banner2

banner1

banner22

21 yıl sonra aynı depremin belgeselini çekiyor

17 Ağustos 1999 depreminde Adapazarı Şeker Mahallede daha 17 aylık bebekken enkazdan kurtarılan ve annesiyle babasını yitiren İhsan Kaya, 21 sene sonra aynı depremin belgeselini çekiyor.

GÜNDEM 09.07.2020, 11:15 Editör: Ebru Bulut
21 yıl sonra aynı depremin belgeselini çekiyor
banner48

21’İNCİ YILDÖNÜMÜNDE GÖSTERİME GİRECEK

Adapazarlıların yakından tanıdığı ve sevdiği, depremde eşiyle beraber beş katlı belediye lojmanında enkaz altında vefat eden dönemin Adapazarı Belediyesi İmar İşleri Müdürü İbrahim Kaya'nın dört oğlunun en küçüğü olan İhsan Kaya, bir yandan Samsun 19 Mayıs Üniversitesi İletişim Fakültesi son sınıfta öğrenimini sürdürürken diğer yandan 17 Ağustos Depreminin 21’inci yıldönümünde gösterime girecek olan deprem belgeselini çekiyor.

“AMACIM UNUTULAN DEPREM GERÇEĞİNİ GENİŞ KİTLELERE HATIRLATMAK”

Depremle ve anne babasıyla ilgili hiçbir şey bilmediğini ifade eden 22 yaşındaki genç yönetmen Kaya, “4 kardeş bize daima el tutan halam Serpil Yürüt, amcam Hüsnü Gürpınar başta olmak üzere baba dostlarım Ekrem Yüce, Selahattin Aydın, Fahri Tuna ve onu aşkın Sakaryalı ile çekimler yapıyorum. Bu arada birçok görsel malzeme topladım. Çark Caddesi'nin ortasında durup rastgele halk röportajları yapacağım. Gazeteci büyüklerimle de görüşeceğim. Amacım acıları tazelemek değil, aksine unutulmaya yüz tutan deprem gerçeğini geniş kitlelere hatırlatarak, dört kardeş bizim yaşadığımız yetimlik ve öksüzlüğün ileride başkalarınca da yaşanmamasına dikkat çekmek. Yeni acıların yaşanmamasına zemin hazırlamak. Bunu ne kadar başarabilirim, bilemiyorum. Hedefim, hazırladığım belgeselin 17 Ağustosun 21’inci yıldönümünde gösterime girmesi ve başta kendi annem babam olmak üzere depremde yitirdiğimiz 20 bin civarındaki depremzedeye vefa göstermek” dedi.

BELGESEL ÇEKİMLERİ SÜRÜYOR

Sakaryalı Depremzede genç yönetmen İhsan Kaya,  depremde beş yaşında olan ve kendisiyle beraber o da enkazdan çıkarılan ağabeyi Hasan Kaya ile birlikte belgesel çekimlerini sürdürüyor.

Yorumlar (0)