banner2

banner1

banner22

Geyve’de karantina uygulaması

Geyve’de karantina uygulama bitmeyecek gibi duruyor. İlçe Hıfzıssıhha Kurulu son toplahtısında Tepecikler’de bir evi daha karantina kapsamına alırken İhsaniye’de ki evlerin karantina sürelerini uzattı.

Geyve 04.03.2021, 09:28 Editör: Aysima Kortak
Geyve’de karantina uygulaması
banner48

KARANTİNA SÜRESİ UZATILDI

Geyve karantina kapsamındaki ev sayısıyla şehirde zirveye oynuyor. Geyve’nin küçük mahallelerinden İhsaniye’de 6 ev geçtiğimiz hafta karantinaya alınmıştı. Karantina kararı sonrası vatandaşların ‘Devlet bizi unuttu” dediği mahallede yeni vaka tespiti nedeniyle karantina süresi 10 gün daha uzatıldı. Geyve’nin Tepecikler Mahallesi’nde de bir ev kurul tarafından karantina kapsamına alındı. Geyve’de karantinaya alınan evlerde yaşayanlar, kaymakamlığın kendileriyle ilgilenmemesinden şikayetçi…

KURUL TOPLANDI

Geyve İlçe Hıfzıssıhha Kurulu Kaymakamlık Toplantı Salonunda bugün Kaymakam Mustafa Kutlu başkanlığında toplanarak yeni alınan kararlar görüşüldü. Gerçekleştirilen toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Kasım ayı sonundan itibaren uygulanmakta olan ilave tedbirlerle birlikte salgının seyrinde (vaka ve hasta sayılarında) ülke genelinde ciddi bir düşüş yaşanmış olmakla birlikte bazı illerimizde halen istenilen seviyelere kadar gelinemediği kamuoyunun malumudur. 1 Mart’ta Cumhurbaşkanımız başkanlığında toplanan Kabine’de ise; yeni kontrollü normalleşme sürecine dair temel usul ve esaslar, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri göz önünde bulundurularak belirlenmiştir.

YERİNE KARAR DÖNEMİ

Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar çerçevesinde; Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından tespit edilen kriterlere göre iller 4 ayrı risk grubuna (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) ayrılarak salgınla mücadeledeki tedbir seviyeleri risk gruplarına göre belirlenecektir. Yeni bir karar alınıncaya kadar ise illerimizin risk grupları belirlenmiş olup, Sakarya ilimiz çok yüksek risk grubundaki iller arasında yer almıştır. Bu kapsamda; İçişleri Bakanlığının 02.03.2021 tarih 3514 sayılı yazısı ve il Hıfzıssıhha Kurulunun 02/03/2021 tarih 13 - 14 sayılı kararları ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72 nci maddeleri uyarınca aşağıdaki kararlar alınmıştır.

1. Sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında;

-Hafta içi günlerde 21.00-05.00 saatleri arasında İlimizde sokağa çıkma kısıtlaması aynen devam edecektir.

-Hafta sonlarında ise Cuma 21.00 Cumartesi 05.00 saatleri arasıyla, Cumartesi 21.00’den başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanacak olup, Cumartesi günleri 05.00-21.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacaktır.

-Sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında 30.11.2020 tarih ve 20076 sayılı İçişleri Bakanlığı genelgesi ile belirlenen “Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesinde” yer alan istisna/muafiyetler (sonraki Genelgelerle yapılan eklemeler dahil şekilde) ile sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat edilmesine dair usul ve esasların uygulanmasına aynı şekilde devam edilecektir.

2. Milli Eğitim Bakanlığınca yüz yüze eğitim/sınav yapması uygun görülen eğitim kurumlarının öğrenci/öğretmen/çalışanlarının durumlarını eğitim kurumlarınca verilecek kurum adresi ile çalışma/ders programını ihtiva eden belge ile belgelendirmeleri şartıyla, güzergah ve ilgili saatlerle sınırlı olacak şekilde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.

3. 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımız için getirilen sokağa çıkma süreleri 3 saatten 4 saate yükseltilmiş olup 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız 10.00-14.00 saatleri arasında, 20 yaş altı çocuklarımız ve gençlerimiz ise 14.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecektir. (Toplu taşıma kullanım kısıtlaması devam etmektedir.)

4. .  Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane gibi yeme içme yerleri, 10.00-20.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek olup ayrıca işyeri içerisinde hizmet sunamayacaklardır..

5. Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler yeni bir karar alınıncaya kadar kapalı kalmaya devam edecektir.

6. Yeni bir karar alınıncaya kadar, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinlik ertelenmiştir.

7. Okul öncesi eğitim kurumları ve özel gereksinimli öğrenciler için hizmet veren özel eğitim okul ve sınıflarının tam zamanlı,

- ilkokullarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada iki (2) gün, 8. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 12-22 saat, 12. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 16-24 saat olacak şekilde yüz yüze eğitim verilmesine,

-Birleştirilmiş sınıflı okullar ve köy vb. seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki eğitim kurumlarında mevcut yüz yüze eğitimin devam etmesine,

-Yüz yüze eğitim kapsamı dışındaki uygulamalarda uzaktan eğitime devam edilmesine,

-Liselerdeki sınavların salgın tedbirleri çerçevesinde yüz yüze gerçekleştirilmesi şeklinde uygulanacaktır.

8. Salgınla mücadelede kalıcı başarının sağlanması için temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra hayatın her alanını kapsayacak şekilde belirlenen kurallara/tedbirlere toplumun tüm kesimlerince azami düzeyde uyulması büyük önem taşımaktadır.

Aşılama programı kapsamında her geçen gün hızla artan aşılanan nüfus oranıyla beraber İlimizde beklenen normalleşme kararlarının alınması daha da kolaylaşacaktır.

Tüm vatandaşlarımızın belirlenen kurallara titizlikle uyması ve sırası gelen herkesin randevusunu alarak aşı yaptırmaları konusunda tüm kurumlarımız tarafından görev alanı ile ilgili uyarıcı ve teşvik edici çalışmalar titizlikle yürütülecektir.

Yukarıdaki kararlar ile ilgili uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına; 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince oy birliği ile karar verilmiştir.

YENİ KARANTİNALAR GELDİ

Geyve’de pozitif olan vaka sayısı artışı nedeniyle Orhaniye Mahallesi Stat Sokak No:17/1 10 adresinin (on) gün süre ile, Tepecikler Mahallesi Konyalı Alibey Cad. No:6/6 adresinin10 (on) gün süre ile karantinaya alınmasına 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince oy birliği ile karar verilmiştir.

KARANTİNALARI UZADI

İhsaniye Mahallesinde son günlerde Covid-19 pozitif vaka sayılarında artış ve pozitif vakaların kümeleştiği tespit edildi. Bu nedenle 1593 sayılı Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27. ve 72. Maddeleri gereğince; 28/02/2021 tarihi itibariyle İhsaniye Mahallesi İhsaniye Sok. 5/2, 7/1, 14/1, 17, 19/1, 26/1 adreslerinin 10 (on) gün süre ile karantinaya alınmasına karar verilmiş olup, aynı hanelerin 03/03/2021 tarihi itibariyle 10 (on) gün süre ile karantinalarının uzatılmasına, İhsaniye Mahallesi İhsaniye Sok.12/1 adresinin 10 (on) gün süre ile karantinaya alınmasına 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince oy birliği ile karar verilmiştir.

Yorumlar (0)