banner2

banner1

banner22

Avukatlar oturma eylemine başladı

Meclis Adalet Komisyonu’nda görüşülmeye başlayan çoklu baro teklifi görüşmelerine baro başkanlarının katılması engellendi. Bunun üzerine aralarında Sakarya'nın da olduğu baro başkanları Meclis kapısı önünde oturmaya başladı.

GÜNDEM 02.07.2020, 23:23 Editör: Ebru Bulut
Avukatlar oturma eylemine başladı
banner48

OTURMA EYLEMİNE BAŞLADI

AK Parti’nin beş binden fazla üyeye sahip Ankara, İstanbul ve İzmir’de birden çok baro kurulmasının yolunu açan Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ görüşmelerine başladı. Baro başkanları olmadan toplantı yapılmasına tepki gösterdi. Baro Başkanları, Çoklu Baro teklifinin TBMM’ye gelmesinin ardından Ankara’da toplandı. Tartışmalar yaşanırken İstanbul, Ankara, Sakarya, Aydın ve Antep’in de bulunduğu 20 baro başkanı, toplantıya katılmak üzere Meclis’in Çankaya kapısına gelerek oturma eylemine başladı.

“OTURMA EYLEMİMİZ DEVAM EDECEK”

Konu hakkında açıklama yapan Abdurrahim Burak; “TBMM’nin kapısındayız. Milletin Meclisine, barolarla ilgili bir taslak görüşülürken Baro Başkanları alınmıyor. Adalet Komisyonundaki görüşmelere Baro Başkanları alınana kadar oturma eylememiz devam edecek.” dedi.

NE OLMUŞTU?

Öte yandan Sakarya Barosu Başkanı Abdurrahim Burak, toplantı ardından basın açıklaması yaparak tüm avukatları Ankara’daki Büyük Savunma Mitingine davet etmişti. Baro başkanı şu ifadelere yer vermişti; “Biz 19 Mayıs ve 1 Haziran açıklamaları ile 19-22 Haziran Ankara Yürüyüşünde çoklu baro uygulamalarına tümden karşı olduklarını açıklayan ve hazırlıkların sona erdirilmesini isteyen baro başkanları olarak siyasi iktidara bu bölme ve parçalama projesinden vazgeçmesi, Demokratik kamuoyuna halkın sesinin kısılmasına yol açacak bu projeye karşı çıkarak, barolarına sahip çıkmaları için bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Bizler Türkiye’nin Baroları olarak 03 Temmuz 2020 tarihinde saat 16.00’da Barolarımıza kayıtlı tüm meslektaşlarımızı Ankara’da yapılacak Büyük Savunma Mitingi’ne davet ediyoruz”

Yorumlar (0)