banner2

banner1

banner22

Araştırmanın detayları paylaşıldı

Koronavirüse yakalanan her 3 kişiden 1'inin psikolojik ya da nörolojk rahatsızlık yaşadığına yer verilen Lancet Psychiatry tıp dergisinde, ABD'de yapılan araştırmanın detayları paylaşıldı. 236 bin kişinin incelendiği araştırmada Covid-19'a yakalananların yüzde 34'ünde enfekte olduktan sonraki altı ay içinde bu rahatsızlıkların ortaya çıktığı tespit edildi.

GÜNDEM 07.04.2021, 12:19 Editör: Ebru Bulut
Araştırmanın detayları paylaşıldı
banner48

Covid-19 tüm dünyayı etkisi altına alan bir salgın olmasının yanı sıra vücutta yol açtığı sağlık sorunlarıyla da korkutmaya devam ediyor. Koronavirüse yakalanan her 3 kişiden 1'inin psikolojik ya da nörolojk rahatsızlık yaşadığına yer verilen Lancet Psychiatry tıp dergisinde, ABD'de yapılan araştırmanın detayları paylaşıldı. Covid-19 geçiren kişilerin durumunu inceleyen uzmanlar her üç kişiden birinin psikolojik ya da nörolojik sorunlar yaşadığı sonucuna ulaştı.

ARAŞTIRMANIN SONUÇLARI AÇIKLANDI

Hastaların yüzde 17'sinde yaygın biçimde "anksiyete" görülürken, yüzde 14'üne "duygudurum bozukluğu" teşhisi kondu. Covid-19 yüzünden hastaneye kaldırılanlarda ise nörolojik etkilere daha fazla rastlandı. Koronavirüse rastlanan her 50 kişiden birinde ise beynin kan damarlarında daralma ya da tıkanma sonucu kan akışındaki azalma nedeniyle "iskemik inmesi" görüldü.

Yorumlar (0)