banner22

Ada Treni Meclis’te konuşuldu

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, koronavirüsü bahanesiyle seferleri kaldırılan Ada Treni'nin mecliste yeniden gündeme taşıdı.

GÜNDEM 21.12.2020, 15:57 Editör: Ebru Bulut
Ada Treni Meclis’te konuşuldu
banner48

1899 yılından bu yana faaliyette olan Adapazarı- İstanbul hattı günlük tren seferlerine YHT (Yüksek Hızlı Tren) yol yapım çalışmaları gerekçe gösterilerek 1 Şubat 2012’de geçici olarak son verildi. Sakarya, Kocaeli ve İstanbul kentleri arasında yoğun bir şekilde yolcu taşıyan Ada Ekspres Treni 15 Mart 2019 tarihinde yeniden faaliyete geçti. 2020 yılında tüm dünyada etkisini sürdürmeye başlayan kovid-19 salgını nedeniyle tren seferleri yeniden durduruldu. CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na konu ile ilgili soru önergesi verdi.

HIZLI TRENLER ÇALIŞIYOR

banner84
Bakanlık’tan gelen cevap üzerine Tarhan değerlendirmede bulunarak, “TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü’nce işletilmekte olan Ada Ekspresi ile aynı hattı kullanan Yüksek Hızlı Tren seferleri yapılıyorken Adapazarı Bölgesel Ekspres treni hizmeti neden verilmemektedir? Bakanlığa sorduğumuzda bunun nedenini pandemi olarak göstermektedir. Ancak bakıldığında Yüksek Hızlı Trenler çalışıyor. Aynı şekilde bu iller arasında otobüs seferleri de devam ediyor. Pandemi salgını sadece Ada Ekspresi trenini mi etkilemektedir? Buradaki diğer ulaşım alternatifleri aktif bir biçimde devam ediyorken, bu seferin devam etmemesi soru işaretlerine yol açmaktadır. Yüksek Hızlı Tren seferlerinin devam edip Ada Ekspresi’nin devam etmemesi bilinçli olarak bu seferin faaliyet dışında bırakıldığına işaret etmektedir” diye konuştu.

UCUZ YOLCULUK İMKANI

Ada Ekspresi’nin en güvenilir ve ucuz yolculuk treni olduğunu ifade eden Tarhan, “Ada Ekspresi Tren seferinin iptal edilmesinin sonucu olarak vatandaşın alternatif bir ulaşım aracı olan treni kullanması, daha güvenli ve hesaplı yolculuk yapma hakkı engellenmekte ve gasp edilmektedir. Buradan çağrımız vatandaşın bu sorununun çözülmesi ve pandemi koşullarına uygun bir biçimde diğer tren seferleri gibi tarihi bir anlama sahip olan Ada Ekspresi Tren seferinin faaliyetine devam etmesidir. Güvenli ve hesaplı ulaşım temel bir haktır. Bu konuda Bakanlığı vatandaş lehine duyarlılık göstermeye davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)