banner2

banner1

banner22

55 personel katıldı

Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğü, olası büyük çaplı trafik kazalarına karşı müdahale ve kurtarma tatbikatı gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen tatbikat gerçeğini aratmadı.

GÜNDEM 14.06.2019, 12:14
55 personel katıldı
banner48
Afet ve Acil Durum (AFAD)  İl Müdürlüğü hizmet içi eğitim programları kapsamında eğitim ve tatbikatlara devam ediyor. AFAD ekipleri olası büyük çaplı trafik kazalarına karşı müdahale ve kurtarma tatbikatı gerçekleştirdi.

Tatbikata Arama Kurtarma Birlik Müdürümüz Dr. Özge Aktaş Panta, 55 AFAD personelimiz ve 2 Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekibi katıldı.
Senaryo gereği sapanca yanık deresinde gerçekleşen tatbikatta; İl Afet ve Acil Durum Yönetimi merkezimiz tarafından Afet Acil Durum Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğümüz muhabere merkezine gelen ihbarda görgü tanığı bir vatandaşın ifadesi ile iki otomobilin karıştığı bir kaza meydana geldiği; araçlardan birinin kontrolünü kaybetmesi sonucu diğer araca çarptığı ve iki aracın uçurumdan ‘Yanık Deresine’ düştüğü bilgisi verilmiş olup kaza ile ilgili ivedi olarak ekipler olay bölgesine sevk edildi.

4 VATANDAŞI SIKIŞTIKLARI YERDEN KURTARDILAR
Olay bölgesine sevk edilen öncü ekipler 4 vatandaşın araçlarda sıkıştığı ve yaralı olduğunu gözlemleyerek destek ekip istenmesi ile müdahale çalışmaları başlattı. AFAD Ekipleri uçurumdan çeşitli istasyon ve kurtarma makara sistemleri kurarak araçların bulunduğu dereye ulaştı. Ekipler araçlarda sıkışan vatandaşları arama kurtarma makineleri ile kurtararak sağlık müdahalesi yaptı. Ekipler kurtarma Liberatörleri, ip ve makara sistemleri ile kazazedeleri yukarı güvenli bölgeye ulaştırarak sağlık ekiplerine teslim etti.

BAŞARILI ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİ
Gerçekleşen tatbikatta AFAD ekipleri; olası trafik kazalarına karşı koordine olma, hızlı ve etkin müdahale edebilme, kaza olaylarına karşı bilgi, beceri ve kapasitesini geliştirmek, arama kurtarma çalışmalarındaki eksiklik, aksaklıklarını görmek ve olası afet ve acil durumlara karşı devamlı hazırlıklı olmak amacıyla yapılan tatbikat başarılı bir şekilde sona erdi.
 
 
 
Yorumlar (0)