banner2

banner1

banner22

Acarlar Longozu kapatıldı

Karasu ve Kaynarca İlçelerinde yer alan, dünyanın en büyük su basar ormanlarından biri olarak kabul edilen Acarlar Longozu, 450 gün sürecek olan yapım ve bakım işlemleri nedeniyle ziyaretçi girişine kapatıldı.

GÜNDEM 10.09.2020, 10:12 Editör: Ebru Bulut
banner48

450 GÜN KAPALI KALACAK

Karasu ve Kaynarca İlçelerinde yer alan ve 24 kilometrekarelik alanıyla dünyanın en büyük su basar ormanlarından biri olarak kabul edilen Acarlar Longozu, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar 1. Bölge Müdürlüğü bünyesindeki Sakarya Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen yapım ve bakım ihalesi kapsamında 450 gün boyunca ziyaretçiye kapatıldı. Alınan karar sonrasında longozun giriş ve çıkışlarına tabela ve pankartlar asılırken Ankara, Kocaeli, İstanbul, Bolu ve Düzce gibi çevre illerden gelen ziyaretçiler ise geri dönmek zorunda kaldı. Çalışma öncesi içerdeki dükkanları boşaltmaya gelen işletmeci Tayfun Tosun ise uzak yoldan gelen vatandaşları longozun yanındaki restoran alanına kadar alarak onları Acarlar Longozunu görmeden geri yollamadı.

YÜRÜYÜŞ YOLU UZATILACAK

Acarlar Longozu’nun ziyarete açık kısmında bulunan 650 metrelik yürüyüş alanının 2 bin 100 metreye çıkartılacağı, seyir terası için bir kule inşa edileceği ve alışveriş, restoran alanlarının yeniden yapılandırılacağı çalışma için 450 gün kapalı kalacak olan tesislerin kademeli olarak açılabileceğini belirten İşletmeci Tayfun Tosun, “Longozu daha güzel yapmak için ve gelen ziyaretçilerimizin daha güzel karşılanması için bir bakım çalışması başlıyor. Yaklaşık 1 buçuk senelik bir bakım çalışması yapılacak. 650 metre olan yürüyüş yolu 2 bin 100 metreye çıkacak ve yolun sonunda seyir terası olacak. Dışarıdan gelecek vatandaşlarımız şuanda longozun bakıma alındığını bilmedikleri için uzun mesafeler kat ederek longoza geliyorlar ama şuanda bakımdayız, lütfen bir süre beklesinler, kısa sürede açılacak” dedi.

VATANDAŞLAR GERİ DÖNÜYOR

Acarlar Longuzunu görmek için arkadaşlarıyla birlikte Ankara’dan Sakarya’ya gelen Ziya Çağdaş Öğüt, kapalı olduğu için geri dönecekleri sırada işletmeci Tayfun Tosun’un kendilerini içeri aldığını belirterek teşekkür ederek, “Yani burayı çok görmek istiyorduk, bu yüzden geldik fakat kapatıldığını görünce üzüldük. Umarım bir dahaki sefere tekrar geldiğimizde açılmış olur. Daha güzel haliyle görmüş oluruz. İşletme sahibi bizi içeri aldı, kenardan da olsa görmüş olduk kendisine minnettarız” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)