banner2

banner1

banner22

Ayda bebeği kurtaran ekipteydi

17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen depremde enkaz altında kalan ve yaklaşık 1 gün sonra kurtarılan Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı K-9 Köpekli Arama Kurtarma Timi Amiri Murat Akbaş, İzmir Depremi’nde kimsenin girmeye cesaret edemediği Yılmaz Erbek Apartmanına girerek ekibiyle birlikte yaralıları kurtardı.

GÜNDEM 11.11.2020, 10:13 Editör: Aysima Kortak
banner48

KİMSE CESARET EDEMEDİ
İzmir’de meydana gelen depremde alt katında bulunan market ve 2 katının çöktüğü, yıkılmaması için vinçlerle desteklenen Yılmaz Erbek Apartmanında görev yapan Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi ve AFAD ekipleri, Sakarya’dan bölgeye giden STK’larla birlikte enkazdaki yaralıları kurtardı. Saatlerce süren çalışmalarda ekipler çökme tehlikesi bulunan binanın duvarlarına delikler açamayınca markette bulunan insanlara ulaşmak için tünel kazdı. Özel eğitimli ve sertifikalı Arama-Kurtarma Köpekleriyle arama yapan ekibin Amiri Murat Akbaş’ın da 17 Ağustos 1999 depreminde Sakarya’da enkaz altında kaldığı ortaya çıktı.

AYDA BEBEĞİ KURTARAN EKİPTEYDİ
İzmir Depremi’nin yaşanmasının ardından kısa sürede tüm ekibin toplanarak yola çıktığını belirten İtfaiye Çavuş Levent Onur, bölgede görev yapan her personelin büyük özveriyle çalıştığını ifade etti.
Yaşanan depremden 91 saat sonra enkazdan çıkartılan Ayda bebeği çıkartan 5 kişilik ekipte yer alan Onur, “91 saat sonra enkazdan çıkarılan Ayda bebeği kurtaran ekibin içerisinde yer aldık. Ayda bebek bize mucizenin ne olduğunu gösterdi. Deprem sonrasında ilk 72 saat çok önemlidir. İlk 72 saatin sonrasında gerçekleşen bu olay bizi çok mutlu etti. Bizi motive ederek moral ve performansımızı arttırdı” ifadelerini kurtardı.

VİNÇ YARDIMIYLA AYAKTA DURUYORDU
Çökme tehlikesi bulunan ve vinçler yardımıyla ayakta duran Yılmaz Erbek Apartmanının duvarlarını kırmak yerine tünel kazarak içine girdiklerini belirten Arama Kurtarma Ekipleri Amiri Murat Akbaş, “Her zaman hazır kıta olarak bekleyen ekimize talimat gelmesi ile depremin haberini aldık ve hemen harekete geçtik. Gidebileceğimiz en hızlı şekilde bölgeye gitmemiz gerekiyor. Çünkü Köpekle Arama Kurtarma Ekibi için ilk 48 saat çok önemli. Olumsuz hava şartlarına rağmen hiç hız kesmeden ivedilikle bölgeye vardık. Kriz masasına kaydımızı yaptırdık. Öncelikle ekibimize görev yeri olarak Barış Sitesi verildi. Bölgede bir arama yaptıktan sonra ikinci bölge olarak Yılmaz Erbek Apartmanı verildi. Orada da Sakarya AFAD’taki arkadaşlarla bir araya geldik. Yaptığımız konuşma neticesinde Sakarya’dan gelen Sivil Toplum Kuruluşları bir araya toplayarak bir ekip oluşturma kararı aldık ve bunu sağladık. Yaklaşık 39 saat hiç ara vermeden çalışmalarımızı yürüttük. Çünkü bulunduğumuz bina, altında bir market ve 2 kat var, üstünde ise 5 buçuk kat var ve vinç yardımı ile ayakta duruyordu. Bütün hesaplarımızı yapıp çalışmalarımızı ona göre yürüttük. Türkiye’de çok nadir görülen bir sistem olan tünel kazma yöntemiyle enkaza girdik. Toplam 9 yaralı ve maalesef 13 vatandaşımızı hayatını kaybetmiş bir şekilde enkazdan çıkardık” dedi.

‘TARİFİ ZOR BİR DUYGU’
17 Ağustos 1999 Depremi’nde enkaz altında kaldığını ve oradaki insanların yaşadıklarını iyi anladığını belirten Murat Akbaş, “17 Ağustos 1999’da meydana gelen deprem bizde kolay kolay unutamayacağımız bir iz bıraktı. Çünkü bizim jenerasyonumuz deprem hakkında yeterli bilgiye sahip değildi. Enkaz altında kaldı. Köpeklerimizle tanışmamıza da vesile oldu. Bir çok insanımızın yerlerini tespit ederek hayatını kurtaran köpeklerimiz oldu. Enkaz anlatmakla olmaz. 4 duvar veya 3 duvar arası bir yerdesiniz. Yaşayıp yaşamayacağınızı, hayatta kalıp kalmayacağınızı, sesinizi duyurup duyuramayacağınızı düşündüğünüz, hayatınızın hızlı geçtiği, belki de ömrünün her senesinin gözünüzün önünden 10 saniyede akıp gittiğini hissediyorsunuz. Tarifi zor bu duygunun. Deprem bölgelerine ulaştığımızda daha önce depremi yaşadığımız için o insanları daha iyi anlıyoruz. Belki de arama kurtarma ekibinde istekli bir şekilde yer almamızın sebebi de bu olmuştur” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)