banner2

banner1

banner22

“Asgari ücret en az 3 bin net olmalı”

Demokrat Parti Sakarya İl Başkanı İsmail Ergül, Aralık ayında başlanacak olan 2021 asgari ücret belirleme görüşmeleri öncesinde açıklamalarda bulundu. Yaptığı yazılı açıklama da başkan Ergül asgari ücretin en az 3 bin olması gerektiğini vurguladı.

GÜNDEM 01.12.2020, 11:44
“Asgari ücret en az 3 bin net olmalı”
banner48

Ergül, “Şuan ki asgari ücret fiyatıyla geçinmek bir aile için zor. Asgari ücret tespitinde geçim koşulları ve milli gelir artışı da dikkate alınarak ve hükümetinde işverenini kolaylaştıracak bazı maddeleri ele alarak bir fiyat belirlenmelidir. İnsanca yaşaması için ne kadar ücret alması gerektiğini en iyi yine devlet kurumları bilmelidir. En düşük kira bedeli, sağlık gideri, eğitim gideri, mutfak gideri, yakacak gideri. Sosyal giderler tespit edilip ona göre ücret ödenmelidir. Gerçek enflasyon rakamlarının üzerinde artış yapılmalıdır. Bizim önerimizi asgari ücretin en az 3 bin TL net olması daha makul görüyoruz. Bu asgari ücret talebimizi sunarken, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar göz önüne alınarak işverenlerimize destek olarak asgari ücretten vergi alınmaması, sigorta prim oranlarının tekrar gözden geçirilmesi gerekmektedir. Biliyorsunuz pandemi süreci içersindeyiz. Her ne kadar asgari ücret belirlense bile pandemi sürecinde işyerleri açılmasını bekleyen çalışan işçi kesim, bu parayı alması mümkün olmayacağı görünüyor. Bir çok işyerleri kapanmış durumunda. Bunların tekrar çalışır hale gelmesi için bir an önce çalışma yapılması gerekiyor.

Yorumlar (1)
YUSUF GÜLMEZ 5 ay önce
değerli dostlar ben hiçbir parti tutmam 18.yıl önce memur maaşı 12. Cumhuriyet altın alıyordu. GIDA gİYİM SAĞLIK YOK SADECE ALTIN ÜZERİNDE ALTIN ÜZERİNDE HESAP YAPILIRSA ASGARİ ÜCRET EN AZ EN UCUZ 10,00 -TL OLMALI BİR MİLLET VEKİL NİN MAAŞIN EN AZ YARISI OLMALI İNSANLAR İNSANCA YAŞAMASI İÇİN EN AZ EN DÜŞÜK ASGARİ ÜCRETİ 10,00-TL OLMALI SAYGILARIMLA BENİ SEVEN DOSTLARA SELAM OLSUN.