banner2

banner1

banner22

100 dekarlık alanda kenevir üretimi başladı

Büyükşehir Belediyesi, Alancuma Mahallesinde oluşturulan 100 dekarlık alanda kenevir üretimine başladı. 1 ayda boyları 1 buçuk metreyi geçen kenevirlerden endüstriyel iplik üretimi alanında faydalanılacak.

GÜNDEM 11.06.2020, 13:53 Editör: Ebru Bulut
banner48

100 DEKARLIK KISMINA KENEVİR EKİMİNE BAŞLADI

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Erenler İlçesi Alancuma Mahallesinde gelecekteki projeler için ayırdığı 500 dekarlık alanın 100 dekarlık kısmına kademeli şekilde kenevir ekimine başladı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem Yüce’nin sosyal medya paylaşımı sonrası tekrar gündeme gelen kenevir ekimiyle ilgili konuşan Başkan Yüce, “Endüstriyel anlamda kullanılacak olan bu ürünümüzle ilgili olarak Bursalı bir firmayla görüşmelere başladık” ifadelerini kullandı.

EĞİTİM VE ÜRETİM MERKEZİ İÇİN ADIM ATIYORUZ

100 dekarlık alanda üretim yaptıklarını belirten Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Bugün Kuzuluk’taki termal suyumuzdan yararlanmak için o bölgede de topraksız bir tarım planlıyoruz. Projemiz bitti ve MARKA’dan destek alıyoruz. Şuan ise tamamen ata tohum dediğimiz yerli tohum üreteceğimiz bir eğitim ve üretim merkezi için adım atıyoruz. Tarım Köyleri gibi projelerimizi gerçekleştirmek için 500 dekarlık bir alan ayırdık. Şuanda o projemizin 100 dekarlık kısmına dünyada ve ülkemizde çok önemli yeri olan ve ileri ülkelerin çok istifade ederek yüzlerce çeşit ürün elde edilen keneviri Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak ekiyoruz” dedi.

TEKSTİL SANAYİDE LİFLERİNİ KULLANACAĞIZ

Sakaryalı çiftçilerin gelir düzeylerinin artacağı bir projeyi kazandırmış olmanın gururunu yaşadıklarını belirten Başkan Ekrem Yüce, “Bu proje için Tarım ve Orman Bakanımıza, tüm yetkililere ve Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Artık Sakaryamız’da kenevir ekimi gerçekleştiriliyor ve 1 ay önce ektiğimiz kenevirlerin boyu 1 buçuk metreyi geçti. Burada sanayi anlamında kullanabileceğimiz endüstriyel kenevir ekimi gerçekleştiriyoruz. Özellikle adımımızı tekstil sanayide liflerini kullanacağız, tohumundan ise yağ elde edeceğiz. Dün Bursalı bir firmayla nihai ürün ile ilgili olarak görüşmelere başladık. Buradan Sakaryalı çiftçimize yükte hafif ve pahada ağır bir üretim dalı kazandırmış olmanın da heyecanını yaşıyorum” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)