banner2

banner1

banner22

Ayrıcalık tanınmalı

SAÜ Yönetiminin kampüs girişinde bandrol uygulamasına Esentepe’de oturanlardan tepki geldi. ‘Önce sıkıyönetim ilan ediliyor para toplanıyor sonra girişler serbest bırakılıyor. Mesele para toplamak” diyerek tepsini dile getiren Esentepe sakinleri ayrıcalık istedi.

GÜNDEM 18.11.2019, 16:15 Editör: Aysima Kortak
banner48

HABER // Aysima KORTAK

Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü alanı içerisinde uygulanacağı duyurulan Araç Güvenlik Bandrolü uygulamasına tepki var. Esentepe’de oturan Ebru Dağlı haberlisin.com editörü Aysima Kortak’a uygulamanın sadece para toplamaktan ibaret olduğunu söyledi. Dağlı “Önce sıkıyönetim uygulanıyor. Milletten para toplanıyor. Ardından girişler herkese serbest oluyor. Esepte’de oturanlar için ayrıcalık ya da başka bir çözüm düşünülmeli” dedi.

“KİMDEN NE KOPARIRLARSA…”

Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü alanı içerisinde, takip ve kontrollerin etkin şekilde yapılabilmesi amacıyla Araç Güvenlik Bandrolü uygulamasına başlandı. Esentepe’de oturan Ebru Dağlı, “Esentepe’de oturuyorum ve uygulamadan şikayetçiyim. Çünkü Esentepe halkına orada bir ayrıcalık tanımaları gerekiyor ama böyle ayrıcalıkları yok. 2 hafta boyunca denetim oluyor ya da insanları bunaltıyorlar, sıkıyorlar sonrasında bu uygulama devam etmiyor. Kimden ne kadar para kopardılarsa sonrasında geçişler serbest oluyor”.

“SIKIYÖNETİM BİTİYOR”

Dağlı, ”Her sene 1 ay ya da 1-2 hafta boyunca bu şekilde sıkı bir denetim oluyor, o süre boyunca da bandrolleri mecbur bıraktıkları için bandrol alınıyor. Sonrasında uygulamadan vazgeçiliyor. Bandrolü olanda olmayanda geçiyor. Üniversiteye giriş çıkışlar kontrol altında olmasına bir diyeceğimiz yok. Ancak o bölgede Esentepe’de oturanlarda düşünülmeli. Bir ayrıcalık ya da çözüm üretilmeli. Geçmişte yapılan uygulamaları gördükten sonra insan kendini kötü hissediyor. Adına güvenlik gerekçesi deniliyor oysa uygulamaya bakıldığında meselenin para toplamaktan ibaret olduğu görülüyor”

“MECBUR BIRAKILIYORUZ”

Esentepe halkının kullanabileceği  bir kart kullanılması gerektiğini ifade eden Ebru Dağlı “Biz Esentepe’de oturuyoruz ve ulaşımı o yoldan sağlıyoruz. O yolu kullanmak durumunda olduğumuzu bildikleri için bu parayı ödemeye bandrolü almaya mecbur bırakılıyoruz. Biz üniversite yokken kullandığımız yolu kullanmak için neden bedel ödüyoruz. Evet, alt tarafta yol yapıldı ama ters ve tenha bir yol. Alternatif yolda minibüs, otobüs, ulaşımı yok. Toplu taşıma için E-5’i kullanmamız gerekecek, otobüslerin saatleri var. 10 dakikada ulaşabileceğimiz bölgeye daha fazla zamanda ulaşmanın bir mantığı da yok”

KART İSTİYORUZ

“Sakarya Üniversitesi yönetiminin tek derdi güvenliği sağlamak ise Esentepe’de oturanlar için kart verebilirler. Kapıdan araçla geçmek bandrol yaya olarak geçmek için ise öğrenci yada görevli kartı gerekiyor. Bize de yani Esentepe’de oturanlara da kart tanzim edilebilir. Maksadımız sorun çıkarmak ya da eleştirmek değil. Meseleye para toplamanın ötesinde bakıp çözüm üretilmesini istiyoruz”

Yorumlar (2)
Esentepe'de oturan insan. 2 yıl önce
Helal olsun,çok haklı!!!
Samia Wali 2 yıl önce
Çok haklı katılıyorum