banner22

ABD'de heyecanlandıran araştırma

ABD’de yapılan bir araştırma koronavirüsün Omicron varyantıyla ilgili heyecanlandıran bir gelişmeye yol açtı. Covid-19'un Omicron varyantının T hücrelerini aşmakta zorlandığı belirlendi. Araştırmada; böylece çoğu enfeksiyonun insan vücudunda ilerlemesinin önlendiği tespit edildi.

GÜNDEM 31.12.2021, 10:22 Editör: Ebru Bulut
ABD'de heyecanlandıran araştırma
banner48

Yale Üniversitesi ile ortak çalışmalar yapan medRxiv isimli kuruluşun araştırmasında, Omicron'un kapsamlı mutasyonlarına ve nötralize edici antikorlara karşı azaltılmış duyarlılığına rağmen "aşı veya doğal enfeksiyon tarafından harekete geçirilmiş T hücrelerinin, Covid-19'a karşı güçlü engel oluşturduğu" belirtildi.

"COVID-19'DAN KORUNMAYA KATKIDA BULUNMASI MUHTEMEL"

banner84
Covid-19 aşısı olmuş veya hiç aşı yaptırmamış gönüllülerden alınan T hücrelerini Omicron virüsüne maruz bırakarak gözlemleyen bilim adamlarının hazırladıkları ön raporda, "Omicron'a karşı iyi korunmuş T hücresi bağışıklığının, şiddetli Covid-19'dan korunmaya katkıda bulunması muhtemeldir." ifadesi yer aldı.

"RİSKİ CİDDİ ORANDA DÜŞÜRÜYOR"

Araştırmada ayrıca Covid-19'a karşı güçlendirici aşıların, bulaşma riski diğerlerine göre çok daha yüksek olan Omicron varyantına karşı enfeksiyon riskini ciddi oranda düşürdüğü belirtildi. Yeni bulgu, Covid-19'un Omicron varyantına yakalanan yakınlarıyla aynı evi paylaşan tam aşılıların Delta'ya göre 3 ila 4 kat daha fazla enfeksiyon kapma riski taşıdıklarını ancak takviye doz alanların bu riski oldukça azalttığını ortaya koydu.

Yorumlar (0)