banner2

banner1

banner22

26 yıldır sahaflık mesleğini sürdürüyor

26 yıldır sahaflık yapan XİR Sahaf’ın sahibi Kadrican Mendi mesleğe başlama hikayesi ve sahaflıkla ilgili bilgiler verdi. İşini severek yaptığını söyleyen sahaf Kadrican Mendi, mesleğini gönül ve emek işi olarak tanımladı.

GÜNDEM 12.07.2021, 11:16 Editör: Ebru Bulut
banner48

ÖZEL HABER- NAZİLE AKARSU-ONUR GÜDEN

Adapazarı ilçesi Pasaj 2000’deki dükkanında sahaflık yapan Kadrican Mendi, arkadaşının askere gitmesi sebebiyle bir süre arkadaşının kitap dükkanını işletti. Kitap okumayı sevmesi sebebiyle arkadaşının dükkanında çalışmaktan çok keyif alan Sahaf Kadrican Mendi, daha sonra kendine bir dükkan açtı. 26 yıldır sahaflık mesleğini keyifle sürdürdüğünü ifade eden Mendi, sahaflığı ‘gönül ve emek işi’ şeklinde tanımlarken, “Bu iş uğraş gerektirir. Bu yüzden kitap okumayı sevmeyen bu işi yapamaz” dedi.

“KİTAPLARLA İÇ İÇEYDİM”

Yaklaşık 26 yıldır sahaflık ile uğraşan Kadircan Mendi, “Sahafların hiç biri kitapçı olmak için başlamaz bu işe genellikle kitaba ilgisi olan kişiler sahaflığa merak salarak işi yapmaya başlar. Çocukluğumda zaten kitapla iç içeydim, üniversite son sınıfta okulu uzatmıştım, bir şeyler yapmam gerekiyordu, maddi ihtiyaçlarımı da karşılamam gerekiyordu, aileme de bir şeyler göstermem gerekiyordu bu vesileyle başlamış oldum. Kitaplarla iç içe olduğum için, kitapçı çevrem vardı zaten, o sıra bir dostumun küçük bir kitap dükkanı vardı askerlik sebebiyle dükkana bir süre ben baktım ve daha sonra XİR Sahaf’ı açtım” ifadelerini kullandı.

“GÖNÜL VE EMEK İŞİ”

Hiç bir zaman Pazartesi sendromu yaşamadığını söyleyen Mendi, “Sahaflık yapmanın en büyük avantajı sürekli kitapla iç içe olmaktır. Dezavantajı işe ticari olarak bakanlar için söylemek gerekirse ekonomik açıdan çok iyi bir noktaya gelemezsiniz. Ben yaklaşık 26 yıldır bu işi yapıyorum, 26 yıldır bu işe harcadığım emeği, parayı başka bir işe harcamış olsaydım ekonomik açıdan daha üst düzey yerlerde olabilirdim. Ben işe ticari olarak bakmadığım bu işi severek yaptığım için pişmanlığım yok. Sahaflık her kitap okuyanın, her kitapseverin emeklilik hayalidir. Mesela her meslekte pazartesi sendromu vardır ama bizim meslekte öyle bir şey yok. Hatta pandemi sürecinde sokağa çıkma yasaklarında, bir an önce dükkana geleyim de işimin başına geçeyim çabası vardı.  Sahaflık gönül ve emek işidir” şeklinde konuştu.

“SEVMEYEN YAPAMAZ”

Sahaflara gelen müşteri profili farklı olduğunu belirten Mendi, “Son dört, beş senedir sahaflık çok arttı, aslına bakarsanız onlar ikinci el kitap satışı yapıyorlar. İnsanları bu konuda yargılamıyorum, ayakta kalmak için satacak tabi ki. Ama sahaflık kültür kitapçılığıdır, ders kitabı, sınav kitabı satmaz en azından benim düşüncem ve anlayışım bu yönde. Sahaf sadece ayağına gelen kitabı almaz, kitabı arar bulur. Sahafların müşteri profili vardır ona göre raf bulundurur. Genel geçer kitapların yanında tarih, mitoloji, sinema, tiyatro rafları vardır. Buda uğraş gerektirir bu yüzden sevmeyen bu işi yapamaz” ifadelerini kullandı.

“OKUMA ORANINDA ARTIŞ VAR”

Adapazarı’nda okuma oranında artış olduğunu belirten Mendi, “Sahafa gelen insanda sadece kitap almaya gelmez. Eski bir dosta rastlamak, öğrenciyken okuduğu kitabı bulmak ya da sohbet etmek için gelir. 1995 yılından beri bu işi yapıyorum 95 yılından bu yana çok şey değişti, toplum değişti, Adapazarı değişti. 95 yılında kültür kitapçılığı anlamında sahafı ilk ben açtım, o zaman Adapazarı’nın genel ortalamasına çok yabancı bir şeydi. İnsanlar günlük bir rutin olarak dükkânın kapısından kafasını sokar, ‘burası ne, burası kütüphane mi’ diye sorarlardı. Süreç içerisinde toplumda gelişti, Adapazarı ’da bu süreçte çok gelişti ve okuma oranında bir yükselme oldu en azından nitelikli kitapların okunma oranı arttı” dedi.

“DOST BİRİKTİRME İŞİDİR”

Sahaflığın dost biriktirme işi olduğunu belirten Mendi, “Biz sahafı kurduğumuzdan bu yana okurlarımızın yüzde 70’ i kadın bu sadece Adapazarı’na özgü bir durumudur bilmiyorum.  Geçen gün 30 yaşlarında bir kadın ve 6 yaşlarında bir kız çocuğu geldi. Deprem dolayısıyla Adapazarı’ndan ayrılmışlar, yakınlarda tekrar Adapazarı’na taşınmışlar. Küçükken annesi getirirmiş sahafa artık oda kızını getirmiş. Bu şekilde çok güzel şeylerle karşılaşıyoruz bu ticaretten de önemli bir şey aslında. Bizim yapmaya çalıştığımız aslında dost biriktirmekte diyebiliriz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (1)
kadrican mendi 2 ay önce
"26 yıldır kitapların arasında yaşıyor" demişsiniz!
aslında akşamları eve gidiyorum!