banner2

banner1

banner22

Algı operasyonu yapılmış

Sakarya’da Kürt fındık işçilerine yönelik saldırı yaşandığı şeklinde sosyal medyada gündem olan olayın ayrıntıları ortaya çıktı.

GÜNDEM 04.09.2020, 21:32 Editör: Ebru Bulut
banner48

FINDIK TOPLAYAN İŞÇİLERE SALDIRDI

Bugün sosyal medyada gündem olan Sakarya’da Kürt işçilere saldırı şeklinde lanse edilen olayın ayrıntıları ortaya çıktı. Olayın Kürt fındık işçilerine yönelik bir saldırı olmadığı ve Kocaali’ye bağlı Selahiye Mahallesinde hisseli bir fındık bahçesinde fındık toplama sırasından kaynaklanan bir kavganın olduğu öğrenildi. Edinilen bilgilere göre; 22 Ağustos tarihinde K.K. İsimli şahıs, yanında fındık işçileriyle birlikte fındık topladığı sırada bahçeye gelen ve tarlada hisse ortağı olduğu iddia edilen H.Ş. beraberinde R.T.Ş ve E.G ile K.K’den işçileri alıp bahçeden çıkmasını istedi. K.K., isimli şahıs fındık toplama sırasının kendisinde olduğunu belirterek H.Ş. ile tartışmaya başladı. Sinirlenen H.Ş., K.K. ve tarlada fındık toplayan işçilere saldırmaya başladı. Bu esnada yanındaki R.T.Ş ve E.G de H.Ş.’ye yardım etti. Hızını alamayan H.Ş., kullandığı otomobili K.K. ve fındık işçilerinin üzerine sürdü. Yaralanan 3 işçi hastaneye kaldırıldı. K.K., daha sonra Jandarma Komutanlığı’na giderek şikayetçi oldu. Gözaltına alınan H. Ş, R.T.Ş ve E.G sorgularının ardından çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldılar.

HABERLER GERÇEKLERİ YANSITMIYOR

Sosyal medyada gündem olan olay ile alakası olmayan kavganın Kürt fındık işçilerine saldırı gibi lanse edilmesi daha önce de Hendek’te meydana gelen saldırıda benzer şekilde Sakarya’da Türk-Kürt kavgası çıkarılmasına yönelik bir kışkırtma girişimi olabileceği şekilde yorumlandı.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

Olay ardından Valilik tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Bugün bazı sosyal medya platformları ile haber sitelerinde ilimizde mevsimlik tarım işçilerinin darp edildiği yönünde iddialara yer verilmiştir. Konu ile ilgili yapılan araştırmada; 22.08.2020 tarihinde İlimiz Kocaali ilçesinde fındık bahçesinin sahipleri arasında yaşanan tartışmanın sonucunda arbede yaşandığı, şahıslardan birinin aracını diğer kişinin üzerine sürdüğü, bu esnada Mardin nüfusuna kayıtlı iki kadın işçi ile Düzce nüfusuna kayıtlı bir erkek işçinin yaralandığı, olayın yargıya intikal ettiği ve Cumhuriyet Başsavcılığınca tahkikat yapılarak soruşturmanın devam ettiği anlaşılmıştır. Bu konunun bugün değişik sosyal medya platformları ve haber sitelerinde iddia edilen olayla bir bağlantısı tespit edilememiştir.

Ayrıca geçmişe dönük yapılan incelemede sosyal medya platformlarında ve haber sitelerinde iddia edildiği gibi bir olaya ilişkin Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı ile 112 Acil Çağrı Merkezine intikal eden herhangi bir konu, olay veya şikâyet bulunmamaktadır. Bahse konu iddia edilen olayın Türkiye’nin neresinde ve ne zaman yaşandığının tespiti ile ilgili de Emniyet Genel Müdürlüğü ile irtibata geçilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yorumlar (0)