banner2

banner1

banner22

Açıklanan veriler vatandaşa inandırıcı gelmedi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Nisan ayı iş gücü istatistiklerine göre; Türkiye'de işsizlik geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,2 azalışla yüzde 12,8 oldu. Sokaktaki vatandaş ise TÜİK tarafından açıklanan Nisan ayı işsizlik verisini inandırıcı bulmadı.

GÜNDEM 12.07.2020, 14:57
Açıklanan veriler vatandaşa inandırıcı gelmedi
banner48

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Nisan ayı işgücü istatistiklerine göre;  Türkiye'de işsizlik geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,2 azalışla yüzde 12,8 oldu. Uzun süredir işar arayan vatandaşlar, “Milleti kandırmaya çalışıyorlar; gerçekten şaka gibi” diyerek açıklanan veriye tepki gösterdi.

VERİLER ŞAŞIRTIYOR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 Nisan dönemi işgücü istatistiklerini açıkladı. Buna göre; Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılı nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 427 bin kişi azalarak 3 milyon 775 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0,2 puanlık azalış ile yüzde 12,8 seviyesinde gerçekleşti. 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,2 puanlık artışla yüzde 24,4, istihdam oranı ise 7 puan azalarak yüzde 26,1 oldu.

İNANDIRICI BULUNMADI

Pandemi sürecinde çok sayıda vatandaşın işsiz kaldığı düşünüldüğünde açıklanan veri sokaktaki vatandaş tarafından hiç de inandırıcı bulunmadı. Son açıklanan verileri değerlendiren işsiz vatandaşlar, pandemi sürecinde işsizliğin daha da arttığını ve TÜİK’in hesaplamasında bir yanlış olabileceğini dile getirdi. 

‘İŞSİZ YİNE İŞSİZ’

Rakamların gerçeği yansıtmadığını söyleyen Fahri Sucuoğlu, “TÜİK’in açıkladığı işsizlik rakamları gerçeği yansıtmıyor. Ben 8 aydır işsizdim, şu an geçici olarak sezonluk bir işe başladım. Yalandan verileri açıklamaları bir şey değiştirmiyor. İşsiz yine işsizdir. Neyin düşüşü olacak, her geçen gün işsizlik artıyor. Bu yıl yeni mezunlar olacak, onlar da işsizlik kafilesine katılacaklar. Acı ama gerçek” ifadelerini kullandı.

‘HEP BİR ÇELİŞKİ’

Açıklanan rakamları inandırıcı bulmayan Emrehan Keser, “Açıklanan işsizlik rakamları çok saçma geliyor bana. Açıklanan verilere karşı da bir güvensizlik var. Sokaktaki insanların hepsi işsizim derken, bu düşüşün olması hiç inandırıcı değil. Ben de yeni işten ayrıldım askere gitmek için. Zaten bizim hiç birimiz iş bulamıyoruz. Okuyoruz olmuyor, okumuyoruz olmuyor. Hep bir çelişki. Biz de ne yapacağımızı şaşırdık” şeklinde konuştu.

’GERÇEKTEN ŞAKA GİBİ’

Açıklanan rakamların şaka gibi olduğunu dile getiren Emrah Boyalı, “Açıklanan rakamlar bence doğru değil. TÜİK işsizlik rakamlarını açıklarken ayda bir, 3 ayda bir, 6 ayda bir olan periyotlarla rakamları veriyor. Resmi kayıtta iş aramaktan vazgeçenleri girmiyorlar. Bir de 1 hafta 10 gün çalışıp tekrardan ayrılan kişileri de işsiz saymıyorlar. Bunların etkileri de çok oluyor. Halkın kanısı her zaman doğrudur. Açıklanan rakamların doğruluğu sorgulanır. Gerçekten şaka gibi” diye belirtti.

‘RAKAMLAR GÜLDÜRÜYOR’

Çoğu gencin işsiz olduğunu söyleyenVeysel Ceylan, “Gerçekten şu anki süreçte herkesin iş bulmasını istiyorum ama çoğu genç işsiz. İnşallah bu konu ile ilgili bir düzenleme yaparlar. Sokaklarda o kadar işsiz insan varken, açıklanan bu rakamlar güldürüyor. İşsizlik gerçeği varken kimi kandırıyorsunuz?” şeklinde konuştu.

GÜVENİLİRLİK ENDİŞESİ

Açıklanan enflasyonla markette karşılaştığı fiyatların aynı olmadığını belirten Musa Musaoğlu, “Son dönemden Türkiye’de açıklanan veriler konusunda güvenilirlik endişesi yaşıyoruz. Enflasyon olsun, işsizlik rakamları olsun bunları çok inandırıcı bulmuyorum. Açıklanan enflasyonla markette karşılaştığımız fiyatlar aynı değil. Aynı şeyin işsizlik içinde yapıldığını biliyorum” ifadelerine yer verdi.

GENÇLERE SORUN

Herkesin işsizlikten yakındığını belirten Ahmet Bektaş, “Şurada gençlerin hepsini çevirin sorun. Hepsi ‘İşsizim’ diyecek. TÜİK bu rakamları nasıl hesaplıyor onu da gösterse keşke. Bunu neye dayandırarak söylüyorlar? Görünen köy kılavuz istemiyor. Herkes işsizlikten yakınıyor, onlar da ‘İşsizlik düştü’ diyorlar. Milleti kandırmaya çalışıyorlar. Bari kendilerini de kandırmasınlar” şeklinde konuştu.

TÜİK FORMÜLÜ BİZE DE SÖYLESİN

Verilerin çok yanlış olduğunu düşünen bir diğer vatandaş Serkan Koçluk, “TÜİK açıklamalarına göre işsizlik, hele koronavirüs varken düşmüş olması çok iyiymiş. TÜİK bu formülü nasıl bulmuş acaba, bulduğu formülü bize de söylesin halk da o formülü uygulasın. Veriler çok yanlış. Eğer işsizlik düştüyse, neden sokaktaki insanlar işsiz? Bu verileri sokağa çıkarak tekrar gözden geçirsinler. İşsizlik oranı düşmedi, aksine koronavirüsten dolayı daha da arttı” dedi.

SOKAKLAR ÖYLE SÖYLEMİYOR

Verileri inandırıcı bulmayan bir diğer vatandaş Ali Atal, “TÜİK’in verilerine inanmıyorum. Pandemi sürecinde çoğu kişi işsiz kaldı. Esnaf iş yapamadığı için yanında çalıştırdıklarını işten çıkardı. Nasıl işsizlik düşmüş olabilir? Ben işsizliğin düştüğüne inanmıyorum. Eğer düşmüş olsaydı, sokakta işsiz gezen geçler olmazdı. TÜİK bu verileri neye göre vermiş, onu da çok merak ediyorum açıkçası” ifadelerini kullandı.

GENÇLER HAKSIZLIĞA SES ÇIKARIYOR

Sokakta çok sayıda işsizin olduğunu belirten Mehmet Güleç, “TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre, işsizlik düşmüş ama sokakta işsiz olan bir sürü insan var. Neyi temel alarak böyle bir açıklama yapılmış çok merak ediyorum. Ben şu anda işsizim, çalışmıyorum. Çalışmak istiyorum, ama iş bulamıyorum. Bir de gençlerin iş seçtiklerini söylüyorlar. Tabii içeride neler döndüğünü bilmedikleri için bu kadar rahat konuşuyorlar. İşe girerken sana sadece ‘Şu işi yapacaksın’ diyorlar ama işe girdikten sonra değişiyor, bir sürü iş yaptırıyorlar. Ben haksızlığa uğrayınca neden çalışayım orada? Gençler haksızlığa ses çıkarınca atılıyorlar. Sonra da gençler iş beğenmiyor, gençler tabii iş beğenmez” dedi.

ÇALIŞMAK İSTEYENE İŞ VAR

Çevresindeki 10 kişiden 3’ünün işsiz olduğunu dile getiren Osman Haliloğlu, “İşsizlik rakamlarının düşmesi ile ilgili olarak çevremdeki insanları temel alarak söylemem gerekirse, çevremde 10 kişiden üç kişi işsiz, yedisi çalışıyor. Mesela kardeşim çalışmak istese çalışacak, ama yurt dışına çıkmayı beklediği için çalışmıyor. Bu şekilde işsiz olanlar var. Askerlik engel olduğu için, keyiften çalışmayan birçok kişi var. Kendisini düşünen, ailesini düşünen insanlar gerçekten çalışıyor. Sabah oturuyorum bir tane simitçi aşkla simitçi diye bağırarak geçti. Aç değildim, ama o kadar aşkla bağırdı ki aç olmadığım halde simit aldım. Bu demek oluyor ki çalışmak isteyene iş, simitçi olsa da iş var demek” ifadelerini kullandı.

ŞANS OYUNLARI OYNUYORLAR

Verilerin yanlış olduğunu düşünen bir diğer vatandaş Serhat Çalışkan, “TÜİK’in vermiş olduğu veri bence tamamen yanlış. Bu pandemi sürecinde nasıl düşer işsizlik? Bu verileri açıklayanlar hiç mi sokağa çıkmıyorlar? İnsanlarla hiç mi konuşmuyorlar? Özellikle gençler iş arıyor, iş başvurusu yapıyorlar, ama bulamıyorlar. Bu kadar işsiz varken nasıl düşer işsiz oranı ben anlamıyorum. Gençler işsiz kaldıkları için kolay para kazanmaya çalışıyorlar. Ceplerinde 1 TL varsa şans oyunlarına yatırıp onu katlamaya çalışıyorlar. Zaten çoğunun sonu da hüsranla bitiyor maalesef. Bu bataklığa düşüyorlar, ellerinde-avuçlarında ne varsa tüketiyorlar” dedi.

Haber // Adapazarı Akşam Haberleri- Nazile Akarsu-Enis Yavuz

Yorumlar (0)