banner2

banner1

banner22

Adalet Bakanı Gül Sakarya'ya geldi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün katılımıyla, Sakarya’da yapılan Bölge Değerlendirme Toplantısı gerçekleşti. Adalet Bakanı Gül toplantıda ‘Cumhuriyetimizin ikinci 100 yılına yeni ve sivil anayasayla girmek hakkımız’ dedi.

GÜNDEM 19.02.2021, 12:16 Editör: Aysima Kortak
banner48

Adalet Bakanlığı Bölge Değerlendirme Toplantısı ve bir dizi ziyaret için Sakarya’ya gelen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Sapanca Elite Word Otel'de gerçekleştirilen toplantıya katıldı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün katılımıyla gerçekleşen Bölge Değerlendirme Toplantısı Vali Çetin Oktay Kaldırım ve Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ve çok sayıda davetli katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, “Sayın bakanımızın himayesinde gerçekleştirilen Bölge Değerlendirme Toplantısı’nın öncelikle teşkilatımıza ve milletimize faydalı olma temennisi ile herkese saygılar sunuyorum” dedi.

‘KATLİAMA SESSİZ KALANLAR BİZİ KANDIRMAYA ÇALIŞMASIN’
Yargı konusundaki sorunları ele almak üzere toplantı gerçekleştirdiklerini ifade eden Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Bebeklerimizi, çocuklarımızı, gençlerimizi, sivil vatandaşımızı, polisimizi, askerimizi, hakim ve savcımızı, vatandaşımızı şehit eden PKK Terör Örgütü ve onun destekçilerini bir kez daha kınıyorum.  Terörle mücadele insan hakkı mücadelesidir. Terör yaşam hakkına saldırıdır. Teröre bel bağlayanların, barış sözcülüğüne soyunmuş olmaları kabul edilemez. Tüm terör örgütleri ile mücadelemizi sonuna kadar hukuka uygun şekilde sürdüreceğiz. Bugün katliamlara sessiz kalanlar kimse bizi kandırmaya, insanlığı kandırmaya çalışmasın” şeklinde konuştu.

2023 YILINA KADAR TÜM HEDEFLERİMİZİN HAYATA GEÇECEĞİZ
Konuşmasının devamında yargı reformuyla ilgili konuşan Bakan Abdulhamit Gül, “Yargı kişilerin haklarını arayabileceği ve uyuşmazlıkları çözmek için müracaat ettikleri yegane mercidir. Demokratik sistemlerde iyi işleyen yargı sisteminin tesisi en önemli zarurettir. Değişime ayak uyduramayan yenilikçi yaklaşımları benimsemeyen bir sistemin ayakta kalması mümkün değildir. Bu sebeple uzun bir süredir hazırlıklarını yaptığımız Yargı Reformu Strateji Merkezi 30 Mayıs 2019 tarihinde açıklandı. Türkiye de toplumun her kesiminde talep ettiği bütün hedefler ortaya konulmuştur. Yargı reformu strateji belgesindeki hedeflerimizin yüzde 50’si hayata geçmiş ve uygulanmaya başlamıştır. 2023 yılına kadar tüm hedeflerimizin hayata geçeceği hepimizin bizzat takip edeceği bir hedeftir. Meclisimizden 3 yargı paketi çıktı ve uygulandı. Bunun vatandaşlarımıza dokunan, vatandaşlarımızın hissettiği sonuçlarında meyvelerini almaya devam ediyoruz. Yargı reformu açıklanırken hedeflerimizden birisi insan hakları eylem planının hazırlanmasıydı. Yaklaşık 1 buçuk yıl boyunca toplumun her kesiminden bununla ilgili görüşleri aldık ve çalışmamızı yaptık. Önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanımız tarafından kamuoyuna açıklanacak. Bize emanet olarak verilen hayvanların korunması da bu kapsamda atılacak adımlardan bir tanesidir” ifadelerini kullandı.

SİVİL BİR ANAYASA MİLLETİMİZİN ÖNEMLİ BİR GÜNDEMİDİR

82 Anayasasının sürekli tartışılan bir anayasa olduğunu belirten Bakan Gül, “Lafsı, ruhu ve hazırlanış biçimiyle sivil bir anayasa milletimizin önemli bir gündemidir. 82 Anayasası kabul edildiği günden beri sürekli tartışılan bir anayasadır. Özünde milletimizin mayası olan yeni bir anayasa, çocuklarımıza bırakacağımız en önemli mirastır. 19 defa 184 değişiklik yapılmasına rağmen tam bir demokratik anayasa diyemeyiz. Çünkü özünde vesayet ve 12 Eylül vardır. Artık bu tabloyu değiştirmenin vaktinin geldiğine inanıyoruz. İnşallah yeni bir sivil anayasayı gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına daha demokratik ve tamamen kendi iradesiyle milletimizin yaptığı sivil anayasayla girmeyi planlıyoruz” dedi.

Toplantı sonrasında Bakan Gül ve beraberindeki heyet Sakarya Valiliği ve Sakarya Adliyesindeki ziyaret programına katılmak üzere Sapanca’dan ayrıldı.


Yorumlar (0)