banner2

banner1

banner22

Anneler Günü kutlu olsun

Anneler Günü, anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla bütün Dünya'da farklı zamanlarda kutlanan özel gün. Tarihte bugün bundan tam 66 yıl önce 9 Mayıs 1955’te “Anneler Günü” Türkiye’de ilk kez kutlandı.

GÜNDEM 09.05.2021, 09:03 Editör: Gizem Demirsoy
Anneler Günü kutlu olsun
banner48

Bugün bütün dünyada farklı zaman diliminde kutlanan anneleri onurlandıran özel bir gün. Ülkemizde her yıl mayıs ayının ikinci pazarı annelerimize ayırdığımız ‘Anneler Günü’ olarak bilinir.

İLK KEZ 1907’DE KUTLANDI

Tarih boyunca kutsal olarak sayılan annelikle ilgili ilk kutlamaların kökeni Sümerler’e kadar dayansa da, annesinin ölüm tarihi olan Mayıs ayının ikinci Pazar günüyle ilgili Philadelphialı Anne Jarvis tarafından başlatılan kampanya sayesinde ilk kez 1907’de kutlandı. Türkiye’de ise resmi olarak ilk Anneler Günü 9 Mayıs 1955’te kabul edildi. Tüm tarihi yapılarda ve belgelerde anneliğin önemiyle ilgili verilere rastlanmakta olsa da ilk olarak Sümerler’de annelikle ilgili kutlamaların yapıldığı tüm bilim insanları tarafından incelenen metinlerle kesinleşmiş durumda. Resmi olarak Anneler Günü’nün kutlanması ise 1907 yılına kadar uzanıyor. Philadelphialı Anne Jarvis tarafından annesinin ölüm yıldönümüyle ilgili olarak başlatılan kampanyanın büyük destek görmesi sayesinde her Mayıs’ın ikinci Pazar günü Anneler Günü olarak kutlanmaya başladı. Türkiye’de ise resmi olarak ilk Anneler Günü kutlaması, 9 Mayıs 1955’te Pazar günü gerçekleşti.

KORONAVİRÜS GÖLGESİNDE İKİNCİ ANNELER GÜNÜ

Her yıl mayısın ikinci pazar günü kutlanan Anneler Günü ile 13 Mayıs'ta başlayacak Ramazan Bayramı'nın, Covid-19 tedbirleri kapsamında uygulanan "tam kapanma"ya denk gelmesi nedeniyle yapılan araştırmalara göre, e-ticarette rekor bekleniyor.

Haberlisin.com ailesi olarak;

Başta ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım olmak üzere vatan uğruna şehit olan annelerimizi saygıyla anıyor, evlatlarını ve eşlerini şehit veren ya da gazi olan annelerimizin ellerinden öpüyor; tüm annelerimizin Anneler Günü’nü en içten dileklerimizle kutluyoruz…

İyi ki varsınız…

Yorumlar (0)