banner2

banner1

banner22

Arabuluculuk yapacak

Vali İrfan Balkanlıoğlu, kanatlı hayvan üreticileri ve sektör temsilcileri ile bir araya geldi. Toplantıda firma ile üreticilerle istişareleri sürdürme konusunda mutabakata varıldı.

GÜNDEM 24.05.2018, 13:57
Arabuluculuk yapacak
banner48

Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Merkez Birliği Başkanı (TÜKEBİR) Abdullah Koç’un yaptığı üretimi durdurma açıklaması sonrasında Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, üreticiler ile sektör temsilcilerini bir araya getirdi. Yaklaşık 3 saat süren toplantıdan ‘Anlaşma yapılması için görüşmelerin devam etmesi’ kararı çıktı.

“YÜZDE 80 ÜRETİM DURDU”

Doğu Marmara Bölgesinde üretimin yüzde 80 oranında azaldığını belirten Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Merkez Birliği (TÜKEBİR) Başkanı Abdullah Koç, “Biz merkez birliği olarak başlangıçtan bu yana konunun içerisindeyiz. 35 yıldır olan sektörde ilk defa bir yönetmelik çıktı, bizlerde buna uygun olarak çalışmak istiyoruz. Türkiye’de toplamda 14 Bin üretici var ve bunlar için bir yönetmelik çıktı ancak entegre tesisleri bunu uygulamak istemiyorlar. Şuanda Doğu Marmara’nın tamamını kapsayan bir üretimi durdurma kararı var. Yaklaşık iki haftadır üretim azaldı, biz ortak bir toplantıda ya da ortak bir komisyonda bu sorunu çözme derdindeyiz” ifadelerini kullanmış, Sakarya Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı İrfan Demiray ise azalan üretim sebebiyle fiyatların artacağını belirtmişti.

“DEVAM EDİYORUZ”

Öte yandan Doğu Marmara Bölgesinin en büyük tavuk eti üreticilerinden olan ve Türkiye’de yüzde 15’in üstünde Pazar payı bulunan Şen Piliç’in Genel Müdürü Aydın Başyurt, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada; “Biz entegre tesisler olarak uzun yıllardır birlikte çalıştığımız kanatlı hayvan eti üreticileri ile aramızda hiç sorun yaşamadan çalışmaya devam etmek tek amacımız. Zaten bu yönetmelik çıktığından 2 gün sonra biz tüm şartları buna uygun hale getirdik zaten firmalarla karşı karşıya masaya oturduğumuzda sözleşmelerde mutabık olmadığımız bir nokta yok ancak ortada anlayamadığımız bir sorun var” dedi.

“FİYATLARDA ARTIŞ OLMAYACAK”

Başyurt’un ardından konuşan Şen Piliç Canlı Üretimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet İyneci, “Şuan Doğu Marmara Bölgesindeki en büyük üreticilerden biri olan Şen Piliç’te üretimin azalması ya da durması söz konusu değil. Buna karşılık kanatlı hayvan eti üreticisi iş ortaklarımızla çalışmalarımız sürmekte, yüzde 80 oranında olduğu belirtilen üretimi durdurma kararı firmamızı etkilememiştir. Ayrıca bizler çiftçi dostlarımızla her zaman daha iyi şartlarda çalışmayı istemiş ve son 1 yıl içerisinde yeni çıkan yönetmeliğe uymanın dışında çiftçilerimize destek olmak için yüzde 50’nin üzerinde fiyat artışı ve birçok kalemde yüzde 100 destek verdik ve vermeye devam edeceğiz. TÜKEBİR’in çok önemli olduğunu ve çok önemli işler yapabileceğini biliyoruz fakat izlenilen yol bu olmamalı. Şunu kesin söyleyebilirim ki bu ‘üretim durdu’ açıklaması sebebiyle kesinlikle fiyatlarda artış olmayacak” şeklinde konuştu.

“BAĞLAYICI DEĞİL”

Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çıkartılan yönetmeliği inceleyen SATSO Meclis Üyesi ve eski Sakarya Tarım İl Müdürü Abdurrahman Çakar, “Bu sektör Türkiye’de çok önemli olan ve dünya ile yarışılabilen sayılı sektörlerden. Üstelik çok uzun zamandır bununla ilgili kanun ve mevzuatlar yürürlükte. Yönetmelik ilk kez çıkmış gibi davranılması yanlış ayrıca yönetmelikte gönüllülük esası var. Yani yönetmelik yapılacak sözleşmenin fiyatını belirlemede ya da toplu iş sözleşmesi istenmesinde bağlayıcı değil ancak sözleşmelerde üreticilerin ve entegre tesislerinin haklarının korunması için yol göstericidir” dedi.

VALİLİK’TE BULUŞTULAR

Krizin aşılması Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu devreye girerek beyaz üreticileriyle piyasanın büyük firmalarını bir araya getirdi. Toplantıya; Sakarya Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği üyeleri ve sektörün en önemli alıcılarından Şen Piliç yetkilileri katıldı. Toplantıda bakanlık tarafından üreticilerin önüne koyulan sözleşmenin şartları ve anlaşma zemini için çözüm arayışları konuşuldu. Vali Balkanlıoğlu, üreticinin ve firmaların birbirine ihtiyacı olduğunu belirterek kriz yaratan sözleşme şartlarının gözden geçirilebileceğini belirtti.

GÖRÜŞMELER SÜRECEK

Vali Balkanlıoğlu, “Üreticiler yaşayacak ki büyük firmalar da yaşasın. Büyük firmalar da yaşayacak ki üreticiler de ayakta kalsın. İkisi de birbirine bağlı. İkisinin de kaderleri ortak aslında. Dolayısıyla oluşabilecek ihtilaflarda ve diğer sektörün sorunlarıyla ilgili istişarelerde bulunmak üzere Şen Piliç bu üretici birliği ile istişareleri sürdürmek konusunda mutabakata varıldı. Ama varılacak sonuçla sözleşmeyi de inşallah üreticilerle imzalayacaklar. İnşallah iki tarafta birbirlerini üzmeden bu sistem devam eder diyoruz” dedi.

[ilgili-haber=19445]

Yorumlar (0)