banner2

banner1

banner22

Bakan Akar’dan Tank Palet cevabı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Tank Palet tartışması yaşandı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, sorular üzerine Arifiye’deki Tank Palet Fabrikası’nın devri sonrasında BMC-Katar ortaklığına 40 milyon dolar ödeme yapıldığını açıkladı.

GÜNDEM 19.11.2021, 16:32 Editör: Ebru Bulut
Bakan Akar’dan Tank Palet cevabı
banner48

“NE TANK VAR NE FABRİKA”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Millî Savunma Bakanlığı’nın bütçesi üzerindeki görüşmeler sırasında; Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a “Tank Palet Fabrikası'nı beş kuruş bedelsiz Katar’ın büyük ortağı olduğu bir şirkete peşkeş çektiniz; üç yıl geçti, elimizde ne Altay Tankı var ne de Tank Palet Fabrikası var. Fabrikamızı neden verdiniz? Bu devir işleminden sonra BMC acaba Türk ordusuna ne kadar fatura kesmiştir? Ne kadar para ödedik bu devam eden işlemler için?” sorusunu yöneltti.

40 MİLYON DOLAR VERİLDİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ceylan’ın sorusuna; “Bu firmaya, Eylül 2019’dan itibaren alınan mal ve hizmetler karşılığı, yaklaşık 40 milyon ABD doları bir ödeme yapılmıştır, kayıtlarımızda bu da mevcut” yanıtını verdi. Akar, Altay tankının motoruna ilişkin eleştiri ve sorulara da, “Motor, motor, vermiyorlar motoru. Cevabını biliyorsunuz, niye soruyorsunuz? Almanya'dan alınacaktı bu, işte vazgeçti. Biz de bunun tedariki için çabalıyoruz. Yurt içinde motorun yapılması için çalışmalarda sürüyor” yanıtını verdi.

DANIŞTAY KARARINI HATIRLATTI

Akar, “Tank Paleti Fabrikası’nın mülkiyeti tamamen hazineye aittir. Hukuk devletinde yaşıyoruz. Hukuku tanımamız lazım. Danıştay’a üç kez itiraz oldu. Bunların hepsi de bozuldu. Bu davalar reddedildi. Bu sene fabrikamızda 6 adet fırtına obüsü imal edildi” dedi.

“OTOKAR’A VERİMİŞ OLSAYDI”

Öte yandan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ahat Andican da, "Altay tankı 2015'lerde eğer OTOKAR firmasına verilmiş olsaydı belki de şu anda yüzlerce veya 50, 100 Altay tankı olacaktı. Niye böyle bir tercih yapıldığı çok enteresan. Savunma Bakanlığı olarak bunda sizin etkiniz ne kadar oldu acaba? Bunun siyasi bir karar olduğu anlaşılıyor" eleştirisini yaptı.

KARASU’DA HAZİNE ARAZİSİ VERİLDİ

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin de komisyondaki konuşmasında şunları söyledi: "Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kurumsal yapısını yaralayan mevzuatlardan biri de Tank Palet’in Katar ordusuna peşkeş çekilmesidir. Hatırlayım; Altay tankı seri üretim ihalesi 9 Kasım 2018’de BMC’ye verildi. İlk tankın 18 ay sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi gerekiyordu. Tam 36 ay geçti, 'Tank nerede' diye sorduk. BMC Altay tankını üretebilsin diye Tank Palet Fabrikası 5 kuruş bedelsiz Katar’ın büyük ortağı olduğu şirkete peşkeş çekildi. Bununla da kalınmadı, BMC’ye Karasu’da 2 milyon metrekare hazine arazisi, üstelik kamulaştırması da yapılarak tahsis edildi. Bu da yetmedi, üzerine değeri 1,5 milyar lirayı bulan süper teşvik verildi. Aradan yıllar geçti, elimizde ne Altay tankı var ne de Tank Palet Fabrikası var. Tedarikini sağlayamamış, ön anlaşmaları yapamamış deneyimsiz bir şirkete, üstelik Katar’ın büyük ortağı olduğu şirkete Tank Palet ihalesi neden verildi? Bu kadar açık ihlal varken ihaleyi neden iptal etmiyorsunuz?"

banner84
Yorumlar (0)