banner2

banner1

banner22

2020’de yüzde 24 artış kaydedildi

Sepaş Enerji çağrı merkezinin aranma oranı 2020’de yüzde 24 artış kaydetti. Sesli yanıtla fatura ödeme hizmeti müşterilere kolaylık sağlıyor.

GÜNDEM 25.01.2021, 12:22 Editör: Aysima Kortak
2020’de yüzde 24 artış kaydedildi
banner48

Koronavirüs pandemisiyle topyekûn mücadele kapsamında evlerde geçirilen 2020’de uzaktan hizmet modellerinin kullanımı arttı. Tüketicilerin hızlı ve güvenli biçimde ihtiyaç duydukları işlemleri gerçekleştirebilmeleri için çağrı merkezlerine başvuruldu. Sepaş Enerji’nin açıkladığı rakamlar, geçtiğimiz yıl çağrı merkezi kullanım oranlarının yükseldiğini gösteriyor.

ARAMALAR ARTTI, KALİTE HEDEFLERİNE ULAŞILDI

Konutlardan, ticarethane ve sanayi kuruluşlarına dek uzanan geniş yelpazede Türkiye genelinde 4 milyon kişiye elektrik hizmeti sağlayan Sepaş Enerji, 2020’ye ait çağrı merkezi istatistiklerini duyurdu. Buna göre yıl boyunca çağrı merkezine yapılan arama sayısı 670 bin olarak kayıtlara geçti. Pandeminin etkisiyle çağrı sayısında önceki yıla göre yüzde 24’lük bir artış olmasına rağmen şikayetlerin ilk iletişimde çözüme ulaşma oranında yüzde 93’lük başarı kaydedildi. Görevli tedarik ve dağıtım şirketlerinin hizmet standardını ölçen “Çağrı Merkezleri Hizmet Kalitesi Standartlarına İlişkin Usul ve Esasları”na göre belirlenen hedefler üst seviyede yakalanarak üstün bir performans sergilendi.

“IVR” İLE ELEKTRİK FATURASI ÖDEME HİZMETİ

Sesli yanıt sistemi (IVR) aracılığıyla elektrik faturası ödemeye olanak sağlayan entegrasyon sayesinde pandemi etkisinde geçen 2020’nin ikinci yarısında, çağrı merkezini arayarak yapılan fatura ödemelerinde de artış sağlandı. Abonelikle ilgili birçok işlem, 444 5 186 telefon numaralı Sepaş Enerji çağrı merkezi aracılığıyla güvenli biçimde ve kolayca gerçekleştirilebiliyor.

Yorumlar (1)
Orçun Kurt 1 ay önce
Olumsuz bir haberden olumlu bir algı yaratmada üzerinize yok, çağrı sayısındaki artış şikayet sayısındaki artış demektir, Şikayet ise yolunda gitmeyen olumsuz durumlarda olur. O zaman birisi bu saçmalığa son verebilir mi, yoksa bizi kandırmaya devam etmeye niyetli misiniz?
Şurada elektrik kesintisi var, ekipler çalışıyor, elektrik kesintisi ne kadar sürer bilemiyoruz deyip, telefonu kapatmak ile mi %93 lük başarıya ulaştılar sizce?