banner2

banner1

banner22

Afetlerde iletişimi sağlayacak römork yaptılar

Afet Gönüllüleri Derneği'nin üyeleri farklı haberleşme sistemlerini ve arama kurtarma ekipmanlarını bir römork içerisinde bir araya getirdi. Afet Gönüllüleri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ali Samet Özkurt, İzmir depreminden sonra ekipmanları yenilemek istediklerini, tasarladıkları römorku bağışçıların yardımıyla yaptıklarını belirterek, afet anında hem dünyanın her yeri ile iletişim sağlanacağını hem de kurtarma çalışması yapılacağını açıkladı.

GÜNDEM 11.05.2021, 11:11 Editör: Ebru Bulut
banner48

KESİNTİSİZ İLETİŞİM

Avukat, servis şoförü, muhasebeci, dalış eğitmeni gibi farklı meslek gruplarına sahip Afet Gönüllüleri Derneği’nin gönüllü 9 üyesi bir araya gelerek farklı haberleşme sistemleri ve arama kurtarma faaliyetleriyle birlikte insani yardım faaliyetlerinde kullanılan malzemeleri bir römorkta topladı. Yapım ve iç donanım temini toplam 3 ay süren römorkun maliyeti bağışçılar tarafından karşılanırken, römork ile afet anında dünyanın bir ucundan diğer ucuna telsiz ile haberleşme sağlayabiliyor. Projenin yapımında rol alan Afet Gönüllüleri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Avukat Ali Samet Özkurt (34), römorkun afet bölgesinde kurulmasının ardından dünyanın her noktasıyla kesintisiz iletişim sağlayabileceklerini belirtti.

“BAĞIŞÇI VASITASIYLA RÖMORK YAPILDI”

Bütün ülkede farklı noktalarda hizmet veren derneğin amacının afet bilgilendirmesi ve bilinçlendirmesi yapmak, operasyonel faaliyetler, eğitim faaliyetleri ve insani yardım faaliyetlerinde bulunmak olduklarını söyleyen Afet Gönüllüleri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Av. Ali Samet Özkurt, “Geçtiğimiz sene İzmir’de yaşamış olduğumuz depremde çok acı tecrübeler edindik. Kendimiz, ekipmanlarımızı yenilemek ve iyileştirmek için hem de etrafımızdan gelen ‘Bizler ne yapabiliriz?’ düşüncesiyle ortak bir çalışma yaparak bu römorku tasarladık. Römorku yapmaya başlayınca gören herkes ‘Ne yapıyorsun? Biz de bir şekilde bunun bir ucundan tutmak istiyoruz.’ dediler ve nihayetinde sayısızca bağışçı vasıtasıyla bu römork yapıldı. İçerisinde kentsel arama kurtarmadan su altı ve su ustu arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılabilecek ekipmanlara, insani yardım faaliyetlerinde kullanılabilecek ekipmanlara, konaklama, lojistik, çadır, soba gibi ekipmanlara kadar birçok ekipman mevcut. Bu ekipmanlara birlikte, en önemlisi de bizim dünyada ilk ve tek olduğunu tespit ettiğimiz MMDVM dediğimiz DMR protokolü ile çalışan bir aktarıcı röle sistemi, onun haricinde de VHF ve UHF bir telsiz ve HF dediğimiz kısa dalga telsiz vasıtası ile herhangi bir fazladan ekipmana gerek kalmadan bu römorkun kurulduğu takdirde kurulduğu yerden dünyanın her noktasıyla kesintisiz iletişim sağlayabiliyoruz” dedi.

HERKESİN YAPACAĞI BİR ŞEY MUHAKKAK VARDIR

Sloganlarının ‘Herkesin yapacağı bir şey muhakkak vardır’ olduğunu belirten Özkurt, “Siperde tetiğe basan kadar mermiyi dolduran ve mermiyi taşıyan annelerimizin de ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz fakat bizler operasyona gittiğimizde bilinçli ve eğitimli bireyler istiyoruz. Dolayısıyla biz AFAD Gönüllülük Sistemi’ne kayıt haricinde saha ve alan eğitimlerini de almış, tatbikat tecrübesi olan gerek bilgi yetkinliği gerek psikoteknik açıdan bu işi yapmaya elverişli olan kişiler ile operasyonlara katılıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)