banner2

banner1

banner22

Akar’dan özel açıklamalar

MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, Sakarya’nın yaşamış olduğu sıkıntılar ve çözülemeyen sorunlarla ilgili Haberlisin.com ve Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. Akar, “Şehrimizde yaşanan bir gar meselesi var. Tren hem vatandaşın konforlu ulaşımını sağlayacaktır, hem de şehrimize değer katacaktır” dedi.

GÜNDEM 27.08.2021, 09:47 Editör: Ebru Bulut
Akar’dan özel açıklamalar
banner48

“SAĞLIKTA ALT YAPI SORUNU”

MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, Sakarya’nın yaşamış olduğu sıkıntılar ve çözülemeyen sorunlarla ilgili Haberlisin.com ve Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. Akar, “Sakarya’da çözülmesi gereken en önemli sorunların biri sağlık. Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kapasitesinin ve sağlık personelinin arttırılması gerekiyor.  2000’li yıllardan bu yana Sakarya’da ciddi bir nüfus artışı var.  Sakarya maalesef sağlık altyapısında geri kalmış durumda. Yeterli doktor sayısı ve yatak sayımız mevcut değil. Bu duruma Sakarya’da siyaset yapan herkes vakıf. Bu noktada iş AK Parti ve partinin yetkililerine düşüyor.  Bu konu ile ilgili İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün bahçesinde 100 yataklı hastanenin yapımına başlanması, bizim için çok güzel bir gelişme. Bu hastane mevcut hastaneyi rahatlatacaktır” dedi.

‘ALT VE ÜST GEÇİTLER YAPILMALI’

“Sakarya’nın en ciddi ikinci sorunu trafik sıkıntısı” diyen Akar, “Sakarya hızla büyüyor, bununla birlikte trafikte bulunan araç sayısı da artıyor. Bu trafik yoğunluğunu ortadan kaldırmak ve hızlı trafik akışını sağlamak için akıllı kavşakların yerine, akıllı alt ve üst geçitler yapmamız gerekiyor. Bunu yapan şehirler var. En yakın örneğimiz Kocaeli. Kocaeli’de D-100 Karayolu üzerinden neredeyse trafiğe takılmadan İstanbul’a gidiyorsunuz.  Şehrin bazı belli başlı noktalarında akşam trafiği yoğunluğu yaşanıyor. Bu noktalara üst geçit yaparak yoğunluğu azaltabiliriz” ifadelerini kullandı.

“ŞEHİR MERKEZİNE GELMELİ”

Trenin şehir merkezine gelmesi gerektiğini belirten Ahmet Ziya Akar, “Şehrimizde yaşanan bir gar meselesi var. Tren garının şehrin merkezinde kalması çok önemli. Avrupa’nın gelişmiş şehirlerine baktığımızda büyük ihtişamlı tren garları vardır. Bunlar hem şehrin simgesi haline gelmiştir, hem de demir yolu ile şehri başka şehirlere bağlar. Sakarya’nın bu noktada geçmişten gelen bir altyapısı var. Tren hem vatandaşın konforlu ulaşımını sağlayacaktır, hem de şehrimize değer katacaktır” dedi.

AŞI KARŞITLIĞI

Akar, “Sakarya’da maalesef bir aşı karşıtlığı var. Biz çok çabuk koronavirüsü unuttuk. Vaka sayısı olarak Sakarya çok önde ve hızlı bir şekilde artıyor. Vaka sayıları hızla artmaya devam ederse, tekrar kapanmalara gidebiliriz. Aşılanmayı tamamen sağlayabilirsek, toplumsal bağışıklığı da sağlayabiliriz. Bu hepimiz için çok önemli” ifadelerini kullandı.

VERGİ İADESİ SORUNU

Vergi iadesi sorununun bir an önce çözüme ulaştırılması gerektiğini aktaran Akar, “Sakarya’da yaşanan diğer bir sorun ise vergi iade sorunudur. Sakarya’nın artık vergi iadesinden payını alması boynunun borcudur. Bu yıllardan beri olan ve net bir sorun. Çözümü somut olmak ile birlikte çok kolay değil. Bu sorun tüm Türkiye’yi ilgilendiren bir sorundur. Bu sıkıntıyla ilgili yoğun bir çalışma var, ama tam bir çözüme kavuşturulamıyor. Sakarya’nın hakkı yeniyor. Bu daha ne kadar devam eder, bununla daha ne kadar yaşanır bilmiyorum. İktidarı ve muhalefeti ile birlikte bütün siyasilerimize konu ile ilgili bir ödev düşüyor” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Kentsel dönüşümün vatandaşa iyi anlatılması gerektiğini vurgulayan Akar, “Sakarya’da kentsel dönüşüm neden yapılamadı? Bence işin özünde Sakarya’da ilk başta öncelikli alanların belirlenmesi gerekiyor. Bu alanların içerisinde Adapazarı ağırlık kazanıyor. Şehrimizde deprem sonrası oluşan yeni yapılaşma, kentsel dönüşümü de unutturmuş olabilir. Ama bizim şehir merkezinde kentsel dönüşüme şiddetle ihtiyaç var. Bu noktada vatandaşların doğru bilgilendirilmesi gerekiyor. Çok büyük alanlarda değil de, mahalle bazlı olarak güzel örnekler çıktığı zaman iş somutlaştığına, insanlar gördüğünde insanlarda gönüllü olarak yaptıracaktır diye düşünüyorum. Sakarya aktif bir fay üzerinde yer alan bir şehir. Yeni bir deprem olabilir. Eski binalar tekrar deprem gördüğü zaman ciddi can kayıpları yaşanabilir. Buna bile bile lades demenin bir anlamı yok. Belediyenin sert bir şekilde ‘Uyguluyorum’ demesi değil, vatandaşın inisiyatif alması gerekiyor. Vatandaşların iyi bilgilendirmesi gerekiyor. Vatandaş ‘Ben bunu istiyorum’ dediği zaman belediyeler kayıtsız kalmayacaktır” ifadelerini kullandı.

ERKEN SEÇİM

Akar, “Erken seçim çok soruluyor, gündemi meşgul ediyor. Erken seçim muhalefet partilerinin sürekli gündemde tuttuğu bir konu. Gündemde tutuş sebeplerini anlıyorum. Onlar bir an önce seçim olsun istiyorlar. Vatandaşımızın bu durumda kendilerini tercih edeceklerini düşünüyorlar, ümit ediyorlar ve iktidar değişimini istiyorlar. Muhalefet partileri için bu gayet normal, ancak bu istek hali hazırdaki hükümet sistemini anlayamamış, hala parlamenter sistem mantığıyla hareket eden partilerin varlığını maalesef gösteriyor. Yeni sistemde Cumhurbaşkanına 5 yıllık görev süresi tanınıyor. Cumhurbaşkanı da en nihayetinde iki kere seçiliyor. Şu anda baktığımızda Sayın Cumhurbaşkanı 5 yıllık yetkinin hemen hemen üçüncü yılında erken seçim yapıp, neden görev süresinden 2 yıl feragat etsin? Meral Akşener’in ya da Kemal Kılıçdaroğlu’nun da Cumhurbaşkanı olması durumunda, kendi haklarından feragat edip erken seçime gideceklerini hiç düşünmüyorum” dedi.

“MUHALEFET ÜRETMİYOR”

Akar, “Erken seçim olacak muhabbetini dillendiren muhalefet partileri acaba hiç düşünmüyorlar mı? Sürekli seçim olacak demek siyasi istikrarsızlığın olduğu anlamına gelmiyor mu? Siyasi istikrarsızlığın olmadığı bir süreçte dışarıdan yatırımcı ülkeye yatırım getirir mi? Muhalefetteki partilerimiz kendi siyasi amaçları uğruna Türkiye’nin tamamını ekonomik anlamda ilgilendiren bir sıkıntıya yol açtıklarının farkında değiller mi? ‘Türkiye’ye yatırım yapmayın’ diyen bir muhalefetimiz var bizim. Benim muhalefetim neden bunu yapar? Milli bir muhalefet anlayışına sahip olmayan muhalefet partilerimiz var. Tamamen popilist politikalarla, günü kurtarmak için sadece toplumdaki kaos ortamından beslenen muhalefetimiz var. Üzülerek bunu söylüyorum. Muhalefetin ürettiği ortaya koyduğu bir proje yok. Güçlendirilmiş parlamenter sistem istiyorlar ama güçlendirilmiş parlamenter sistemle ilgili bir şey bildikleri yok” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)