banner2

banner1

banner22

Arık, üreticilerin beklentilerini değerlendirdi

Karasu Ziraat Odası Başkanı Selami Arık, fındıkta hasat sezonunun yaklaşmasıyla merakla açıklanacak fiyatları değerlendirdi. Arık, “Üreticiyi memnun edecek olan rakam 30 TL olmalıdır” dedi.

GÜNDEM 22.06.2021, 10:11 Editör: Aysima Kortak
Arık, üreticilerin beklentilerini değerlendirdi
banner48

Fındıkta hasat sezonu yaklaşırken, üreticiler merakla açıklanacak fiyatı bekliyor. Karasu Ziraat Odası Başkanı Selami Arık, “Fındık fiyatı mali tabloya ve üreticinin durumuna bakarak belirlenmeli. Bu şartlarda üreticiyi memnun edecek olan rakam 30 TL olmalıdır” dedi.

PANDEMİ SÜRECİ ÇİFTÇİMİZ İÇİN ZOR GEÇTİ

Fındıkta hasat sezonu yaklaşırken üreticilerin gözü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak rakamlara çevrildi. Karasu Ziraat Odası Başkanı Selami Arık, pandemi dönemini ve üreticilerin beklentilerini değerlendirdi. “Pandemi süreci çiftçimiz için zor geçti” diyen Arık, “Biz de elimizden geldiği kadarıyla üreticilerimize destek olduk. Bundan sonra da destek olmaya devam edeceğiz” dedi. Üreticinin maliyetlerinin her sene biraz daha arttığını ifade eden Arık, “Bugün bir işçinin maliyeti 119 TL. Aylık 20 bin TL gibi bir rakam ortaya çıkıyor. Bu fiyat da fındık üreticisi için yüksek bir fiyat. Genellikle fındık toplamaya gelenler dışarıdan oluyor. Bu da fiyatın artmasına neden oluyor.  Fiyatın artmasının bir diğer nedeni de gübre, mazot, ilaç ve işçilik fiyatlarının fazla olması. Bu şartlar iyileştirilirse fiyatlarda düşüş olacaktır” diye belirtti.

FINDIK FİYATI 30 TL OLMALI

Arık, “Geçen sene üretimin az olmasından dolayı işçi sıkıntısı yaşanmadı. Yine bu sene de işçi sıkıntısı yaşayacağımızı düşünmüyorum. Bunun nedeni geçen seneki fındık oranının bu sene de aynı olacağını düşünüyorum.  Pandemi döneminin devam etmesi, işçilerin dışardan gelmesi üretici için bir nebze olsa da sorun olarak görünüyor. Ama geçen sene de pandemi varken dışarıdan gelen işçi olmuştu. Ve hiçbir sorun ile karşılaşmadık. Bu sene de hiçbir sorun ile karşılaşacağımızı düşünmüyorum. Üreticiler ve bizler gerekli tedbirleri alacağız. Bir sorun ile karşılaşmayacağız” dedi. Fındık fiyatlarındaki beklentilerle ilgili olarak da Arık, “Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) son iki yıldır fındık alımı yapıyor. Geçen sene fındık hasadı başlamadan fiyat belirledi. Tabii ki bu durum üreticiyi memnun eder; fındık ile geçimini sağlayan insanlar da önünü görerek hareket eder. Burada önemli olan arz talep dengesi. Benim görüşüm şartlara bakacak olursak fındık fiyatı 30 TL olmalı. Böyle bir rakam çıkarsa üretici çok memnun kalır” ifadelerinde bulundu.

Haber // Alperen Durmuşkaya

Yorumlar (0)