banner2

banner1

banner22

Babaoğlu Çanakkale Türküsü’nü okudu

Birçok ünlü sanatçının seslendirmiş olduğu Çanakkale Türküsü'nü zaferin yıldönümünde Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu seslendirdi. Başkan Babaoğlu’nun seslendirdiği türkünün hikayesi oldukça acıklı.

GÜNDEM 17.03.2021, 22:27 Editör: Ebru Bulut
banner48

Birçok ünlü sanatçının seslendirmiş olduğu Çanakkale Türküsü'nü zaferin yıldönümünde Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu seslendirdi. Sanatçı kişiliğiyle bilinen Turgut Babaoğlu'nun paylaşımı sosyal medyada büyük beğeni topladı.

Babaoğlu tarafından da seslendirilen Çanakkale türküsünün hikayesi şöyle; Birçok film ve dizide çalınan bu türkünün aslında çok acıklı bir hikayesi vardır. Bu türkünün ne zaman yazıldığı aslında tam olarak bilinmemektedir. Savaş sırasında mı, savaştan önce mi yoksa savaştan sonra mı yazıldığı merak konusu olsa da ortaya çıkan bir mektup her şeyi gözler önüne sermektedir. Bu mektup Emrullah Nutku’nun “Çanakkale Şanlı Tarihine bir Bakış” adlı eserinde yayınlanmıştır. Mektubu yazan kişi ise Emrullah Nutku’nun kardeşi Seyfullah’tır.

Seyfullah savaş arifesinde Çanakkale Lisesinde öğrenimine devam eden genç bir delikanlıdır. Seyfullah, 29 Eylül 1914 tarihinde Çanakkale’den annesine gönderdiği mektup şu şekildedir;

Sevgili Anneciğim, Canımıza tak diyen iki yıllık gurbet hayatından artık kurtuluyoruz. Sana ve aileme kavuşacağım için seviniyorum. Mektebimizi alıyorlar., hastane olacakmış, bizi de İstanbul’daki mekteplere dağıtacaklarmış.

Hocalarımızın çoğu da askerlik hizmetine gidiyorlar, büyük sınıflar da gönüllü yazılacaklarmış. Bugün Türkçe hocamız sınıfa geldi, ama çok kalmadı, bize veda etti. Bize; “Zamanı gelince cephede yapılacak vatan hizmetinin mektepte yapılan hizmetten kutsi olduğunu” söyledi. Birkaç günden beri Çanakkale sokaklarından askerler geçiyor.

“Çanakkale içinde Aynalıçarşı, Anne ben gidiyorum düşmana karşı” şarkısını söylüyorlar. At üstünde zabitler, top arabaları, mekkare ve deve kervanları sokağımızı doldurdu. Harp olacakmış. İngiliz ve Fransız harp filoları boğazın dışında dolaşıyormuş. Buraları bombardıman edeceklermiş. Bu bombardımanı görmek isterdim, ama yakında Çanakkale’den ayrılacağız. Ama size kavuşacağım ben.

Beybabamın, sizin ellerinizi öper kardeşlerime selam ederim. Oğlunuz Seyfullah. Bu mektuptan anlaşılacağı üzere, türkü savaş öncesinde yazılmıştır.

Yorumlar (0)