banner2

banner1

banner22

Aileler dikkat!

Tüm ülkede haberleşme programı Whatsapp’ın yeni sözleşme krizi tartışılırken sosyal medya hakkında uzmanlardan çarpıcı bir açıklama geldi. Uzmanlar, sosyal medyada bazı kişilerin küçük yaştaki kızları hedef aldığını belirterek aileleri küçük çocukların sosyal medya hesaplarını kontrol etmeleri konusunda uyardı.

GÜNDEM 12.01.2021, 09:15 Editör: Gizem Demirsoy
Aileler dikkat!
banner48

R. Kaan Oktar / Özel Haber

AİLELERE CİDDİ UYARI!

Mesajlaşma uygulaması Whatsapp’ın son yayınladığı sözleşmeyle kişisel bilgilerin yanı sıra bazı konuşmaları da kendi firması Facebook ile paylaşacağını belirtmesi sonrası çok sayıda kişi Whatsapp uygulamasını kaldırarak alternatif uygulamalara geçti. Uygulamanın kullanacağı bilgilerin paylaşılması sonrası sosyal medya hesaplarının hangi bilgileri paylaştığı bilgileri de sosyal medya üzerinden günün konusu haline gelirken uzmanlar sosyal medya konusunda son günlerde başlayan bir siber taciz vakasıyla ilgili ailelere uyarıda bulundu.

SAKARYA’DA HEDEFTE!

Sosyal medya üzerinden kendisini ufak yaşta kız çocuğu olarak tanıtan ve ufak çocuklarla arkadaşlık kurduktan sonra çocukları fotoğraflarını alıp çıplak bedenlere foto-montaj programlarıyla koyarak çocukları korkutan siber taciz çetesi, korkuttukları çocuklardan fotoğraf ve ailesinin kredi kartı bilgilerini istiyor. Çocukları fotoğrafları yaymakla tehdit eden çetenin hedefinde Sakarya’da yaşayan çocuklarda yer alırken Haberlisin.com tarafından özel olarak edinilen bilgilere göre; Sakarya’da son 1 ayda 50’den fazla ailenin benzer şikayetlerle emniyete başvuruda bulundu.

ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Küçük yaşta çocukların fotoğraflarını çıplaklık içeren videolara bazı uygulamalarla ekledikleri tespit edilen çete hakkında Sakarya Emniyet Müdürlüğüne gelen başvuruların savcılığa iletildiği ve Sakarya Cumhuriyet Savcılığı tarafından konuyla ilgili geniş çaplı bir soruşturma yürütüldüğü öğrenildi. Öte yandan Haberlisin.com’un özel olarak edindiği bilgiye göre; Pedagog eşliğinde alınan çocukların ifadelerinde ise benzer durumların yaşandığını belirtmeleri üzerine bazı sosyal medya hesaplarının tespit edildiği ve kullanıcıların yakalanması için çalışma başlatıldığı öğrenildi.

Yorumlar (0)