullanımlık tuzluk, biberlik, peçetelik bulunuyor mu?

* Açık büfe, uygulamasının sürdürülmesi durumunda, büfede bulunan yiyeceklerin misafirler tarafından alınmaması ve yiyeceklerle temas kurmalarına yönelik bir cam siperlik bulunacak. Önlemler dahilinde bir görevli tarafından istenen yiyeceklerin misafire verilecek.

*Tesis bünyesinde koruyucu kıyafet ve ekipman ile tesis girişinde talep edilmesi halinde maske hazır bulundurulacak.

* Misafirlere, resepsiyonda COVİD-19 ile hijyen konusunda alınan önlemler ve uygulamalar ile misafirlerin uyacakları kurallar hakkında yazılı bilgi verilecek.

* Çalışanların işe giriş ve çıkışlarında vücut ısısı ölçümleri termal sensörle yapılıp vebiometric yüz tanımları aynı anda kayıt altına alınıp takibi sağlanacak.

* Otelin departman yöneticileri toplantıları telekonferans ve çalışanlara yönelik eğitim programları da uzaktan eğitim (e-eğitim) metoduyla yapılabilmesi için gerekli düzenlemeler oluşturulacak.

* COVİD-19 ve hijyen uygulamalarına ilişkin personel alanları ve genel alanlarda yazdırılabilir duvar şemaları hazırlanarak asılacak. Şemalar en az 3 dile çevrilecek.

* Misafirin otele girişlerinde otel yönetimleri, pandemi süresince bellboy hizmeti sunma konusunda bireysel karar verecek. Sunmak isteyenler bilgilendirme protokolü hazırlayacak.

* Acil durumlar ile hasta, semptomlu veya şüpheli vaka tespit edilmesi (SalgınHastalıklar Kriz Yönetimi gerekliliklerini içerir şekilde) halinde uygulanacakprotokol, ulaşılacak kişi ve kurumlar belirlenecek.

Yorumlar (0)