banner2

banner1

banner22

Afetlerde ilk yardımın önemi anlatıldı

Sakarya İl Millî Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kurulan Arama Kurtarma Birliğine yönelik Zoom üzerinden verilen çevrimiçi eğitimde bu hafta afetlerde ilk yardımın önemi anlatıldı.

GÜNDEM 23.01.2021, 13:51 Editör: Ebru Bulut
Afetlerde ilk yardımın önemi anlatıldı
banner48

Toplumsal Afet Platformu yöneticisi afet eğitmeni Rezzak Elazat öncülüğünde gerçekleştirilen eğitimlerin dördüncü haftasında İl MEM AKUB üyelerine ilk yardım konusunda önemli bilgiler aktarıldı.

 AFETLERDE İLK YARDIMIN ÖNEMİ

Sağlık Bakanlığı ilk yardım eğitmeni Gülşah Gökmen tarafından verilen eğitimde deprem, yangın, göçük, sel gibi afetler ve trafik kazaları sırasında yaralılara müdahalede ilk yardımı bilmenin hayat kurtarabilmek için çok önemli olduğu vurgulandı. İlk yardım eğitmeni Gülşah Gökmen slaytlar eşliğinde soru-cevap şeklinde geçen eğitimde ilk yardım tekniklerini bilmeyenlerin yapacağı yardımların yaralıların durumunu daha da ağırlaştıracağını ve ölümlerle sonuçlanabileceğini belirtirken mutlaka her haneden en az bir kişinin ilk yardım konusunda eğitim alması gerektiğini ifade etti.

İLK YARDIM EĞİTİMİ

İl MEM Arama Kurtarma Birliği'ndeki gönüllü üyelerin katıldığı ilk yardım eğitiminde öncelikle afetin veya kazanın yaşandığı bölgenin çevre güvenliğinin sağlanması gerektiği, birden fazla yaralanın olduğu olaylarda yaralılar arasında kimlere öncelik verileceği, yetişkin ve çocuklarda soluk borusuna kaçan yabancı cisimlere bağlı olarak gelişen boğulmalarda doğru müdahalenin nasıl yapılacağı, bilinci kapalı yaralılar ile kırıkları olan yaralılara nasıl müdahale edilmesi gerektiği, elektro şok (OED) cihazı ile temel yaşam desteğinin nasıl sağlanacağı konuları görsellerle anlatıldı. Afetlerde hayat kurtaran ilk yardım eğitimine önümüzdeki hafta da devam edilecek.

Yorumlar (0)