banner2

banner1

banner22

Ayasofya'da tarihi gün

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin açılışı için binlerce vatandaş Sakarya’dan İstanbul’a hareket ederken, 86 yıl aradan sonra kılınan ilk Cuma Namazıyla ibadete açılan Ayasofya’ya şehrin önde gelen isimleri de katıldı.

GÜNDEM 24.07.2020, 13:40 Editör: Ebru Bulut
Ayasofya'da tarihi gün
banner48

YÜZ BİNLER BU ANA ŞAHİTLİK ETTİ

Ayasofya Camii'nde 86 yıl sonra ilk namaz kılındı. Vatandaşlar, bugün kılınan cuma namazı ile ibadete açılacak olan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ne akın etti. Namaz için belirlenen alanların dolması sonrası İstanbul Valiliği, alana giriş yasağı getirildiğini belirtti. Havadan çekilen görüntülerde Ayasofya Camii civarında tüm alanların dolduğu gözlenirken ilk Cuma namazına katılanlar arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı Mustafa Şentop, MHP Lideri Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Fuat Oktay, Diyanet işleri Başkanı Ali Erbaş’ın yanı sıra Sakarya Protokolünden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, AK Parti Sakarya eski Milletvekilleri Recep Yıldırım ve Ali İnci ve dünyanın farklı ülkelerinden ve yurdun dört bir yanından vatandaş katıldı.

Dev ekranlardan Ayasofya’da verilen Kuran tilaveti de gösterilen alanda, Türkiye’nin çeşitli illerinden gelenler için Türk Kızılayı tarafından ikramlarda bulunuldu. Sakarya’dan gelen vatandaşlar Ayasofya’nın açılmasından dolayı mutlu ve heyecanlı olduklarını dile getirdi.

“HAFIZLIĞIMI BİTİRDİĞİMDE İNŞALLAH BU CAMİYE ATANMAK İSTİYORUM”

Büyüdüğünde torunlarına anlatmak ve ilk cuma namazını burada kılmak için geldiğini söyleyen 11 yaşındaki hafız Ahmet Salih Şimşek, “Sakarya’dan geldik. Şu anda çok mutluyum. Tarihe ana şahitlik ettiğim için mutluyum. Büyüdüğümde torunlarım olursa bende açılışında ordaydım demek istediğim ve ilk Cuma namazını kılmak için buraya geldim. 11 yaşındayım. Hafızlık yapıyorum. Hafızlığımı bitirdiğimde inşallah bu camiye atanmak istiyorum “ diye konuştu.

“TARİHİ GÜNE ŞAHİTLİK ETMEK İÇİN GELDİK”

Ayasofya’nın çevresinde olmanın bile mutlu ettiğini söyleyen Muharrem Şimşek, “Sakarya’dan geliyoruz. Mutluyuz. Ayasofya’nın açılışına; tarihi güne şahitlik etmek için geldik. Ümmet-i Muhammet’e Ayasofya’nın açılışı hayırlı olsun. Kudüs’ün de açılışını bu ümmet birlik ve beraberlik içinde olduğunda görecektir. Buna da canı gönülden inanıyoruz. Biz Ayasofya’nın içinde kılamayacağımızı biliyoruz. Ama çevresinde de olmamız ve akşam saatlerinde tekrar oraya varabilmemiz yine bizi mutlu edecektir. Amacımız buralara gelmekti. Cumayı burada kılacağız inşallah. Ayasofya’da kılamayacağımız için üzgünüz ama diğer vakitlere katılırız “ dedi.

Yorumlar (0)