banner2

banner1

banner22

Anneler Gününüz kutlu olsun

Anneler Günü, 9 Mayıs 1955’te kabul edilmesi arından Her Mayıs’ın ikinci Pazar günü ‘Anneler Günü’ olarak kutlanmaya başladı. Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl Anneler Günü ‘Sosyal Mesafe’ kurallarıyla kutlanacak.

GÜNDEM 10.05.2020, 09:23 Editör: Aysima Kortak
Anneler Gününüz kutlu olsun
banner48

İLK KEZ 1907’DE KUTLANDI

Tarih boyunca kutsal olarak sayılan annelikle ilgili ilk kutlamaların kökeni Sümerler’e kadar dayansa da, annesinin ölüm tarihi olan Mayıs ayının ikinci Pazar günüyle ilgili Philadelphialı Anne Jarvis tarafından başlatılan kampanya sayesinde ilk kez 1907’de kutlandı. Türkiye’de ise resmi olarak ilk Anneler Günü 9 Mayıs 1955’te kabul edildi…

ANNESİNİ HATIRLAMAK İÇİN…

Tüm tarihi yapılarda ve belgelerde anneliğin önemiyle ilgili verilere rastlanmakta olsa da ilk olarak Sümerler’de annelikle ilgili kutlamaların yapıldığı tüm bilim insanları tarafından incelenen metinlerle kesinleşmiş durumda. Resmi olarak Anneler Günü’nün kutlanması ise 1907 yılına kadar uzanıyor. Philadelphialı Anne Jarvis tarafından annesinin ölüm yıldönümüyle ilgili olarak başlatılan kampanyanın büyük destek görmesi sayesinde her Mayıs’ın ikinci Pazar günü Anneler Günü olarak kutlanmaya başladı. Türkiye’de ise resmi olarak ilk Anneler Günü kutlaması, 9 Mayıs 1955’te Pazar günü gerçekleşti.

MESAFE VAR, ENGEL YOK!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de Anneler Günü ‘Sosyal Mesafe’ kurallarıyla kutlanacak. Sokağa Çıkma yasağı ile ilgili genelgede ise Anneler Günü nedeniyle bu hafta çiçekçiler açık olacak. Öte yandan yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de son dönemde anneler günüyle ilgili olarak internet ortamından yapılan alışverişlerin yüzde 70 oranında arttığı ortaya çıktı.

Haberlisin.com ailesi olarak;

Başta ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım olmak üzere vatan uğruna şehit olan annelerimizi saygıyla anıyor, evlatlarını ve eşlerini şehit veren ya da gazi olan annelerimizin ellerinden öpüyor; tüm annelerimizin Anneler Günü’nü en içten dileklerimizle kutluyoruz…

İyi ki varsınız…

Yorumlar (0)