banner2

banner1

banner22

4,5 litre suyun israfını önlüyor

Sakarya'da lise öğrencisi Kerem Yoldaş, duş başlığına ilk gelen soğuk suyun bir depoya aktarılıp istenen sıcaklığa ulaştığında kullanılmasını sağlayarak, su israfını önleyen sistem geliştirdi.

GÜNDEM 14.10.2021, 13:01 Editör: Aysima Kortak
4,5 litre suyun israfını önlüyor
banner48

15 Temmuz Fen Lisesi 11. sınıf öğrencisi Yoldaş, babasının önerisi doğrultusunda banyolarda suyun boşa akıtılmasının engellenmesine yönelik araştırma yaparak proje hazırlamaya karar verdi. Yoldaş, bu kapsamda "Makroliz" projesini hazırladı. Yaklaşık 8 ayda geliştirdiği projesiyle TEKNOFEST Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışmaları lise kategorisinde Türkiye ikincisi olan Yoldaş, kullanıma daha elverişli hale getirmek için patent başvurusunda bulunduğu proje modeli üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor.

"ELDE ETTİĞİM DERECEYLE PROJENİN YATIRIM İÇİN ÖNÜ AÇILDI"

Kerem Yoldaş, babasının önerisiyle başladığı araştırmalarında, banyoya her girildiğinde yaklaşık 4,5 litre suyun soğuk olduğu gerekçesiyle boşa akıtıldığını tespit ettiğini söyledi. Bunun üzerine suyu sıcaklık takibiyle yönlendirip tasarruf etmenin yolunu bulduğunu anlatan Yoldaş, "Projenin son haline gelmesi yaklaşık 8 ay sürdü. Tesisatçılarla görüşerek suyu nasıl yönlendireceğimi ve nasıl vanalar kullanmam gerektiğini öğrendim. Ardından suyun sıcaklığına bağlı olarak yönlendiren aparatı tasarladım. Makroliz, banyo armatörünüzün duş başlığının olduğu bölgeye takılır. İlk yaptığı şey bünyesine gelen suyun sıcaklığını ölçmek. Su uygun sıcaklıktaysa doğrudan duş başlığına gönderiyor, su soğuk ve istenilen derecenin altındaysa doğrudan depoya gidiyor." Sistem sayesinde her banyoda yaklaşık 4,5 litre suyun israfının önlendiğini belirten Yoldaş, depoda biriken suyun ise evde temizlik ve çeşitli amaçlarla kullanılabileceğini kaydetti. Yarışmada elde ettiği dereceyle projenin yatırım için önünün açıldığını dile getiren Yoldaş, alacağı yatırımlara bağlı olarak hızlanması durumda kısa sürede kullanıma başlanabileceğini sözlerine ekledi.

"KEREM ÇOK BAŞARILI BİR ÖĞRENCİMİZ"

Proje danışmanı bilişim teknolojileri öğretmeni Muharrem Ata da projenin tasarım ve uygulama süreçlerinde Yoldaş'a destek olduklarını söyledi. Projede mikro denetleyici kart olan "Arduino Nano"yu tercih ettiklerini aktaran Ata, "Deponun doluluk oranını kontrol edebilecek bir sensör ile LCD ekran kullandık proje üzerinde. Sesli mesaj verebilmesi için kullandığımız hoparlör var. Bir algoritma tasarlayarak projeyi kullanır hale getirdik. Kerem çok başarılı bir öğrencimiz. Projede tasarlama, fikir ve geliştirme aşamalarında çok büyük emekleri var. TEKNOFEST'te de standımıza gelenlerin proje hakkında olumlu söylemleri Kerem'i daha fazla çalışmaya itti. Projemizi boyut olarak daha da küçük hale getirerek gerek evlerde gerekse endüstriyel alanda kullanılabilir olmasını istiyoruz." diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı
Yorumlar (0)