banner22

Avukat Turhan'dan dolandırıcılık uyarısı

Yılbaşı öncesinde yakınlarına hediye almak isteyenlerin en çok başvurduğu internet alışverişlerinde son günlerde artan dolandırıcılık olaylarıyla ilgili konuşan Avukat Ensar Turhan, “Alışveriş yapacağınız internet sitesini ETBİS sistemi üzerinden kontrol etmeniz mağduriyet yaşamanızı engelleyecektir” dedi.

GÜNDEM 25.12.2020, 14:48
banner48

DOLANDIRICILAR YENİ YÖNTEMLER ÜRETİYOR

Koronavirüs salgını sürecinde kullanımı artan ve neredeyse tüm sosyal medya mecralarından gerçekleştirilen satışlarla bir tık uzakta olan internet üzerinden alışverişler, yaklaşan yılbaşı öncesi yakınlarına hediye almak isteyen vatandaşların taleplerini karşılamaya başladı. Yaşanan yoğunluk, internet siteleri ve sosyal medya mecraları üzerinden gerçek olmayan şirketlerle satış yapıyor gibi göstererek insanları dolandıranlarında ağzını sulandırdı. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde yaşanan mağduriyetlerin kanunen suç olduğunu belirten Avukat Ensar Turhan, mağduriyet yaşanmadan önce alışveriş yapılacak internet sitesi ya da firma sitesinin ETBİS ismi verilen www.eticaret.gov.tr adresindeki E-Ticaret Bilgi Platformu üzerinden vatandaşlar tarafından kontrol edilmesinin olası mağduriyetleri engelleyebileceğini belirtti.

‘ALIŞVERİŞ ÖNCESİ KONTROL EDİLMELİ’

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili Avukat Ensar Turhan, “Bu durumu ikiye ayırmak istiyorum. Öncelikli olarak alışveriş öncesi dikkat edilmesi gereken hususlardan ilki sitenin güvenilir olmasıdır. Şuanda internet alışverişi yapılan sitelerin ‘ETBİS’ isimli sitede bir sicili var. Bu sayede alışveriş yapılacak firmanın veya sitenin bilgilerine ulaşılabilir ve alışveriş yapılacak sitenin burada kayıtlı olup olmadığı kontrol edilebilir. Bunun yanında alışveriş yapmadan önce alışveriş yapılacak şirketin bilgiler öğrenilerek şirkete ulaşılabilirlik, dava edilebilir mi, karşımızda bir muhatap var mı, gerekli aydınlatma yapılıyor mu gibi kontrollerin yapılması gerekir. Daha sonrasında ürün sipariş ederken karşımıza gelen bilgi formunda ürünün açıklamaları ve bilgisinin yer alıp almadığını kontrol etmeliyiz. Kodu, markası, modeli, türünün yazması gerekiyor. Çünkü yaşanan sorun sonrasında dava etmek istediğimizde bu evraklar üzerinden sağlanacağı için bu tür bilgilerin yazması yargılamayı ve süreci daha da hızlandıran aydınlatıcı bir yol olacaktır” ifadelerini kullandı.

ARACILIK YAPAN FİRMALARA DİKKAT

Bilinen bazı alışveriş sitelerinin aracılık yaptıklarını ve sorumluluk almadıklarını belirten Turhan, “İkinci olarak internet üzerinden yapılan alışveriş sitesinin sertifikası olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bazı internet sitelerinde sayfanın en alt kısmında sertifikaya sahip olup olmadıkları belirtilirken, bazı sitelerde ise linklerden anlayabiliyoruz. Linklerde ‘http’ ibaresinin olması durumunda sertifikaya sahip olmadığını ve ‘https’ ibaresini gördüğümüzde ise sitenin sertifikaya sahip olduğunu ve belirli güvenlik önlemlerinin sağlandığı anlamına gelmektedir. Bunun dışında bir diğer kurtarıcı husustan şu şekilde bahsedebiliriz. Bazı internet siteleri satıcı konumunda bulunurken, bazı internet siteleri ise üçüncü kişiler ile aramızda bağlantı kurarak aracılık eden sitelerdir. Aracılık eden site her ne kadar bilindik ve güvenilir bir site olsa da ürünü aldığımızda bize fatura verecek firma üçüncü firma olduğu için o firma bilgilerini talep ederek incelemeliyiz. Çünkü herhangi bir sorun yaşandığı takdirde aracı firmalar sözleşmelerde bunu belirttiklerini bahane ederek sorumluluk kabul etmiyorlar” dedi.

VATANDAŞLAR NE YAPMALI?

Sipariş edilen üründen farklı bir ürün gelmesi veya daha kalitesiz bir ürünün gelmesi durumunda yapılması gerekenleri anlatan Turhan, “Bu konuda bir suç veya dolandırıcılık eylemi olup olmadığına dikkat etmemiz gerekiyor. Bunu da sipariş ettiğimiz üründen farklı, daha ucuz, daha kalitesiz bir ürünün gönderilmesi ile anlayabiliriz. Bunun dışında da sipariş edilen ürün ayıplı, bozulmuş ve kırık olarak gelebilir fakat bu iki durum birbirinden farklıdır. Suç olan olaylarda vatandaşlarımız savcılığa suç duyurusunda bulunmalıdır. Bu sürecin daha hızlı ve daha güvenli ilerleyebilmesi için de hukuki bir danışmanınızın olmasını tavsiye ediyorum. Savcılık soruşturmayı yürütecektir. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde meydana gelen dolandırıcılıklar Türk Ceza Kanunu’nda Madde 158 ile suç olarak düzenlenmiştir ve bu doğrultuda bir suç olarak tespit edilirse gerekli soruşturma yürütülerek cezalandırma yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

HUKUKİ SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Dava süresinin zaman aldığını söyleyen Turhan, “Belli bir meblağa kadar olan olaylar için Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapmak zorunludur. Dolayısıyla bu meblağın altında olan tutarlar için öncelikle Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapmak gerekiyor. Bu yüzden zaman alan bir Tüketici Hakem Heyeti süreci yaşanıyor. Daha sonrasında Tüketici Hakem Heyeti tarafından lehimize bir karar çıkarsa kendi başına icra edilebilir bir karar olarak icraya koyup tahsil edebiliyoruz. Ancak istemediğimiz bir sonuç çıktığında biz Tüketici Mahkemeleri’ne taşıyabiliyoruz. Tüketici Mahkemeleri’nde görülen yargılama da zaman aldığı için menfaatin elde edilmesi 1 hatta 2 yılı bulabiliyor. İcra sürecinde muhatap bulamıyoruz.  Bu yüzden kesinlikle alışveriş yapılan firmaların kurumsal ve güvenilir olması burada önem kazanıyor. Hukuki süreci kazanmış olmak bunu davanın sonunda tahsil edeceğimiz anlamına gelmiyor. Günümüzde insanlar sosyal medya üzerinde sahte hesaplar ile şahıs veya bir kurum üzerin aç, kapat, batır sistemi üzerinde dolandırıcılık yapabiliyor. Davayı kazanıyorsunuz fakat karşımızda bunu tahsil edebileceğimiz bir muhatap bulamıyorsunuz. Bu durumda Tüketici Hakem Heyeti ve mahkemede sarf ettiğiniz emek ile birlikte ettiğiniz masraflar da hanenize zarar olarak yazılıyor” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)