banner2

banner1

banner22

8 Mart'a özel

Sakarya Aşçılar ve Pastacılar Derneği üyesi kadın aşçılar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle hazırladıkları projeyle tarihte yer alan güçlü Türk kadınlarını pastalarıyla yeniden canlandırdı.

GÜNDEM 07.03.2021, 14:24 Editör: Gizem Demirsoy
banner48

8 Mart Dünya Kadınlar Günü için bir proje tasarlayan Sakarya Aşçılar ve Pastacılar Derneği’nin kadın aşçıları, Türk tarihinde kahraman kadın olarak hatırlanan isimlerin adına yaptıkları pastalar ile yeniden canlandırdılar. Farkındalık oluşturmak için düşünülen projede dünyadaki ilk kadın savaş uçağı pilotu Sabiha Gökçen, Kurtuluş Savaşı kahramanı kadın asker Fatma Seher Erden (Kara Fatma) ve 93 Harbi sırasında Erzurum'da Aziziye savunmasına katılan Nene Hatun gibi kahraman kadınlar, pasta olarak sanat eserine dönüştürüldü. Ayrıca 8 Mart’ta yayınlanacak projede kahraman kadınları canlandıran kadın pastacılar, bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarken, kadına şiddeti ve kadın cinayetlerini kınadı.

KAHRAMAN KADINLARI PASTA OLARAK SANAT ESERİNE DÖNÜŞTÜRDÜLER

Sakarya Aşçılar ve Pastacılar Derneği Başkanı ve Türkiye Aşçılar Federasyonu Kadın Kolları Başkanı Hatice Akman, “Biz Sakarya Aşçılar ve Pastacılar Derneği olarak kadınlardan oluşan bir derneğiz. Tabi ki erkek şeflerimiz var ama kadınlarımız daha fazla. Ben Kadın Kolları Başkanı olarak kadınlarla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için farkındalık oluşturmak amacıyla bir proje düşündük. Projemizde butik pastacılarımız kahraman kadınlarımızı pasta olarak bir sanat eseri yaptılar. Projemizde çok farklı kahramanları çalıştık. Eski ve unutulmayacak kahramanlarımızı çalıştık. Pandemi olduğu için bir etkinlik yapamıyoruz, toplanamıyoruz. Bizim camiamızda örnek kadınlar olarak farkındalık yaratmamız gerekiyor. Dedik ki eskiye dönelim, unutulmayan kadınlarımızı, güçlü kadınlarımızı çalışalım. 15 günlük sıkı çalışmanın ardından projemizi bitirdik. 8 Mart’ta yayınlanacak projemiz. Daha yayınlanmadan çok güzel tepkiler ve yorumlar alıyoruz. Güzel bir proje oldu. Bundan sonrasında kadına şiddete ve cinayete hayır diyorum. Camiamızda kadın şeflerimizin daha ön planda olmasını ve destek almasını istiyorum” dedi.

Yorumlar (0)