banner2

banner1

banner22

Altuğ Kasım ihracatını değerlendirdi

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Sakarya’nın Kasım ayı ihracatı ile ilgili değerlendirmede bulundu.

GÜNDEM 07.12.2020, 14:59 Editör: Ebru Bulut
Altuğ Kasım ihracatını değerlendirdi
banner48

“SAKARYA İŞ DÜNYASI DÜNYA İÇİN ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR”

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan verilere göre Sakarya Kasım ayında 453,151 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek ihracatçı iller arasındaki 7’nci sırasını korumaya devam etti. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Altuğ, Sakarya’nın salgın dolayısıyla küresel pazarlardaki daralmaya rağmen ihracatta 4 milyar dolarlık bir hacmi yakaladığını belirterek; “Son günlerde tekrar zirve noktasına ulaşan salgın, etkilerini sağlıkta da, ekonomide de ciddi şekilde göstermeye devam ediyor. Bu süreçte Sakarya iş dünyası dünya için üretmeye devam ediyor.

“İŞ DÜNYASI MOTİVASYONUNU KAYBETMİYOR”

Haziranda başlayan normalleşme sürecinin ardından üretimde ve dış ticaret hacminde yakaladığımız hızlı yükseliş trendi bizleri motive ediyor. Açıklanan Kasım ayı ihracat rakamlarına baktığımızda Sakarya olarak 453,151 milyon dolarlık bir performans sergiledik. Geçtiğimiz Ekim ayına oranla yaklaşık yüzde 9’luk bir düşüş olsa da salgının etkilerinin her geçen gün daha da kendini gösterdiği bir süreçte bu tablo iş dünyamızın motivasyonunu bozmadığını gösteriyor.

“DARALAN PAZARA RAĞMEN 4 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT HACMİ”

Tüm dünyada devam eden Covid-19 salgınına karşı alınan tedbirler nedeniyle tedarik zincirinde, piyasalarda yaşanan kırılmalar ve düşen üretime rağmen kümülatif olarak baktığımızda bu yılı 4 milyar doları aşkın bir ihracat rakamıyla az hasarla ancak beklenenin altında kapatacağımız görünüyor.

“OTOMOTİV YİNE BAŞI ÇEKİYOR”

Kasım ayı ihracatımızda şehrimizin en büyük ihracat kalemi olan otomotiv başı çekmeye devam ediyor. Çok çeşitli olan ihracat kalemlerimizden demir ve demir dışı metal, iklimlendirme sanayi, kimyevi maddeler, elektrik-elektronik ürünleri de ihracatımızın ilk 5 kalemini oluşturuyor. İkinci salgın dalgasını derinden hissettiğimiz bu süreçte Sakaryalı ihracatçımız geçtiğimiz yılın Kasım ayıyla aynı seviyede ihracat gerçekleştirdi. Salgına karşı geliştirilen aşı çalışmaları, alınacak tedbirler ile üretiminin devamlılığı sağlanması ve ayrıca yeni açıklanan Ekonomi Programı ile yükseliş trendine gireceğimizi ön görüyorum. Gelecekten ümidimizi kesmeden ülkemiz için üretmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)