banner2

banner1

banner22

Geyve'ye korkutan yatırım

Geyve'de Pamukova sınırında günde 600 ton tehlikeli atık işleyecek olan geri dönüşüm tesisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığından gerekli izinleri aldı.

Geyve 19.07.2018, 10:53
Geyve'ye korkutan yatırım
banner48

600 TON ATIK İŞLENECEK

Geyve sınırları içerisine yaklaşık 3 yıldır faaliyet gösteren plastik ve kauçuk ürünleri üreten fabrika, bünyesinde tehlikeli geri atıkların işleneceği tesis kurmak için gerekli izinleri aldı. Kurulacak tehlikeli Atıkların Geri Kazanım Tesisi, İzolasyon Maddeleri ve İzolasyon Katkı Maddeleri Üretim Tesisinde günde 600 ton tehlikeli atık işlenecek.

PETROL-DOĞALGAZ-KÖMÜR..

İşlenecek olan tehlikeli atıklar karayolu ile Türkiye'nin dört bir yanından toplanarak Geyve ilçesindeki tesise getirilecek. Tesiste işlenecek tehlikeli atıklar arasında petrol ayrıştırmasından kalan atık maddeler, doğal gaz saflaştırma ve kömürün pirolitik işlenmesinden kaynaklanan atıklar, asit çamurları, asit ziftleri, sentetik işleme yaşları, atık hidrolik yağlar petrol döküntüleri,  atık motor, şanzıman ve yağlama yağları gibi maddeler yer alıyor.

İZOLASYON KATKI MADDESİ OLACAK

Tesiste tehlikeli atıkların işlenmesinin ardından elde edilen mamuller İzolasyon Katkı Maddeleri Üretim Tesisinde hammadde olarak kullanılacak. Kurulacak tesisin ömrü ise hazırlanan rapora göre 50 yıl olacak. Sakarya Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ise açılacak atık dönüşüm tesisinde ortaya çıkacak koku problemi konusunda çekincelerini iletti. Müdürlük, ortaya çıkacak koku sorununu gidermek için gerekli önlemlerin alınmadığını ifade ederek firmayı uyardı.

KOKUSU AĞIR OLACAK

Müdürlük İnceleme Değerlendirme Komisyonuna yazdığı görüş yazısında, "Proje kapsamında tesise ilave olarak alınacak atıklar herhangi bir geri kazanım işletmesinde işleme tabi tutulmadan "ham" atık olarak kabulü yapılacağından daha yüksek koku konsantrasyonlarına sahip olması muhtemeldir. Şayet yukarıda da belirtildiği üzere proses için ilave koku tedbirleri alınmayacak ise, tesiste işlem görecek ilave hammadde ve atık türleri artarken neden ekstra koku yükü olmayacağı ve mevcut koku tedbirlerinin yeterli olacağı hususları raporda açıkça ortaya konmalıdır" uyarısını yaptı.

İTİRAZ OLMAZ İSE START ALACAK

7 Haziran 2018'de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hazırlanan ÇED Raporunu kabul etti. Raporun nihai halinin bakanlık tarafından kabul edilmesinden sonra ise, İl Sağlık Müdürlüğü 12 Haziran 2018'de  yazdığı değerlendirme raporunda, "Tesisin toplum sağlığına etkileri göz önüne alınarak uygun görülen sağlık koruma bandı mesafesi bırakılması" maddesinin projeye eklenmesini istedi.

İlgili kurumların temsilcileri ile 13 Haziran'da yapılan İnceleme Değerlendirme Komisyonu ise tehlikeli atık dönüşüm tesisinin ÇED Raporunu kabul etti. Rapor 17 Temmuz tarihinde 10 gün süre ile görüşe açıldı. Bu süre içerisinde kurum ve vatandaşlardan bir itiraz gelmemesi durumunda proje resmen start alacak.

HALK TESİSİN KAPATILMASI İÇİN EYLEM YAPMIŞTI

Tehlikeli atık bertaraf edecek tesisin kurulacağı bölgede 2012 yılı Haziran ayında, o tarihte faaliyet gösteren tesise çevreye kötü koku yaydığı gerekçesi ile Geyve Yenimahalle ve Pamukova Bayırakçaşehir ve Teşvikiye Mahallesi sakinleri tepki gösterip tesisin kapanmasını isteyip eylem yapmışlardı. 

Yorumlar (0)