banner2

banner1

banner22

Atanamayan öğretmenlerden açıklama

Eğitim BİR-SEN Sakarya Şubesinde bir araya gelen öğretmenler, 20 bin öğretmen atamasının yetersiz olduğunu belirterek 40 bin kişilik ek atama talep etti. Öte yandan Eğitim BİR-SEN yöneticileri; sosyal medyada ‘Gar Meydanı boş kaldı’ şeklinde yapılan paylaşımlarla ilgili Haberlisin.com’a açıklama yaptı.

GÜNDEM 10.03.2021, 17:10 Editör: Gizem Demirsoy
Atanamayan öğretmenlerden açıklama
banner48

‘GAR MEYDANI BOŞ KALDI’ PAYLAŞIMINA AÇIKLAMA
Eğitim BİR-SEN Sakarya Şubesinde bir araya gelen atanamayan öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı’nca yapılan 20 bin öğretmen atamasının yetersiz olduğunu belirterek 40 bin ek atama talep etti. Öte yandan sosyal medyada bazı kullanıcıların Gar Meydanı’nda yapılması planlanan ancak daha sonra yeri değiştirilen açıklamayla ilgili yaptığı ‘Gar Meydanı boş kaldı’ paylaşımlarının bazı yerel internet sitelerinde haberleştirilmesiyle ilgili olarak Haberlisin.com’a açıklama yapan Eğitim BİR-SEN yetkilileri; ilk olarak Gar Meydanı’nda yapılması planlanan açıklamaya Sakarya Valiliği tarafından izin çıkmadığı için toplantının birkaç gün önce Eğitim BİR-SEN binasına alındığı ve bunun duyurulduğunu belirtti.

Atanamayan öğretmenler yaptıkları açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen ve kadrolu olarak öğretmenlik yapmak isteyen tüm adayların girmesi gereken 2020 Eğitim Bilimleri sınavına 432 bin 753 kişi başvurmuştur. Her yıl çığ gibi artarak büyümeye devam eden ataması yapılmayan öğretmen sayısındaki artış son derece dikkat çekici bir hal almıştır. Gelecek yıllarda işin içinden çıkılamaz bir hâl almaması adına 2021 yılında yapılmasını talep ettiğimiz ikinci bir 40 bin atama ile 60 bine tamamlanmış öğretmen ataması, yukarıda belirttiğimiz, ataması yapılmayan öğretmen sayısı ile kıyaslanınca; 60 bin öğretmen atamasının gerekliliğini bir kez daha anlıyoruz. Atama bekleyen yüz binlerce öğretmen mevcut iken adını dahi anmaktan imtina ettiğimiz ücretli öğretmenlik, hem biz atama bekleyen öğretmenlere yapılan bir haksızlık hem de Türkiye Eğitim Sistemine vurulmuş bir baltadır. Alakasız bölümlere alakasız branşların yerleştirilmesi ile eğitim adına günden güne korkutucu bir tablo çizmeye devam eden ücretli öğretmenlik; hem öğretmenlerin branşlarına hem öğretmenlerin eğitim hayatları boyunca verdikleri emeklere hem de Türkiye Eğitim Sistemine yapılmış ve ivedilikle dönülmesi gereken büyük bir yanlıştır.

“ÖĞRETMEN ADAYI OLARAK ANILMAMIZ BİZİ DERİNDEN ÜZMEKTEDİR”

Atamamız yapılmadığı için öğretmen değil öğretmen adayı olarak anılmamız bizi derinden üzmektedir. Oysa hepimiz diplomamızı almaya hak kazandığımız gün ücretli, kadrolu, sözleşmeli veya ataması yapılmayan şeklinde ayrım yapılmaksızın öğretmen olarak anılmaya hak kazandık. Öğretmen olmak devletin bir kurumuna atanmak demek değildir. Tüm öğretmenlerimiz genç dimağlara rehber olmak ve eğitim vermek için diplomasını aldığı gün zaten adaylık statüsünden çıkmıştır. En son yayınlanan Sayıştay Raporu verilerine göre, ülke genelinde ihtiyaç duyulan 138 bin 393 öğretmen açığı bulunmaktadır. Sn. Bakanımız Ziya Selçuk'un 5 Ekim'de yaptığı konuşmasında bahsettiği pandeminin devam etmesi halinde eğitimde İkili Sisteme geçilmesi ya da Sınıf Mevcutlarını Düşürme ile ilgili yapılan planlamalar ve bunlar için hazırlanan düzenlemeler de gösteriyor ki ilerleyen günlerde şuan var olan öğretmen ihtiyacı sayısı en az iki kat artacaktır. Bütün bu etkenler düşünüldüğünde 2021 yılı için ikinci bir 40 bin atama ile 60 bine tamamlanmış öğretmen ataması hem atama bekleyen öğretmenler için hem de Türkiye’nin Eğitim Sistemini daha aydınlık günlere ulaştırmak için atılmış büyük bir adım olacaktır”

“SORUN ÜRETEN UYGULAMALARIN SON BULMASINI İSTİYORUZ”

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen; “Eğitim çalışanlarının güçlü sesi, genel yetkili sendikası olarak, sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik gibi haksız ve çözüm yerine sorun üreten uygulamaların son bulmasını istiyoruz. Artık öğretmen odalarında ücretli, sözleşmeli gibi ortaçağ medeniyetlerinde görülen toplumsal sınıflar gibi sınıflandırmalar olması. Bütün öğretmenlerimiz kadrolu istihdam edilsin, itibarlarını zedeleyecek, saygınlıkları ortadan kaldıracak uygulamalardan vazgeçilsin”


Yorumlar (0)