banner2

banner1

banner22

11 farklı çalışma yaptı

Adapazarı’nda yaşayan Bilgisayar Mühendisi ve Sosyolog Korhan Özduru, görme engelliler için ‘sanal baston’ isimli bir cihaz geliştirdi. Geliştirilen bu cihazı kullanan görme engelliler, ellerine giyeceği eldivenle bastona gerek duymadan yaklaştıkları nesneleri ve merdivenleri fark ederek yürüyebilecek ve bastona gerek duymayacak.

GÜNDEM 14.05.2021, 11:50 Editör: Onur Güden
banner48

OĞLUNA HEDİYE ETTİ

Adapazarı’nde yaşayan Bilgisayar Mühendisi ve Sosyolog 45 yaşındaki evli ve 2 çocuk babası Korhan Özduru, engelliler için bugüne kadar 10’dan fazla proje geliştirerek patent aldı. Korhan Özduru, oğlu Kuzey ile birlikte başlattıkları ‘sanal baston’ isimli buluşlarıyla görme engelli vatandaşların bastona gerek duymadan yalnızca giydikleri eldivenle yaklaştıkları duvar, kapı, merdiven gibi nesneleri fark edecek. Yalnızca 42 TL maliyetle üretilen bu eldiven sayesinde görme engelli vatandaşlar baston kullanmadan yürüyebilecek. Oğlu Kuzey’in doğum gününde yaptıkları bu projenin patentini oğluna hediye eden baba Korhan Özduru, “Oğlumdaki potansiyeli ortaya çıkarmakta etkili olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

"GELECEĞİMİZİ BELİRLEYEN GEÇMİŞİN KÜÇÜK HİPNOZLARIDIR"

Oğlunu da kendi gibi mühendisliğe yönlendirmek istediğini belirten Korhan Özduru, “Ben daha önceden robotik ve yapay zeka üzerine 11 tane farklı çalışma yaptım. Robotik bir otomobil, konuşan bir otomobil, elini kullanamayan ağır engelliler için robotik engelli sandalyesi yaptım. Tekniğin bilinen durumunu daha ileriye götürmek için daha önceki mühendislik konusunda yoğun çalışma yaptığım zamanlarda elimden geleni yapıyordum. Daha sonra bir değişim yaşadım, mühendislik çalışmalarını bir kenara bıraktım ama tabi ki bırakıp gidemiyorsunuz bu çalışmaları. Geçenlerde oğlumla konuşurken onunda böyle bir kanala yönlenmesine ön ayak olmak için bir adım attım çünkü geleceğimizi belirleyen geçmişin küçük hipnozlarıdır” dedi.

"SABAHA KADAR ÇALIŞARAK BİTİRDİM"

Projeyi doğum gününde oğluna hediye edebilmek için sabaha kadar çalışan Korhan Özduru, “Oğlum Kuzey’in de pek çok çocuk gibi bu tarz konulara ilgisi olduğunu fark ettim ve onunla birlikte bu projeyi yapmak, bunun içinde yer alması ve bana yardım etmesi ve benim ona yardım etmem derken baktım ki bu artık benim değil onun projesi. Bende bunun patentine buluş sahibi olarak Kuzey’i yazdım. Tam doğum gününde bitmesi de çok güzel bir tesadüf oldu. Sabaha kadar çalışıp bitirerek oğluma bunu hediye ettim” şeklinde konuştu.

"ÇOK ŞAŞIRDIM, DUYGULANDIM"

Patent başvurusunda kendi adını görünce çok gururlandığını belirten 12 yaşındaki Kuzey Özduru, “Babamla birlikte mühendislik yapmayı çok seviyordum. Mühendislik sorun çözmektir ve bizde bu şekilde çalışarak bu eldiveni ürettik. Benim doğum günüm 5 Mayıs’tı, bu projeyi bitirme tarihimizde buna yakındı. Babam bana sürpriz yaparak o gece çalışıp projeyi bitirmiş ve bu tarihte bana bu patenti hediye etti. Ben ilk başta patenti görünce çok şaşırdım ve birlikte çalıştığımız bir projede benim adım yazdığı için gururlandım” dedi.

Yorumlar (0)