banner2

banner1

banner22

Abhaz Evi'nin temeli atılacak!

Sakarya Abhaz Derneği 3’üncü Olağan Genel Kurulu Orhangazi Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Oral Kobaş güven tazeledi.

GÜNDEM 30.05.2018, 14:45
Abhaz Evi'nin temeli atılacak!
banner48

Sakarya Abhaz Derneği'nin (SAD) 3’üncü Olağan Genel Kurulu; Orhangazi Kültür Merkezi’nde dernek üyelerinin katılımıyla gerçekleşti. Tek liste ile yapılan genel kurulda Oral Kobaş yeniden başkanlığa seçildi. Genel Kurula; CHP Sakarya Milletvekili ve Adayı Engin Özkoç,  MHP Sakarya Milletvekili Adayı M. Levent Bülbül, İYİ Parti Adapazarı Belediye Başkan Aday Adayı Şuayip Ür, ayhabılar ve üyeler katıldı.

EN AZ 5 BİN ÜYE

Kongrenin açılış ve teşekkür konuşmasını yapan Sakarya Abhaz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Oral Kobaş, Sakarya'nın Abhazlar’ın en yoğun olduğu bölge olduğunu vurgulayarak; "Sakarya Abhaz Derneği olarak kuruluşumuzun 4. Yılını doldurduk. Bugün 3. Olağan Genel Kurulumuzu yapıyoruz. Tüm Türkiye biliyor ki o zaman tüm Türkiye bilmelidir ki, Abhazlar’ın en örgütlü ili olduğu il Sakarya'dır. 2 bin 300 üyeye sahibiz. Oysaki bu rakam en az 5.000 olmalı. Daha güçlü temsil edilebilmemiz için, kendimizi daha ciddi anlatabilmemiz için, Ata vatanımız Abhazya’nın arkasında daha dik ve güçlü durabilmemiz için, en az 5.000 üyeye sahip olan bir dernek olmamız gerekiyor.

KURSLAR AÇIYORUZ

Türkiye’miz içinde bulunduğu coğrafi durum nedeniyle sıkıntılı bir süreç yaşamaktadır. Her kurum kendi içinde daha güçlü ve organize olmalıdır. Bunun için biz Sakarya Abhaz Derneği olarak elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Gençlerimiz ve çocuklarımız, geleneklerini ve dillerini unutmasınlar diye çalışma alanları yaratıyoruz. Onları geceler düzenleyerek halkımızla buluşturuyoruz. Kadınlarımıza, genç kızlarımıza kendi kültürümüzü, kendi sanatımızı öğretmek için kurslar açıyoruz. Sergiler vasıtasıyla onları insanlarımızla ve diğer kültürlerle buluşturuyoruz. Toplumumuz birbirinden kopuk, habersiz, iletişimsiz olmaması için cenazesinden, düğününe, toplumsal sorunlarımızın tartışıldığı toplantılara varıncaya kadar, insanlarımızı bilgilendiriyoruz.

TOPLUMSAL SORUNLAR

Bu kentte güçlü bir şekilde var olabilmek için kurumsal yapımızın, yani derneğimizin bütün olanaklarını sonuna kadar kullanıyoruz. Ciddi, saygın bir örgütlülüğe sahip olduğumuzu, görsel anlamda ifade edebilmek için her yıl bir kuruluş balosu düzenliyor, bu kentin bütün protokolü ile insanlarımızı buluşturuyoruz. Sadece kendi sorunlarımızla ilgili değil, içinde yaşadığımız Sakarya ili ve ülkemiz ile ilgili toplumsal sorunları istişare etmek için Sakarya valimizden, Büyükşehir başkanımıza, milletvekillerimizden, sivil toplumun diğer kurumsal yapılarına kadar, herkesimle, samimi, içten diyalog kuruyoruz. Bu vesile ile de onların toplumumuzu daha yakından tanımalarına olanak sağlıyoruz" dedi.

ABHAZ EVİ

Sakarya Abhaz Derneği olarak ‘aha güçlü olmaları için kurumsal bir yapıya ihtiyaçları olduğunun da altını çizen Kobaş; "İlk önce kendimizi ifade edebileceğimiz, bütün faaliyetlerimizi sürdürebileceğimiz, toplumumuza yaraşır bir kültür evine sahip olmamız gerekiyor.  Bu konuda önemli adımlar attık. Bu vesile ile Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki Toçoğlu’na huzurunuzda bir kez daha teşekkür ediyorum.  Şehrimizin güzel bir yerinde 5.000 m2’lik bir arsanın derneğimizin üzerine tahsisi gerçekleşmiştir. Kültürümüzü yansıtan Kültür Evi Projemiz tamamlanmış ve onaylanmıştır. Camiamıza hayırlı olsun. Abhazya Devlet Başkanımız başta olmak üzere Demografya bakanı ve diğer yetkililerle Abhazya’da yaptığımız görüşmeler neticesinde, Sayın Devlet Başkanımız Raul Hacımba’yı Sakarya’ya davet ettik. Bu davetin, Kültür Evi Projemize kaynak yaratmak için organize etmeyi düşündüğümüz 5.000 kişilik büyük gecemize denk gelmesini arzu ediyoruz. Umut ediyoruz ki, Sayın Devlet Başkanımızın katılımı ile gerçekleştireceğimiz temel atma töreninden sonra, Abhazya’dan gelecek “Sharatın” ekibimizle birlikte Sakarya müthiş bir şölene sahne olacak ve o gece hem Kültür Evi Projemiz için gerekli finansal kaynağı yaratıp, hem de herkese bir kez daha, ne kadar birbirine bağlı, ne kadar güçlü bir toplum olduğumuzu gösterme fırsatı yakalarız” dedi.

"ABHAZ EVİ; GENÇLERİMİZİN GELENEKLERİNE BAĞLAYACAKTIR"

Programa katılan CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç; "Ben 13 yaşında iken dernek camiası ile tanıştım. Bizi zamanın Kafkas Derneğine getirdiklerinde; bana nasıl konuşacağıma nasıl duracağıma nasıl onurlu yasayacağıma ilk mikrofon elime aldığım 13 yaşından itibaren Abhaz büyüklerimden öğrendim. Geleceğin gençlerimiz için 5 bin metrekare alan içerisine yapılacak olan Abhaz Evini heyecanla bekliyoruz. Bu Abhaz Evi; gençlerimize örf, adet ve geleneklerine bağlı yaşamasını sağlayarak, yaşadığı Türkiye ve Abhazya vatanına sahip çıkacağını onurlu ve gururlu yaşamasını öğretecektir" dedi.

“GENÇLERİMİZE ÖRNEK OLUYOR"

MHP Sakarya Milletvekili Adayı Levent Bülbül ise; Abhaz toplumun yaşantısının, örf, adet ve geleneklerine bağlılığının Türk gençliğine adete yol gösterici olduğunu söyledi. Abhaz Derneğinin faaliyetlerini gururla yakından takip ettiğini ifade eden Bülbül; "Benimde üyesi olduğum derneğimiz örf ve adetlerini ortaya koyarak, gelecek nesilleri yetiştirici rol oynamaktadır. Malum seçim atmosferindeyiz. 24 Haziran seçimlerin hiç bir ayırım yapmadan bölmeden kırmadan güzel geçmesini temenni ediyoruz. 24 Haziran'da şahsım veya kim seçilirse bu ülkeye hayırlı olsun" şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından seçime geçildi. Genel kurulda tem liste ile seçime giren Oral Kobaş yeniden başkan seçildi.

Oral Kobaş’ın başkanlığındaki yönetim şu isimlerden oluştu:

Ahmet Özdemir Pikin, Ahmet Uğur Müşhaç, Aysun Coşan Hetsiyapha, Azade Nalbantoğlu Ateyıpha, Birgül Özdemir Eylasırpha, Burak Ercan Amıcpa, Cem Demirel Ajiba, Ceyhan Hoşbay Çanıpha, Ceyhan Demir Aşuba, Coşkun Demir Hötış, Emin Uçan Agırba, Engin Özgüngucipa, Eray Türkan Tohsova, Ercai Pınar Bıçkuriya, Ercan Başnuh Bışnuh, Erdin Canbaz Açanba, Gürkan Cevherli Bagapş, Hadi Yıldız Aşba, Haluk Hizel Haraziya, Hülya Güneş Çıkipha, Levent Geçgeçba, Meydan Kobaş Bganba, Muhammed Gençaşamba, Nadir Özdemir Agumba, Nebil Tok Tukipa, Necdet Akoğlu Agumaa, Neli Canbay Çanıpha, Oğuzhan Aldemir Trapş, Oğuzhan Kuloğlu Çukanba, Önal Kobaş Bganba, Rahmi Deniz Özbay, Recai Mutlu Matua, Sedat Papatya Papa, Selım Ozen Kupalba, Sema Özarutan Açıpha, Sema Ercan Gezıpha, Sevil Öztekin Bgajpha, Sevtap Yandaş Açıpha, Simay Açıker Aşharapha, Tanju Çakar Aşamba, Ülkü Başnuh Kabıpha, Ülkü Yıldız Aşıpha, Vecdi Kırtay Ajiba, Volkan Mutan Mukba, Yakup Gönül Agumba, Yaşar Ersoy Kutarba, Yeşim Miraç Çakar Şamha,Yiğit Aykut Şkok, Zafer Büyü Çkotua ve Zerrin Kobaş Şamha.         

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri:

Alper Kobaş Bganba, Ferhan Çolak Hagba, Bedri Kobaş Bganba, Levent Candan Bganba, Emrecan Kobaş Bganba, Pınar Yaş Yaşha, Selami Sakin Acicbe, Seyhal Afşar Yaşba ve Vedat Var Yordan.

Yorumlar (0)