banner2

banner1

banner22

'Arayışımız bitmeyecek'

Sakarya Barosu Başkanı Zafer Kazan, Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi’nin basın açıklaması yaparken katledilmesinin 127.haftası dolayısıyla gerçekleştirilen oturma eylemine katıldı.

GÜNDEM 19.05.2018, 11:32
'Arayışımız bitmeyecek'
banner48

Diyarbakır Barosu tarafından her hafta olduğu gibi bu hafta da Diyarbakır Adliyesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasını etkinliğe katılan Sakarya Baro Başkanı Zafer Kazan yaptı.

‘ŞÜPHELİ BULUNAMIYORSA O CİNAYET MEŞHUR CİNAYETTİR’

Kazan, “Tahir Elçi’nin katledildiği o gün üzerinden 127 hafta geçti. Biz hala bırakın bir faili bir şüpheli arıyoruz. Tahir Elçi’nin seslendiği bu Anadolu’nun kadim topraklarında adaleti, huzuru ve hukuk inşa etmek, yeniden getirmek için Tahir Elçi’nin katillerini arıyoruz. Çünkü hukuk devletinde adaletin hakim olduğu bir ülkede faili bulunamayan bir cinayet olamaz. Eğer bir cinayetin faili bulunamıyor ise o cinayet herkesin bildiği kişilerce işlenmiş meşhur bir cinayettir. Tıpkı Uğur Mumcuları katledenler gibi, tıpkı Abdi İpekçileri katledenler gibi, tıpkı Sabahattin Alileri yok edenler gibi, tıpkı Hrant Dink gibi aydınları ve yazarları yok edenler gibi, yine bir değerimiz olan Tahir Elçi ağabeyimizi kaybettik. Tam 127. haftadayız” dedi.

HAYALİMİZ HUKUKUN HAKİM OLDUĞU BİR ÜLKE

“Tahir Elçi başlı başına Türkiye’de bir hak mücadelesi tarihidir” diyen Kazan; “ Hak mücadeleleri tarihinde adalet için, hukuk için, barış için bu ülkenin ve çocuklarımızın geleceği için kendisini ortaya koyan baro başkanımızdı.  Ancak her adalet isteyenin karşılaştığı hazin sonlardan olan bir son ile karşılaştı.  Evet, bugün katilleri arıyoruz, katilleri bıraktık bir şüpheli arıyoruz. Tahir Elçi’yi gündüz sokak ortasında vuranlar kim? Nasıl olur da bir şüpheli dahil bulunamaz dosyada? İfadesi dahi alınamaz. Bu cinayetin işlediğine dair en ufak bir emare bulunamamış mı? Evet, 127. hafta da bugün yine bunu soruyoruz. Çünkü biz bu ülkenin geleceğine inanıyoruz. Çünkü biz bu ülkede barışı ve adaleti tesis etmek istiyoruz. Hukukun hakim olduğu bir ülke hayal ediyoruz. Ama hayalimiz Tahir Elçi’yi katledenlerin, şüphelilerin tespit edilmesiyle, adaletin önüne çıkarılmasıyla inşa edilecektir. Bir baro başkanını katledenleri bulamıyorsak adaleti, barışı, huzuru tesis edemeyiz. Hukukun üstün olduğu bir ülkede faili meçhul bir cinayet olamaz. Kabul etmiyoruz. Bizce faili meçhul hiç bir cinayet yoktur hiç olmamıştır. Dolayısıyla biz Tahir Elçi’yi kim ya da kimler hangi alçaklar katlettiyse, ülkenin barışına, adaletine ve huzuruna kim dinamit koyduysa bunların adalet karşısında, halkın önünde hesap vermesini istiyoruz. 127. hafta bir son olmayacaktır Bitmeyecek bu arayış bitmeyecek, adalet yeryüzüne, Diyarbakır’a Tahir Elçi özünde hakim oluncaya dek.”

Yorumlar (0)