banner2

banner1

banner22

'Arkadaşlarımız tehdit ediliyordu'

Havai fişek fabrikasındaki patlama davasında ara duruşmanın sona ermesinin ardından avukatlar ve ölen işçilerin yakınları açıklama yaptı.

GÜNDEM 19.03.2021, 15:38 Editör: Gizem Demirsoy
banner48

Duruşmanın sona ermesinin ardından avukatlar ve davaya müşteki sıfatıyla katılan fabrika işçileri ve patlamada ölen işçilerin yakınları açıklama yaptı.

“BU DAVANIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

Patlamada sorumlu olan kişilerin en ağır şekilde cezalandırılmasını talep eden Avukat Can Atalay, işçilerin canlarının hiçe sayıldığını belirterek şunları söyledi: “Buradaki insanlar 2009’da iki kere, 2010’da bir kere, 2011’de bir kere, 2014’te bir kere patladı. Bu işçiler patlamanın ardından aynı şekilde çalıştırılmaya devam edilen sadece ölecek işçi sayısı hesap edilerek çalışmaya devam edilen bir fabrikada çalışmaya zorlanmışlar. Burada bu insanların hayatlarının sadece bir sayı hesabı olduğu duruşma salonunda bir kere daha çok açık bir şekilde ortaya çıktı. Sadece bir sayı hesabı yapıldı. Bir işçi ölürse haklarında dava bile açılmıyor. Öyle bir özgüven ki iş yerinde işçi aşağılamak, işçiye insan muamelesi yapmamak yetmiyor, duruşma salonunda işçiler tehdit ediliyor. Dün duruşma salonunda 18 yaşındaki gencecik bir kızımız titreyerek ölen ağabeyinin arkasından dedi ki ‘Hiçbir işin doğasında ölüm yoktur. Risk vardır, önlem vardır’ On binlerce sayfa mevzuatın özetidir bu. Bu davanın peşini bırakmayacağız 10 Haziran tarihinde buradayız”

“HEM CANLARIMIZI KORUYACAĞIZ HEM KAYBETTİĞİMİZ CANLARIMIZIN HESABINI SORACAĞIZ”         

Duruşmanın ardından açıklama yapan Avukat Gülşen Uzuner, fabrikada sorumlu kişilerin ağır ihmallerinin olduğunu ifade ederek, “Biz gösteremediğimiz sürece bu işçi arkadaşlarımızın, canı hiçe sayılan garibanın nasıl çalıştığını gösteremediğimiz sürece nasıl öldüğünü göreceksiniz dedik. Biz yakınlarımızın, ailelerimizin, sevdiklerimizin nasıl ve nerede öldüğünü konuştuk. Ne kadar daha fazla insan ölebilirdi onu konuştuk. Bu yargılamada 25 kişi ölecekti ama 7 kişi öldü denildi. Sayıları konuştuk, hepsi bizim canımız hepsi bizim ciğerimiz. Aileler 5 gün boyunca durdular, aralarında hasta olanlar vardı büyük patron gelmedi bile duruşmaya. Sevdiklerimizin canı bizim için çok değerli biz istiyoruz ki burada hem canlarını koruyacağız hem de kaybettiğimiz canların hesabını soracağız. Biz dosyada bütün yaralı işçiler, hayatını kaybeden işçilerin aileleri birlikteyiz. Bizim fabrikanın iş yerinde yürüttüğü çalışma sistemine ilişkin itirazımız var. İşçinin canını yakarak, işçinin canını hiçe sayarak bu ölüm geldi. Bu ölüm bilerek geldi biz o yüzden buna kast diyoruz. Biz asla vazgeçmeyeceğiz bu davadan. Kenetlendik, kimse de bizi vazgeçiremez bir daha bu acıları yaşamayacağız ve acılarımızın da hesabını sonuna kadar soracağız. 10 Haziran’da hep birlikte yine buradayız” dedi.

“YARALANAN ARKADAŞLARIMIZ TEHDİT EDİLİYORDU”

Havai fişek fabrikasında önceki yıllarda sık sık patlamalar yaşandığını belirten 11 yıllık fabrika işçisi Semra Gülten şunları söyledi: “Göz önüne çıkmayan patlamalar var. Daha önce hastaneye yaralanarak giden arkadaşlarımızı tehdit ediyorlardı söylerseniz işten çıkarılırsınız diye. Tehdit ediliyorduk, ben 11 yıldır orada çalışıyordum tehdit ediliyorduk. Göz önüne çıkmayan patlamalar çoktu fabrika yetkilileri tarafından kimseye bildirilmiyordu”

Yorumlar (0)