banner2

banner1

banner22

Aşı olan biri mutasyonlu virüs kaptı mı?

Bilim Kurulu Prof. Dr. Tevfik Özlü, mutasyonlu virüsle maske, mesafe ve hijyen kurallarının daha da önemli hale geldiğini belirtti. Özlü, Türkiye'de inaktif aşı olanların mutasyonlu virüsü kaptığına dair olumsuz bir gelişmenin de yaşanmadığını söyledi.

GÜNDEM 05.02.2021, 09:42 Editör: Aysima Kortak
Aşı olan biri mutasyonlu virüs kaptı mı?
banner48

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, mutasyonlu virüsle maske, mesafe ve hijyen kurallarının daha da önemli hale geldiğini belirtti. Prof. Özlü, "Havada asılı kalan damlacık çekirdeklerin solunmasıyla bulaşabileceği yönünde bu virüsle ilgili endişelerimiz vardı. Henüz bulaşma yolu konusunda yeni varyantlar içinde kesin kanıtlar yok ancak hızlı bulaşması, yayılması nedeniyle böyle bir olasılığın arttığı kanaati var. Dikkate alınması gerekir, ciddi sıçramalar oldu virüsün varyantının olduğu ülkelerde. Hava yoluyla bulaşıyor gibi tedbir almakta fayda var" dedi.

AŞI OLANLAR BAĞIŞIKLIK KAZANDI

Yeni Şafak'ın haberine göre Türkiye’deki inaktif aşı olanların mutasyonlu virüsü kaptığına dair olumsuz bir gelişmenin olmadığını söyleyen Özlü, "Bilinen mRNA aşılarının etkisiz kalacağı ve yeniden aşılanmanın yapılıp yapılmayacağı konusunda bir kaygı var. Ama inaktif aşılarla ilgili daha rahatız. Bu aşı halen çalışıyor, şu an bu aşıyı yaptıran kişiler varyantlara karşı da bağışıklık kazanmış olacaklardır" diye konuştu.

"AŞILANAN DA HASTALIĞI GEÇİREN DE DİKKATLİ OLMALI"

Prof. Özlü, "Hastalığı geçirenler de aşılanan kişiler de, pandemi bütünüyle kontrol altına alınıncaya kadar tedbirli ve dikkat etmesinde yarar var" dedi.

Yorumlar (0)