banner2

banner1

banner22

Alişan, 2021 Beklentilerini açıkladı

Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Alişan, 2020'yi değerlendirip 2021'den beklentilerini açıkladı. 2020 yılında esnaf ve sanatkarların diğer yıllardan daha büyük sorunlarla karşı karşıya kaldığını vurguladı.

GÜNDEM 30.12.2020, 10:53 Editör: Aysima Kortak
Alişan, 2021 Beklentilerini açıkladı
banner48

2020 DEĞERLENDİRMESİ

SESOB Başkanı Hasan Alişan, “Geride bıraktığımız 2020 yılında, Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğimiz 5362 sayılı Kanunun Birliğimize vermiş olduğu sorumluluklar çerçevesinde mevzuata uygun üye memnuniyeti odaklı faaliyetlerimizin yanı sıra birliğimize bağlı meslek odalarımızın yerel ve genel sorunlarının çözümünde de her zaman olduğu gibi talep ve takibimizi sürdürdük. Meslek odalarımızın ve genel sekreterlerimizin pratik ve teknik eğitimleri konusunda mevzuat değişikliklerini de içeren faaliyetlerimizi kalite standartları çerçevesinde sürdürmeye devam ettik. 2020 yılında esnaf ve sanatkarlarımız diğer yıllardan daha büyük sorunlarla karşı karşıya kaldı. Bu sorunların temeli de korona salgınıdır. Covid-19 nedeniyle en çok esnaf ve sanatkarlarımız bu süreçte yara aldı. Biz de Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak esnaf ve sanatkarlarımızı temsilen onlarla birlikte bu ayakta kalma savaşında mücadele ettik. Geçmiş yıllarda olduğu gibi 2020 yılında da esnaf ve sanatkârlarımızın sorunlarının çözümü konusunda milletvekillerimiz ve yerel yöneticilerimizle her zaman işbirliği içerisinde olduk” diye söyledi.

DİĞER YILLARDAN DAHA BÜYÜK SORUNLARLA KARŞI KARŞIYA KALINDI

Sakarya'da koronavirüse rağmen açılan işyeri sayısı son 3 yılın üzerinde gerçekleşti. Kapanan işyeri sayısı da aynı döneme göre azaldı. SESOB Başkanı Hasan Alişan, 2020 yılında esnaf ve sanatkarların diğer yıllardan daha büyük sorunlarla karşı karşıya kaldığını vurguladı. Başkan Alişan, “Covid-19 nedeniyle en çok esnaf ve sanatkarlarımız bu süreçte yara aldı. Biz de Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak esnaf ve sanatkarlarımızı temsilen onlarla birlikte bu ayakta kalma savaşında mücadele ettik. Geçmiş yıllarda olduğu gibi 2020 yılında da esnaf ve sanatkârlarımızın sorunlarının çözümü konusunda milletvekillerimiz ve yerel yöneticilerimizle her zaman işbirliği içerisinde olduk” ifadelerine yer verdi.

GÜNCEL KAYITLAR

Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Müdürlüğü tarafından esnaf ve sanatkarlarımızın kayıtlarının güncel olarak tutulduğunu belirten Başkan Alişan, “2018 yılında açılan iş yeri sayısı 3696, kapanan işyeri sayısı 1466’dır. 2019 yılında ise açılan iş yeri sayısı 3765, kapanan iş yeri sayısı 1387’dir. 2020 yılında ise açılan iş yeri sayısı 4906, kapanan iş yeri sayısı 1158 olmuştur. Covid-19 sürecinde beklentilerin aksine 2020 yılında esnaf ve işyeri sayısının artma sebebi, pandemi dolayısıyla verilen kredi, su faturası, kira vb. desteklerden yararlanmak amacıyla kayıtsız esnafların kayıt olmasıdır” dedi.

2021 BEKLENTİLERİ

SESOB Başkanı Hasan Alişan, “Esnaf ve sanatkâr kesimi için 2021 yılına dair büyük umutlar beslendi. Covid-19 salgınının Mart 2020 tarihinden itibaren Türkiye’de etkisini göstermeye başlamasıyla birlikte hükümet tarafından alınan tedbirler ve önlemler nedeniyle birçok kesim gibi küçük esnaf ve sanatkar kesiminin de işyerleri kapatıldı, faaliyetleri kısıtlandı ve ekonomik ve sosyal açıdan büyük sıkıntıya düştüler” diye belirtti.

ESNAF VE SANATKARLARIMIZIN HER ALANDA SESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

2021 yılında Covid 19 salgınının bitmesi, insanların sağlığına kavuşması ve bu salgının oluşturduğu yaraların ve zararların esnaf ve sanatkarlar kesimi açısından giderilmesine yönelik gerekli tedbirlerin alınması en önemli beklentisinin olduğunu belirten Başkan Alişan, “Bu kapsamda 2020 yılında esnaf ve sanatkarlarımızı temsilen oda başkanlarımız ile toplantılar gerçekleştirerek esnaf ve sanatkarlarımızın sorunlarına dair istişarelerimizi, çözüm önerilerimizi, talepleri ilgili resmi kuruluşlara ilettik, 2021’de de esnaf ve sanatkarlarımızın her alanda sesi olmaya devam edeceğiz. Covid-19 salgının bize öğretmiş olduğu dezavantajların yanında bazı olumlu yönleri de bulunmaktadır. E-Ticaretin önemi ortaya çıkmıştır. Uzaktan eğitimin ve teknolojinin imkanlarını kullanarak birçok şeyi başarabilmenin hayatımıza girdiği görülmüştür. Esnaf ve sanatkarlarımızı da e-ticaret gibi online işlemler konusunda bilgilendirmeli bilinçlendirmeli ve kendilerini bu yönde geliştirmeyi sağlamak beklentilerimiz arasındadır. Hizmet içi eğitimler ve meslek eğitimleri 2021 yılında da devam edecektir” ifadelerini kullandı.

SAĞLIK, BARIŞ, HUZUR…

Alişan, “Artık eski normale dönmek mümkün olmayacağı görülmekte. Yeni normal ile birlikte yeni alışkanlıkların ortaya çıktığını gördük. Buna yönelik esnaf ve sanatkar kesimi olarak buna uyum sağlamalı. İlerde oluşabilecek Covid-19 salgını benzeri felaketlerde hazırlıklı olmak 2021’de çok önemlidir. Bu beklentilerimizin gerçekleşmesi için Birliğimiz ve Birliğimize bağlı Meslek Odası Başkanlarımızla birlikte müşterek karar vericilerimiz ile çözüm odaklı işbirliği içinde olacağımızın bilinmesini istiyoruz. 2021 yılının Ülkemiz, Milletimiz ve temsil ettiğim esnaf ve sanatkâr kesimimize sağlık, barış ve huzur içinde, hayırlı ve bereketli bir yıl olmasını temenni ederim” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)