banner2

banner1

banner22

Ankara’da büyük buluşma

Beyaz et üreticileri sözleşmede şeffaflık ve entegre tesislerin kendilerini köle gibi görmemeleri için eylem kararı almıştı. 16 Ağustos tarihinde gerçekleşen eylemin ardından bakanlık entegre tesis sahipleriyle üreticileri aynı masa etrafında toplayacak.

GÜNDEM 21.08.2021, 18:40 Editör: Nisa Çoban
Ankara’da büyük buluşma
banner48

ÜRETİCİ UMUTLU

Kümesçiler olarak bilinen ancak Kanatlı Hayvan Üreticileri olarak birlik kurup tek ses olanlarla entegre tesis sahipleri arasında bir süredir devam eden uyuşmazlıkta bakanlık devreye girdi. 16 Ağustos 2021 tarihinde Ankara’da toplanan beyaz et üreticileri, taleplerinin karşılanmaması durumunda eylemlerinin devam edeceğini açıkladı. Kümeslere civciv almama ve Ankara’da yürüyüş yapma eylemi gerçekleştiren üreticiler, bakanlık yetkililerinin hakemliğinde adaletin yerini bulacağına inanıyor.

EYLEM DEVAM EDECEK

Ankara’da eylemlerine devam eden beyaz et üreticileri ve sanayiciler 24 Ağustos tarihinde bakanlıkta görüşecekler. Bakanlık yetkililerinin de olacağı toplantıda eğer üreticinin istediği sonuç çıkmazsa eyleme devam edecekler. Sakarya Kanatlı Hayvan Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı İlhan Sarı, “Biz ilk olarak sanayici ve üreticinin karşılıklı olarak uyacağı adil sözleşme yapılmasını istiyoruz. Taban fiyatın sözleşmeye eklenmesini istiyoruz, üretici kaç paraya çalışacak bunu bilmek hakları. Üçüncü olarak fiyat artışlarının neye göre belirlediğini bilmek istiyoruz. Sanayicinin kendi kafasına göre fiyat belirlemesini istemiyoruz. Eğer taleplerimiz karşılanmazsa eylemimiz devam edecek” dedi. 

FİYAT ARTIŞI OLUR

Kümeslere civciv almama ve yürüyüş gibi eylemlere başlayan üreticinin talepleri olumlu sonuçlanmazsa ne olur? Yaz dönemiyle birlikte beyaz et fiyatında yaşanan fahiş artış daha da yüksek seviyelere tırmanır. Entagre tesis yani fabrikaların ihracat taahhütleri nedeniyle iç piyasada tavuk eti bulmak güçleşir. Tavuk eti üretiminde yaşanacak olası bir daralma nedeniyle fiyatların yüzde 30 daha artması kaçınılmaz olacak. Orman ve Tarım Bakanlığı yetkilileri entegre tesisleri sahipleri ile beyaz et üreticilerinin asgari müşterekte anlaşması masaya hakemlik yapacak.

Yorumlar (0)