banner2

banner1

banner22

Amcasının organ bağışıyla hayata tutundu

Sakarya’da yaşayan 23 yaşındaki kronik karaciğer hastası Nazlı Tuğçe İmamoğlu, amcası Hakan İmamoğlu’ndan alınan karaciğer ile hayata tutundu. 31 kiloya kadar düşen ve iyileşmeye başlayan genç hemşire, organ bağışına dikkat çekerek: “Organlarınız toprak olmasın” dedi.

GÜNDEM 18.07.2020, 10:45 Editör: Ebru Bulut
banner48

İMDADINA AMCASI YETİŞTİ

Adapazarı ilçesinde yaşayan ve bir OSGB firmasında hemşirelik yapan 23 yaşındaki Nazlı Tuğçe İmamoğlu, Ekim 2019’da şiddetli karın ağrısı şikayetiyle hastaneye başvurdu. İlk tetkiklerde yumurtalık kisti patladığı düşünülen Nazlı Tuğçe İmamoğlu, acilen ameliyata alındı. Ameliyat sırasında durumun karaciğer kaynaklı olduğu tespit edilince 23 yaşındaki genç kıza 1 ay boyunca çeşitli tahliller yapıldı. Aileden gelen genetik bir kronik karaciğer rahatsızlığı teşhisi konulan Nazlı Tuğçe İmamoğlu, anne ve babasından genetik taşıyıcılık nedeniyle karaciğer alamayınca imdadına 42 yaşındaki amcası Hakan İmamoğlu yetişti.

KORONAVİRÜS NEDENİYLE AMELİYAT ERTELENDİ

Evli ve 1 kız çocuk babası Hakan İmamoğlu, yeğeni Nazlı Tuğçe İmamoğlu’na karaciğerinden parça vermeyi kabul etti. Tetkiklerde hiçbir sorunla karşılaşılmadı ancak ameliyatın yapılmasına 1 hafta kala koronavirüs salgını patlak verdi. Ameliyatların ertelenmesi nedeniyle beklemeye başlayan genç kızın karnından günlük 4 litreye yakın sıvı birikmeye başladı. Ameliyat öncesi 59 kiloya kadar çıkan genç kız, durumu kötüleşince İstanbul’da bulunan bir özel hastanede Prof. Dr. Ayhan Dinçkan tarafından ameliyat edildi. Ameliyat sonrası 31 kiloya kadar düşen ve zor günler geçiren Nazlı Tuğçe İmamoğlu, zor günleri geride bırakarak kendi başına hayatını idame ettirmeye başladı.

ORGAN BAĞIŞI ÇAĞRISI YAPTI

Yaşadığı zorlu süreci anlatan Nazlı Tuğçe İmamoğlu, organ bağışı için çağrıda bulunurken, “Benim süremim 23 Ekim’de aniden başladı ve hayatım birden tamamen değişti tek gecede. Karaciğer rahatsızlığımda şu şekilde anne ve babadan gelen genetik rahatsızlık sebebiyle karaciğerim tamamen tıkandı ve yetmezlik gelişti. Bu süreç benim için yaklaşık 8 ay sürdü. Süreç içerisinde karnım şişmeye başladı, asitler birikti, kilo almaya başladım. 54 kiloyla başladığım süreçte 59 kiloya kadar çıktım. Ameliyat sonrasında 31 kiloya kadar düştüm. Şu anda da elhamdülillah 36 kiloya kadar çıktım. Bu süreç benim için fazla zorlu geçti. Ameliyattan önce benim masadan kalkma şansım yüzde 20 veya yüzde 30 civarında olacağını söyledi doktorlar. Şükürler olsun ki Prof. Dr. Ayhan Dinçkan sayesinde şu an hayattayım. Tabii ki en büyük şey dualar ve amcam. Annemin ve babamın genetik taşıyıcılığı sebebiyle bana karaciğerlerini veremediler. Amcam sağ olsun bana karaciğerini vererek bana hayat verdi. Bir an önce sağlığıma ve eski formuma kavuşup, işime geri dönebilmek, aileme ve arkadaşlarıma destek olabilmek istiyorum. Sosyal hayatımı geri istiyorum. Buradan herkese sesleniyorum. Organlarınız toprak olmasın. Ayrıca sadece öldükten sonra organ bağışlanmıyor. Organ bağışının yanında kan bağışını da arttırmalıyız. Amcam bana karaciğerini bağışladı. Hayatımı bana geri verdi. O hiçbir şey kaybetmedi şükürler olsun. Aksine bana hayat verdi” dedi.

“AİLE OLARAK ÇOK HIRPALANDIK”

Yeğenine karaciğerinden parça vermeyi kabul eden Amca Hakan İmamoğlu, “Tanısı ve teşhisi çok geç konduğundan dolayı ailesi ve sevenleri olarak çok hırpalandık. Tabii ki bizim hırpalanmamız yanında onunkini saymıyorum bile. Çok sıkıntılar çekti. Psikolojik olarak hem kendisi hem biz biraz çöküşte olsak bile biz hep birlikte inandık ve hiçbir şüphemiz yoktu sağlığına kavuşma konusunda. Çok şükür sağlığına kavuştu daha da güzel olacak inşallah her şey. Ayakta durabilmeyi başardık hep birlikte” ifadelerini kullanırken yaşadıkları zorlu günleri anlatan Baba Gökhan İmamoğlu ise, “Babalar kızlarının gözünde bir kraldır. Babalar kahramandır. Kızlarının her istediğini babalar yapmak zorundadır hep düşündüm ama kızımın hiçbir zaman için kalkıp acısını azaltamadım. Çok zor bir dönemdi bizim için, ben kızıma yardım edemedim. Kızımın en ufak ağrısında yanında olamadım” dedi.

Yorumlar (0)